Latest Posts

Finnair, oneworld SAF Satın Alma Anlaşmasına Katıldı

81 / 100

Finnair, oneworld SAF Satın Alma Anlaşmasına Katıldı

oneworld® Alliance üyeleri, küresel havayolu ittifakının ortak taahhüdüyle Colorado merkezli yenilenebilir yakıt üreticisi Gevo’dan yılda 200 milyon galona kadar sürdürülebilir havacılık yakıtı satın almayı planlıyor. Yakıtın teslimatı, 2027’den itibaren başlamak üzere beş yıllık bir dönemler halinde planlanacak.

oneworld, sürdürülebilir havacılık yakıtı satın almayı ortaklaşa taahhüt eden ilk küresel havayolu ittifakı oldu ve bu yeni taahhüt, bu tarz taahhütlerin ikincisi. Kasım 2021’de oneworld, San Francisco’daki operasyonlar için Aemetis’ten 350 milyon galondan fazla harmanlanmış sürdürülebilir havacılık yakıtı satın alma taahhüdünü duyurmuştu ve Finnair de bu taahhüdün üyeleri arasındaydı.

Finnair, 2045’te karbon nötr uçmak için uzun vadeli bir hedef belirledi ve SAF, bu hedefe ulaşmanın önemli araçlarından biri. Mart 2022’de Finnair, müşterilerini Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı ve güvenilir iklim projelerini birleştiren bir hizmetle uçuş emisyonlarını dengelemeye davet etti. Finnair, 2011 yılından bu yana SAF karışımı ile bireysel uçuşlar gerçekleştiriyor ve uçuş operasyonlarında SAF kullanımını artırmayı planlıyor.

Finnair
Finnair, oneworld SAF Satın Alma Anlaşmasına Katıldı 3

Finnair Sürdürülebilirlik Kıdemli Başkan Yardımcısı Eveliina Huurre oneworld üyesi havayollarının “Sürdürülebilir havacılık yakıtlarının yüksek fiyatı ve sınırlı mevcudiyeti, ticari havacılıkta kullanımını artırmak için hala zorluklar sunuyor ve bu nedenle talebi ve arzı teşvik etmek, SAF fiyatını düşürmek ve kullanılabilirliğini artırmak için önemlidir – gibi ortak taahhütlerin öneminin altını çizer. ” diyor

Gevo’nun sürdürülebilir havacılık yakıtı, etanol oluşturmak için işlenen ve daha sonra sürdürülebilir havacılık yakıtına dönüştürülen yenmeyen mısır ürünleri kullanılarak üretiliyor. Sürdürülebilir havacılık yakıtının Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta batısında geliştirilmekte olan üç tesiste üretilmesi bekleniyor.

Finnair, SAF kullanımını artırmak ve dolayısıyla uçuştan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmak için daha önce Finlandiya‘da Neste ile ortaklık kurmuştu.

Finnair
Finnair, oneworld SAF Satın Alma Anlaşmasına Katıldı 4

İçerik: avitrader

Latest Posts

POPULER