Latest Posts

Hava Kargo Talebi İstikrarlı, Kapasite Kısıtlı Kaldı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Temmuz ayında küresel hava taşımacılığı pazarları için hava kargo talebinin istikrarlı olduğunu ancak 2019’dan daha düşük seviyelerde olduğunu gösteren verileri yayınladı. Aydan aya iyileşme istikrarını korusada, daha yavaş devam etmekte. Bunun nedeni, yolcu uçaklarının tam anlamıyla uçuşlara başlayamaması sebebiyle mevcut “belly kargo ” alanı kaybından kaynaklanan kapasite kısıtlamasıdır.

Kargo ton-kilometre cinsinden ölçülen küresel talep, Temmuz ayında bir önceki yıla göre % 13,5 (uluslararası operasyonlar için -% 15,5) düştü. Bu, Haziran ayında kaydedilen yıllık % 16,6 düşüşten sonra mütevazı bir gelişme. Mevsimsellikten arındırılmış talep Temmuz’da bir önceki aya göre% 2,6 arttı.

Mevcut kargo ton-kilometre cinsinden ölçülen küresel kapasite, Temmuz ayında bir önceki yıla göre % 31,2 (uluslararası operasyonlar için ‑% 32,9) küçüldü. Bu, Haziran ayındaki yıllık % 33,4 düşüşten küçük bir gelişme.

Uluslararası yolcu uçağı hava kargo kapasitesi, COVID-19 salgını sırasında yolcu hizmetlerinin geri çekilmesi nedeniyle Temmuz ayında bir önceki yıla göre % 70,5 azaldı. Bu, kargo uçaklarının kullanımının yaygınlaşması yoluyla kapasitede % 28,8’lik bir artışla kısmen dengelendi.

“Ekonomik göstergeler gelişiyor, ancak bunun büyüyen hava kargo sevkiyatlarına tam olarak yansıdığını henüz görmedik. Bununla birlikte, hava kargo, yolcu tarafına göre çok daha güçlü. Yaşanan en büyük zorluklarımızdan biri, ciddi ölçüde azaltılmış kapasite ile talebi karşılamaya devam ediyor olunması. IATA’nın Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, sınırlar kapalı kalırsa, seyahatler kısıtlanırsa ve yolcu filoları yere indirilirse, hava kargosunun küresel ekonomiyi hareket ettirme kabiliyeti zorlanacaktır ”dedi.

Temmuz Bölgesel Performansı

Asya-Pasifik havayolları , uluslararası hava kargo talebinin Temmuz 2020’de bir önceki yılın aynı dönemine göre % 15,3 düştüğünü gördü. Mayıs’taki güçlü bir ilk toparlanmanın ardından, aylık büyüme mevsimsellikten arındırılmış talep yumuşadı. Uluslararası kapasite % 32.0 azaldı

Kuzey Amerikalı taşıyıcılar , Temmuz ayında uluslararası kargo talebinde yıllık bazda% 5,4 tek haneli düşüş bildirdi. Daha güçlü performans Asya-Kuzey Amerika güzergahındaki güçlü talebe bağlı ve Asya’da üretilen ürünler için e-ticaret talebini yansıtıyor. Uluslararası kapasite% 30.9 azaldı.

Avrupalı ​​taşıyıcılar , Temmuz ayında uluslararası kargo hacimlerinde yıllık % 22,4 düşüş bildirdi. Bu, Haziran’ın -% 27.6’lık performansına göre hafif bir gelişmeydi. Bölgeye giden / bölgeden birçok kilit ticaret yoluna olan talep zayıf kaldı. Büyük Avrupa-Asya pazarı Temmuz ayında yıllık % 20 düşüş gösterdi. Uluslararası kapasite% 37.4 azaldı.

Orta Doğulu taşıyıcılar , Haziran ayındaki % 19 düşüşe nazaran Temmuz ayında yıllık bazda uluslararası kargo hacimlerinde % 14,9 düşüş bildirdi. Mevsimsellikten arındırılmış talep Temmuz’da aylık bazda % 7,2 artarak tüm bölgelerin en güçlüsü oldu. Bu toparlanma, bölgedeki bazı taşıyıcıların agresif operasyonel stratejilerinden kaynaklandı. Uluslararası kapasite% 27,1 azaldı ve tüm bölgelerin en dayanıklısı oldu.

Latin Amerikalı taşıyıcılar , Haziran ayındaki % 28,6 düşüşten sonra Temmuz ayında yıllık bazda % 32,1 düşüş bildirdi. Uluslararası kapasite % 44,5 azaldı. Hem talep hem de kapasite düşüşü tüm bölgeler arasında en şiddetlisiydi. COVID-19 krizi, katı kısıtlama önlemleri nedeniyle şu anda Latin Amerika merkezli havayollarını çok zorladı. Temmuz ayında, Latin Amerika hava kargo pazarı, 1990’dan sonra ilk kez Afrika pazarından daha küçük kaldı.

Afrika havayolları Temmuz ayında % 3.0 daralma bildirdi. Uluslararası kapasite% 33,7 azaldı.

iata 1

Latest Posts

POPULER