Kargo

FedEx, 40 uçuşu iptal etti ve uçakları yere indirdi

64 / 100

FedEx, 40 uçuşu iptal etti ve uçakları yere indirdi

  • Talep azalıyor, Fedex Pasifik ötesi kapasite kesintileri geri alınmayacak
  • MD-10 ve MD-11 tipi eski uçaklar planlanandan önce hizmetten çekilecek
  • Tek network stratejisi

Talep azalıyor, Pasifik ötesi kapasite kesintileri geri alınmayacak

FedEx, gerçekleştirdiği uçuş sayısını azaltıyor ve pandemideki talep patlamasının ardından azalan e-ticaret talebinden kaynaklanan düşen geliri dengelemek için uçakları geçici olarak yere indiriyor. Bu arada 1000’den fazla uçuşta 40 uçuş çok büyük bir oran değil tabi ki.

CFO Mike Lenz’in Salı günü Baird Global Industrial’da yaptığı açıklamaya göre, express hizmetin devi Fedex, Ekim ayında sekiz ila dokuz günlük uluslararası uçuş frekansını ve yaklaşık 23 yerel frekansı kısarak 2,2 milyar ila 2,7 milyar dolarlık hızlandırılmış tasarruf elde etmesine yardımcı oldu.

Entegre ekspres teslimat sağlayıcısı, bu ay iç hatlarda sekiz ila dokuz frekans daha kesmeyi planlıyor ve daha azına ihtiyaç duyulduğu için uçaklar geçici olarak parka çekiliyor. Amaç, 2025 mali yılından başlayarak maliyetleri yapısal olarak 4 milyar $ azaltmak ve hava ağının daha modern hale getirilmesi.

Yere indirilen uçaklar çoğunlukla eski uçaklar. Lenz, onları uçurmamanın bir sonraki büyük bakım olayını erteleyerek para tasarrufu sağladığını söyledi. “Kapasiteyi yönetmenin operasyonel ve mali açıdan esnek bir yolu.”

Asya’daki COVID seyahat engelleri azalırken Lenz, FedEx gönderileri taşımak için Pasifik ötesi yolcu hizmetindeki artan yolcu uçağı kargo kapasitesinden yararlanacağını söyledi.

MD-10 ve MD-11 tipi eski uçaklar planlanandan önce hizmetten çekilecek

FedEx’in finans şefi, Pasifik ötesi kapasitedeki kesintilerin kalıcı olacağını söyledi.

“Pasifik ötesi uçuş frekansında 16 uçuşa kadar çıktık, aynı seviyelere geri dönmek için bir planımız yok. Her gerileme bir yükselişi doğurur, ancak bu durumda bile o uçuş seviyesine geri dönmeyiz,” dedi Lenz.

FedEx başlangıçta, en eski üç motorlu geniş gövdeli uçağı olan MD-10’ları takvim yılının sonunda, planlanandan aylar önce emekliye ayıracak ve daha sonra da MD-11’ler sonlandırılacak.

Tek Network Stratejisi

FedEx’in finans şefi “Ekspres, kara ve kamyon ağlarını uyumlu hale getirerek üretkenliğin arttırılması planlanıyor.

Ancak değişiklik bir gecede olmayacak ve birimlerin farklı sistemleri ve varlıkları olduğundan ve insanları farklı şekilde konuşlandırdığından dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor.

Ekspres uçağından bir paket veya konteyner, bir yer istasyonuna kolayca entegre edilemez ve kamyonlar bir ekspres tesisine kolayca giremez.

Yıllık harcamaları düşürmeye yönelik daha geniş plan dahilinde hareket edeceğiz. ” dedi.

FEDEX
FEDEX

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu