Hava Kargo Hakkında Herşey
Havayolu

Günde 2.000’den fazla uçuş gerçekleştiren ilk Hint havayolu oldu

65 / 100

Günde 2.000’den fazla uçuş gerçekleştiren ilk Hint havayolu oldu

IndiGo, planlı veya tarifeli uçuşlarıyla günde 2.000’den fazla uçuş gerçekleştiren ilk Hint havayolu oldu.

4 Ağustos 2006’da uçuşlara başlayan Rahul Bhatia’nın sahibi olduğu havayolu, 2017 Aralık’ta günde 1.000 uçuş gerçekleştiren ilk Hint havayolu olmuş ve bu kilometre taşına ulaşmak için havayolunun üzerinden 11 yıl geçmişti.

İkinci 1.000, havayolu şirketinin iki kurucu sahibi arasında bir anlaşmazlık ve ardından Covid salgınına rağmen sadece altı yılda geldi. Havayolu, pandemiden sonra Hindistan hava trafiğinin (özellikle iç hatlar) en hızlı toparlandığı yer olması avantajını kullanmayı başardı.

Tata Grubu’nun dört havayolu, 238 uçaktan oluşan bir filo ile günde yaklaşık 1.000 uçuş gerçekleştiriyor. Dağılım şu şekildedir: Air India için 118 uçakla günde 430 uçuş; AI Express ve AirAsia India için günlük uçuş sayısı havayolundan bekleniyor, toplam 57 uçakla günde 300 uçuş ve Vistara için 63 uçakla günde 300 uçuş. AI ve Vistara geniş gövdeli uçakları işletiyor. IndiGo, Türk Hava Yolları’ndan iki geniş gövdeli uçağı ıslak ( wet lease ) kiralamıştır (ekibi ile birlikte kiralanmış), bu uçaklar Delhi ve İstanbul ile Mumbai ve İstanbul arasındaki uçuşlarda kullanılmaktadır.

Şu anda filosunda 330’dan fazla uçak bulunan IndiGo’nun, orta 2030’lara kadar teslim edilecek yaklaşık 1.000 uçağı bulunmaktadır ve Hindistan içinde ve dışında insan taşıma konusunda bağımsız olarak en büyük Hindistan havayolu şirketidir. Jet Airways’in mali durumu 2017 civarında kötüleşmeye başladığından bu yana IndiGo, Hint gökyüzündeki oldukça rakipsiz performansıyla dikkat çekmiş ve bu da Nisan 2019’da havayolunun iflasına yol açmıştır. Tata Grubu’nun Air India ve AI Express’i devralması ve bunları AirAsia India ve Vistara ile birleştirmesi, 470 uçaklık bir siparişle dev bir Maharaja yaratma olasılığını ortaya çıkarmış ve Hindistan’ın yakın gelecekte IndiGo ve Air India Group gibi iki güçlü havayolu şirketine sahip olma ihtimalini artırmıştır.

Hindistan’ın en genç havayolu şirketi olan Akasa, son birkaç aydır pilot göçü gibi sorunlarla boğuşmaktadır, bu da uçuşları iptal etmeye zorlamış ve sistem sorunları gibi diğer nedenlerden dolayı yolcu şikayetleriyle karşılaşmıştır.

Bu yeni kilometre taşı hakkında konuşan IndiGo CEO’su Pieter Elbers, “2.000 tarifeli günlük uçuşun üzerinde bu olağanüstü kilometre taşını kutlarken, IndiGo’nun Hindistan havacılık manzarasını yeniden şekillendirme yolculuğuna odaklanıyoruz. Bu kilometre taşı sadece bir sayısal bir başarı değil; bize gelişmiş bağlantı ve yeniden tanımlanmış bir yolcu deneyimi için stratejik bir sıçrama yapma pozisyonu kazandırıyor.

Ekim 2023 için en son OAG Verileri’ne göre, IndiGo frekans ve koltuk kapasitesi bakımından dünya genelinde ilk 10 havayolu arasında yer almaktadır… IndiGo’nun şu anda kargo operasyonları da dahil olmak üzere 2.000’den fazla tarifeli günlük uçuşu bulunmaktadır, ayrıca Merkezi Silahlı Polis Kuvveti ve Ordu taşıma uçuşları da gerçekleştirmektedir. Havayolu, 2006’da operasyonlara başlamasından bu yana bu rakama 17 yıl içinde ulaşmıştır,” dedi.

Havayolunun ağı şu anda 85 iç ve 32 uluslararası destinasyona sahiptir ve büyümek için büyük planlara sahiptir. IndiGo, on yılın sonunda varlığını ikiye katlamayı planlamaktadır.

IndiGo, Turkish Airlines iş birliğiyle İstanbul üzerinden Helsinki, Stockholm ve Oslo’ya olan codeshare bağlantılarını genişlettiğini de duyurdu. Helsinki ve Stockholm bağlantıları 23 Kasım’da, Oslo bağlantısı ise 17 Kasım’dan itibaren faaliyete geçecek.

Havayolu yetkilileri, bu eklemelerin kuzey Avrupa’ya olan bağlantıları güçlendirdiğini belirtti ve müşterilere İstanbul’dan sonra toplamda 42 destinasyona erişim sağladığını ekledi.

Bu durumla ilgili konuşan IndiGo’nun Küresel Satış Başkanı Vinay Malhotra, “Helsinki, Stockholm ve Oslo’ya İstanbul üzerinden codeshare bağlantılarını genişletmenin heyecanını yaşıyoruz ve bu sayede Türk Hava Yolları ile olan bağlarımızı daha da güçlendiriyoruz. 23 Kasım’dan itibaren müşteriler, İstanbul üzerinden Avrupa, Kuzey Afrika ve ABD genelinde toplamda 42 farklı destinasyona erişim sağlayacaklar. İş birliğimiz, özel seyahat ihtiyaçlarına yanıt veriyor – Helsinki, Finlandiya’daki Hindistanlı öğrenci ve profesyonellerden gelen artan talebi karşılıyor, Stockholm ve Oslo ise sırasıyla İsveç ve Norveç ile kültürel değişim kapıları açıyor ve ekonomik bağları güçlendiriyor.

Küresel erişimimizi genişlettikçe, IndiGo, geniş ağımız boyunca uygun, zamanında ve sorunsuz seyahat deneyimleri sunma taahhüdünü sürdürüyor” dedi.

Bu uçuşlar, iş ve tatil amaçlı seyahat edenlerin iş geliştirme ve turistik cazibe sunan yeni ve uygun uçuş seçeneklerine erişim sağlamak amacıyla tanıtılmıştır.

Günde 2.000'den fazla uçuş gerçekleştiren ilk Hint havayolu oldu 1 Aralık 2023

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu