Latest Posts

HAVACILIK SEKTÖRÜ VE KRiZ YÖNETİMİ

Bugün Cafer Çelik abimizin sosyal meyada bir yazısını gördüm. Cafer Çelik eski hava trafik baş kontrolörü olup şu anda bir üniversitemizde akademisyen olarak çalışmaktadır.

Kendisinin yazısını sizlerle paylaşmak ve bende bir şeyler eklemek istedim.

cafer çelik

HAVACILIK SEKTÖRÜ VE KRiZ YÖNETİMi

11 eylül 2001 de Amerikada yaşanan terör saldırıları sonucunda sektör ciddi krize girmiş birçok büyük şirket kapanmış veya çok küçülmüştü THY 50-60 uçağa düşmüş İSTANBUL havayolları kapanmış ONUR havayolları 1 uçağa düşmüş çalışan arkadaşlarımız maaş alamadıkları için arabasını evini satmışlardı.

Sektörün o zamandan kalma ciddi bir tecrübesi var kriz yönetimi ile ilgili. İçinde bulunduğumuz korona virüs krizinin yönteminde geçmiş tecrübeler den faydalanılmalıdır. mesela eski yöneticiler. Tecrübe kazanmak bazen pahalı olabilir “Tecrübe yediğimiz kazıkların bileşkesidir” derler.

İyi bir kriz yönetimiyle Başırılı olunabilir. Sağlıklı mutlu günler dileğiyle.!

Cafer Çelik

Havacılık gerçekten çok dinamik bir sektör. Krizlerden en çok etkilenmiş sektörlerin başında geliyor. Yalnız havacılık her seferinde daha güçlü geri geliyor.

Şu bilinmelidir ki, krizi fırsata çervirme şansımız da olabilir.

Önemli olan kriz sonrasına hazır olmak, hazır ve donanımlı bir şekilde yeni dönemi karşılamak.

Firmalara kesinlikle personel çıkarmayın derim. Revizyonlar olabilir fakat tecrübeli yetişmiş personel günümüz sektörlerinin en büyük sıkıntısı.

Ara çözümler yaratın, çalışanlarla otutun konuşun ama vazgeçmeyin.

Yeni döneme hazır ve kaliteli herkes , her şirket çok kısa sürede eskisinden daha iyi seviyelere gelecektir.

11eylül

Latest Posts

POPULER