Latest Posts

Hava Kargo Talebi COVID Öncesi Seviyelere Döndü

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hava kargo talebinin krizin başlangıcından bu yana ilk kez COVID öncesi seviyelere (Ocak 2019) döndüğünü gösteren küresel hava kargo pazarları için Ocak 2021 verilerini yayınladı. Ocak ayı talebi de Aralık 2020 seviyelerine göre aydan aya güçlü büyüme gösterdi.

Kargo ton-kilometre (CTK’ler *) cinsinden ölçülen küresel talep, Ocak 2019’a göre% 1,1, Aralık 2020’ye göre ise% + 3 arttı. Tüm bölgelerde hava kargo talebinde bir önceki aya göre ve Kuzey Amerika ve Kuzey Amerika ve Afrika en güçlü oyunculardı.

Mevcut kargo ton-kilometre (ACTK) cinsinden ölçülen küresel kapasitedeki iyileşme, yolcu tarafındaki yeni kapasite kesintileri nedeniyle tersine döndü. Kapasite, Nisan 2020’den bu yana ilk aylık düşüş olan Ocak 2019’a göre% 19,5 küçüldü ve Aralık 2020’ye göre% 5 düştü.

Operasyon zemini hava kargo hacimleri için destekleyici olmaya devam ediyor:

Yolcu talebini azaltan yeni COVID-19 salgınlarına rağmen imalat sektöründeki koşullar sağlam kaldı. Küresel İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ocak ayında 53,5 oldu. 50’nin üzerindeki sonuçlar, önceki aya göre üretim artışını göstermektedir.

Hava kargo talebinin önemli bir göstergesi olan imalat PMI’sının yeni ihracat siparişleri bileşeni, CTK’nın daha da geliştiğine işaret etmeye devam etti. Bununla birlikte, COVID-19’un gelişmekte olan pazarlarda ihracat işini olumsuz etkilediğinden, metriğin performansı Q42020’ye kıyasla daha az sağlamdı. Bu devam ederse veya diğer belirteçlere genişlerse, gelecekteki hava kargosu büyümesine ağırlık verebilir.

Stokların seviyesi, satış hacimleriyle karşılaştırıldığında nispeten düşük kalıyor. Tarihsel olarak bu, işletmelerin hava kargo hizmetlerini de kullandıkları stoklarını hızla doldurmaları gerektiği anlamına geliyordu.

IATA Genel Direktörü ve CEO’su Alexandre de Juniac;

“Hava kargo trafiği kriz öncesi seviyelere geri döndü. Bu, küresel ekonomi için çok ihtiyaç duyulan iyi bir haber. Ancak, malları sevk etmek için böyle güçlü bir talep varken, hava kargonun yeterliliği yolcu uçakları tarafından sağlanan bulk kargo kapasitesindeki eksiklikle sınırlıdır. 

Normal zamanlarda, dünya ticaretinin üçte biri değer bazında havayoluyla taşınır. Bu yüksek değerli ticaret, COVID’den zarar gören ekonomilerin geri kazanılmasına yardımcı olmak için hayati önem taşıyor – hava kargosunun hayat kurtaran aşıların dağıtımında oynadığı kritik rol de cabası, “dedi.

jan2021

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.