Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

H160, EASA onayını aldı

Airbus Helicopters çok yönlü çift motorlu H160 helikopteri, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’ndan (EASA) Tip Sertifikasını alarak programda bir sonraki aşamaya geçti. Şirket, henüz ismi açıklanmayan ABD’li müşterisine bu yıl yapılması planlanan ilk teslimat öncesinde FAA sertifikasyonunun da tamamlanmasını öngörüyor.

EASA Sertifikasyon Direktörü Rachel Daeschler, “H160 tip sertifikasının başarıyla tamamlanması, son birkaç yıldır ajans ve Airbus Helicopters ilgili teknik ekiplerinin olağanüstü verimli bir işbirliği ruhuyla ortaklaşa gerçekleştirdiği muazzam çalışma ve çabaların sonucudur. Ayrıca, bu başarı, helikopterin en yüksek güvenlik standartlarına ulaşmasını sağlamak için kapsamlı tasarım ve test süreçleri ile gerçekleşmiştir. H160, çok geniş bir yelpazede misyonları gerçekleştirmesini mümkün kılan özel bir tasarıma sahiptir. Aynı zamanda yakıt tüketimi açısından en çevre dostu ve sınıfının en sessiz helikopterlerinden biridir. Tip sertifikasyon projesine özgü zorlukların üstesinden gelmede yapıcı işbirlikleri ile yüksek kararlılık gösteren ilgili teknik personele en içten teşekkür ve tebriklerimi iletiyorum” dedi.

Airbus Helicopters CEO Bruno Even, “H160’ın EASA tip sertifikasını almış olmasından gurur duyuyoruz. Bu başarı, tedarikçilerimiz ve ortaklarımızla destek ekosistemini tasarlamak, sanayileştirmek ve tanımlamak için yıllar süren yoğun bir çalışmayı temsil ediyor ve bu yeni nesil helikopteri gerçeğe dönüştürmek için emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdi H160’ın hizmete girmesini ve dünya çapındaki müşterilere daha fazla güvenlik ve konforun yanı sıra rekabet üstünlüğü de katan yenilikçi özelliklerini göstermesini dört gözle bekliyorum” dedi.

Airbus Helicopters, uçağın gelişimi ve onaylanma sürecinde ilk seri uçak ve ilave iki test uçağı (dinamik helikopter sıfır ve sistem helikopteri sıfır) olmak üzere üç prototip geliştirdi ve hizmete girmeden önce uçağı olgunlaştırmaya devam etmektedir. Helikopterler, hem uçuş testleri hem de demo uçuşları için 1500 saatin üzerinde uçuş gerçekleştirdi bu sayede müşteriler, H160’ın operasyonlarına getireceği yenilikleri ve yüksek katma değeri ilk elden deneyimleyebilecekler.

Deniz taşımacılığı, acil sağlık hizmetleri, özel ve ticari havacılık ve kamu hizmetleri gibi çok çeşitli görevleri yerine getirebilen çok yönlü bir helikopter olarak tasarlanan H160, Airbus Helicopters’ın en son teknoloji yeniliklerini bir araya getirir. Bunlar, Helionix ile arttırılan pilot yardımı ve otomatik özelliklerin yanı sıra uçuş zarfı koruması gibi çığır açan güvenlik özelliklerini içerir. Helikopter ayrıca ses azaltıcı Blue Edge bıçakları ve hem yolculara hem de pilotlara fayda sağlayan mükemmel dış görüşü sayesinde yolculara üstün konfor sağlar.

H160, yalnızca yolcu ve pilotlar düşünülerek tasarlanmadı. Operatörler de, artan yakıt verimliliği ve müşteri merkezli basitleştirilmiş bakım eko-sistemi sayesinde sağladığı rekabet avantajından yararlanacaklar: Ekipman erişilebilirliği, helikopterin optimize edilmiş mimarisi ile kolaylaştırıldı, bakım planı Operator Zero kampanyalarında kendini kanıtladı ve kolay anlaşılır

H160, EASA onayını aldı 21 Temmuz 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu