Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkKargo

Hava kargo talebi önümüzdeki aylarda önemli ölçüde artmayabilir

66 / 100

Hava kargo talebi önümüzdeki aylarda önemli ölçüde artmayabilir

IATA, yıllık hava kargo talebinin 19 ay sonra ilk kez arttığını gösteren yeni verilerle hava kargo endüstrisi için bazı olumlu haberler verdi, ancak küresel ticaretin gidişatının endişe verici olduğunu söyledi.

Sektör kuruluşu, Ağustos ayına ilişkin hava kargo piyasası analizinin bir parçası olarak, küresel kargo ton-kilometre (CTKs) cinsinden ölçülen talebin Ağustos ayında yıllık bazda %1,5 oranında arttığını ve bunun Şubat 2022’den bu yana ilk yıllık büyüme olduğunu kaydetti.

Bununla birlikte, sektörün CTK’leri 2019’daki salgın öncesi seviyesinin %1,3 altında kaldı.

Bu arada, mevcut kargo ton-kilometre (AKTK) cinsinden ölçülen hava kargo kapasitesi yıllık %12,2 ve 2019 seviyelerinin %3,9 üzerinde gerçekleşti.

IATA, “Bu büyük ölçüde, havayollarının yoğun kuzey yaz seyahat sezonu talebini karşılamak için operasyonlarını artırmasıyla yıllık bazda %30 artan belly kapasitesiyle ilgiliydi” dedi.

IATA, ekonomik zorlukların, özellikle de “ticaretteki yıllık daralmanın sürmesinin” sektör için bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğini belirtti.

Sektör kuruluşu, ABD’de enflasyonun 13 aylık düşüşün ardından üst üste ikinci ay artmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi. Çin’de TÜFE artışı Temmuz ayındaki seviyesinden pozitife dönmüş olsa da, ülke Ağustos ayında ÜFE’de üst üste 16. ay negatif büyüme kaydetti.

IATA uyardı: “Küresel ticaret zayıflamaya devam ederse, hava kargo talebi önümüzdeki aylarda önemli ölçüde artmayabilir.”

“Hava kargo talebi bir önceki Ağustos ayına kıyasla %1,5 oranında artmıştır. Bu, son 19 ayın ilk yıllık büyümesi, dolayısıyla kesinlikle sevindirici bir haber. Ancak 2022’ye göre düşük bir büyüme söz konusu ve pazardaki göstergeler karışık.

“İleriye baktığımızda, birçok belirsizlik devam ederken, PMI verilerinin pozitif bölgeye doğru ilerlemesinden biraz iyimserlik elde edebiliriz. Bu durum, hava kargonun geleneksel olarak en yoğun olduğu yılsonu sezonuna girdiğimiz şu günlerde özellikle önem taşıyor,” diyor IATA Genel Müdürü Willie Walsh.

Asya Pasifik, Latin Amerika ve Orta Doğu bölgelerindeki havayolları özellikle hacim artışı kaydetti.

IATA, bunun “ana ticaret hatlarındaki iyileşen trafikten” kaynaklandığını söyledi.

Hava kargo talebi önümüzdeki aylarda önemli ölçüde artmayabilir 22 Haziran 2024
Kaynak IATA

  • Asya Pasifik havayolu şirketlerinin hava kargo hacimleri Ağustos ayında bir önceki yıla göre %4,9 oranında artış gösterdi. Bölge, Avrupa-Asya, Orta Doğu-Asya ve Asya içi ticaret hatlarında iyileşen performanslar gördü.
  • Orta Doğulu taşıyıcılar, özellikle Orta Doğu-Avrupa pazarındaki talep artışının etkisiyle kargo hacimlerinde yıllık bazda %1,4’lük bir artış yaşadı.
  • Latin Amerikalı taşıyıcılar, Ağustos 2022’ye kıyasla kargo hacimlerinde %6,2’lik bir artışla, sektördeki büyük kapsamlı yeniden yapılanmanın ardından fayda sağlamaya devam etti.
  • Avrupalı taşıyıcıların hava kargo hacimleri Ağustos ayında 2022 yılının aynı ayına kıyasla %0,2 oranında azaldı. Ancak bu, Temmuz ayına (-%1,0) kıyasla performansta bir yükselişti.
  • Afrika havayolları, Afrika-Asya ticaret hattındaki zayıf talepten etkilenerek Ağustos 2023’te Ağustos 2022’ye kıyasla kargo hacimlerinde %4,7’lik bir düşüşle en zayıf performansa sahip oldu.

Hava kargo ücretleri

Eylül ayında nihayet iyileşme belirtileri gösterdi ve Ekim ayının ilk haftasında daha fazla artış kaydedildi.

Baltık Borsası Hava Taşımacılığı Endeksi’nden (BAI) alınan son rakamlar, Hong Kong’dan Avrupa ve Kuzey Amerika’ya nakliyeciler tarafından ödenen spot ve kontratlı ortalama fiyatların geçen ay üst üste ikinci kez arttığını gösteriyor.

Hong Kong’dan Kuzey Amerika’ya fiyatlar Eylül ayında bir önceki aydaki kg başına 4,85$ seviyesinden 4,90$’a yükseldi ve ay ilerledikçe iyileşmeler hızlandı.

Hong Kong’dan Avrupa’ya fiyatlar Ağustos ayındaki kg başına 3,65$ seviyesinden 3,72$’a yükseldi.

Sektörün en yoğun sezona girdiği bu dönemde fiyatların artması çok da sürpriz değil.

Belki daha da önemlisi, geçen yılki performansla aradaki fark geçen ay da daralmaya devam etti.

Ağustos ayında Hong Kong’dan Kuzey Amerika’ya olan fiyatlar yıllık bazda %41,8 düşerken, Eylül ayında bu oran %38,3’e geriledi ve Mart ayından bu yana ilk kez fark %40’ın altına indi.

Avrupa’ya olan fark ise Ağustos ayındaki %42,4 seviyesinden Eylül ayında %38,9’a gerileyerek Nisan ayından bu yana ilk kez %40’ın altına düşmüştür.

Son haftalarda piyasa raporları talepte bir artış ve kapasitede bir sıkılaşma olduğunu gösterdi. Raporlarda, Hong Kong’dan gelen e-ticaret talebinin özellikle güçlü olduğu belirtildi.

Bu arada, oranların Ekim ayında da artmaya devam ettiği görülüyor.

BAI için veri sağlayan TAC Index, genel Baltık Hava Taşımacılığı Endeksi’nin 2 Ekim’e kadar olan haftada %4,1 daha artarak son dört haftadaki değişimi %11’e çıkardığını ve 12 aylık düşüşü %34,1’e indirdiğini söyledi.

TAC, gerçek bir yoğun sezon sıçraması izlenimi olduğunu söyledi.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu