Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

Hava Trafik Kontrolörlerinden ‘İAÇ’ Açıklamaları Üzerine Tepki

78 / 100

Hava Trafik Kontrolörlerinden ‘İAÇ’ Açıklamaları Üzerine Tepki

26 Haziran 2024 – Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTK-SEN), bugün bir televizyon programında yapılan ve hava trafik kontrolörleri (HTK) ile İnisiyatif Alınmadan Çalışma (İAÇ) faaliyetine ilişkin yapılan açıklamalara sert tepki gösterdi. Programda dile getirilen sözler, HTK-SEN tarafından “talihsiz” ve “tehditvari” olarak nitelendirildi.

HTK-SEN, İAÇ’nin, havacılık mevzuatının inisiyatif alınmaksızın harfiyen uygulanmasından ibaret olduğunu ve bu faaliyetin etkilerinin son bir aydır havacılık sektöründeki çeşitli açıklamalarla sabit olduğunu belirtti. Avrupa hava sahasındaki yoğunluktan, farklı ülkelerdeki hava trafik kontrolü yetersizliklerine kadar birçok gerekçenin rötarlara bahane olarak gösterildiği vurgulandı. Bu durumun, Türkiye’deki hava trafik kontrolörlerinin taleplerinin bilinçli bir şekilde görmezden gelinmesinin bir ürünü olduğu ifade edildi.

Sendika, sektördeki inkar ve görmezden gelme stratejisini, “buzdağının üstünü örtmeye çalışmak” olarak nitelendirdi. HTK-SEN’e göre, bu stratejiye harcanan enerji, kontrolörlerin taleplerini karşılamak için kullanılsaydı, sorunların çok daha kısa sürede çözülebileceği aşikardı.

Ayrıca, hava trafik kontrolünde tüm kuralların detaylı bir şekilde belirlendiği, frekans konuşmalarından radar verilerine kadar her şeyin kayıt altında olduğu bir sektörde, İAÇ dışında kasti geciktirmelerin varlığından söz edilmesinin şaşırtıcı olduğu belirtildi. Bu tür suçlamaların somut kanıtlara dayanmadığı ve kontrolörlerin hiçbirinin böyle bir yola başvurmadığının iyi bilindiği dile getirildi.

Son olarak, İAÇ faaliyeti sadece bir özlük hakkı mücadelesi değil, aynı zamanda ülkenin her yıl kaybettiği yüzlerce milyon Euro’yu Türkiye’ye kazandırmanın mücadelesi olarak tanımlandı. Bu mücadelenin ekonomiye kazandırılıncaya kadar kararlılıkla sürdürüleceği ifade edildi. Sendika, yerli ve milli bilince sahip herkesin bu mücadeleye destek vermesi ve tehditten uzak, çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemesini temenni etti.

HTK-SEN üyelerine ve kamuoyuna saygıyla duyurur.

Hava Trafik Kontrolörlerinden ‘İAÇ’ Açıklamaları Üzerine Tepki 20 Temmuz 2024

Hava Trafik Kontrolörlerinden ‘İAÇ’ Açıklamaları Üzerine Tepki 20 Temmuz 2024 Hava Trafik Kontrolörlerinden ‘İAÇ’ Açıklamaları Üzerine Tepki 20 Temmuz 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu