Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

Fransa ve İspanya Tiger MkIII programını başlattı

80 / 100

Fransa ve İspanya Tiger MkIII programını başlattı

OCCAR (Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı), Fransız ve İspanyol Silahlanma Genel Müdürlükleri DGA ve DGAM adına, Tiger Mklll savaş helikopterlerinin modernizasyonu için Airbus Helicopters ile bir sözleşme imzaladı. Sözleşme Tiger MkIII savaş helikopterleri yükseltme programının geliştirilmesi, üretimi ve desteğini kapsıyor. 

Sözleşme, Fransa için 42 (25 helikopter daha ekleme imkanıyla), İspanya için 18 saldırı helikopterinin modernize edilmesini kapsıyor. Buna ek olarak, sözleşme Almanya’ya daha sonra Tiger MkIII programına katılma olanağı sağlıyor. İlk prototipin 2025 yılında ilk uçuşunu yapması planlanıyor. İlk teslimat 2029’un sonlarında Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü’ne (DGA), 2030 yılında da İspanya’ya yapılacak. Geliştirme ve iyileştirme çalışmaları, Albacete (İspanya), Marignane (Fransa) ve Donauwörth (Almanya) şehirlerinde bulunan Airbus Helicopters tesislerinde gerçekleştirilecek.

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even “Tiger MkIII programı, önümüzdeki on yıllar için son teknoloji bir saldırı helikopteri ihtiyacına Avrupalı olarak cevap verecek. Bu yükseltme ile Tiger, orduları için temel ve modern bir varlık olmaya devam edecek ve Avrupa’daki savunma işbirliğini güçlendirecek. Tiger MkIII, yüksek yoğunluklu operasyonlar için dünyada bir benzeri olmayacak ve mevcut Tiger’ın bağlantı, hassasiyet ve ateş gücü yeteneklerini daha da geliştirecek.” dedi. 

Tiger MkIII, Avrupa saldırı helikopteri sistemlerinin kapsamlı bir yükseltmesidir. Savaşta kendini kanıtlamış Tiger’ı tespit etmek çok zor olmakla birlikte son derece çevik ve dayanıklı olması operatörlerin MkIII modernizasyonundan faydalanmaya devam edeceklerini gösteriyor. Helikopterler modernize edildiğinde, insanlı ve insansız ekipleri çalıştırmak ve taktik bilgileri gerçek zamanlı olarak paylaşmak için dijital olarak savaş alanına bağlanabilecek. Ayrıca rakipsiz silah sistemleri (taret topu, lazer güdümlü roketler ve füzeler) de yenilenmiş tespit ve hedefleme yetenekleri sağlayacak. Son teknoloji aviyoniklerin entegrasyonu, mürettebatın iş yükünü azaltacak ve mürettebatın tamamen görev yürütmeye odaklanmasına olanak tanıyacak.

Tiger MkIII standart konfigürasyonu, Safran Strix NG, Thales FlytX aviyonik paketi, Topowl DD kaska monte görüş ekranı, bir Indra IFF yükseltmesini içerecek. İletişim paketi, Thales’in Contact/Synaps telsizi ve insanlı/insansız ekip oluşturmaya yönelik veri bağlantıları ile modernize edilecek. Ayrıca İspanya için Link16 ve SATCOM etkinliği de eklenecek. İspanyol Tiger MkIII, Indra tarafından sağlanan bir savaş alanı yönetim sistemi ve karşı önlemlerle donatılırken, Fransız Tiger MkIII, ATOS tarafından bir savaş alanı yönetim sistemi ve Thales tarafından sağlanan etkin önlemler ile donatılacak. Fransa için yeni silah paketi MBDA MAST-F (Geleceğin Taktik Havadan Karaya Füzesi) ve Mistral 3 havadan havaya füzeyi içerecek. İspanya için yeni yetenekler arasında 70 mm güdümlü roketler ve yeni bir havadan karaya füze yer alacak.

Airbus Helicopters, Tiger filosunu desteklemek amacıyla 2019 yılında OCCAR ile üçlü küresel destek sözleşmesi imzaladı. Sözleşmede, Fransız, Alman ve İspanyol ordularında hizmet veren Tiger’ların mevcudiyet oranının arttırılması açıklandı. Bu sözleşme sayesinde, Fransız Ordusu Tiger filosunun kullanılabilirlik oranı son birkaç yılda önemli ölçüde ilerleme kaydetti. Önümüzdeki aylarda İspanya, Almanya ve Fransa’da daha fazla olumlu sonuçlar bekleniyor.

airbus, fransa, tiger

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu