Latest Posts

Etiyopya Havayolları pilotları uçuş sırasında uyuyakaldı, inişi kaçırdı

84 / 100

Etiyopya Havayolları pilotları uçuş sırasında uyuyakaldı, inişi kaçırdı

Bu hafta başında Hartum’dan Addis Ababa’ya giden bir Etiyopya Havayolları uçağı şehre yaklaştığı sırada her iki pilotunun da kokpitte uyuya kalmasıyla 37.000 fitte havaalanının üzerinden geçtiği haberleri çıktı. Basında çıkan bu haberlere göre, uçak havalimanını geçtikten sonra otomatik pilot bağlantısı kesildiğinde pilotlar ikazla uyandı.

Hartum’dan sabah Uçuşu

ET343 sefer sayılı uçuş, Addis Ababa’ya gitmek için 01:26 UTC’de (yerel saatle 03:26) Hartum’dan kalktı. Boeing 737-800 tescilli ET-AOB, Addis Ababa’ya 37.000 fitte (FL370) yaklaştı ve 02:51 UTC’de (yerel saat 05:51) havalimanının üzerinden geçti.

Basında çıkan haberlere göre, pilotlar o sırada kokpitte uyuyordu ve havalimanının üzerinden uçtuktan sonra otomatik pilotun bağlantısının kesilmesiyle ilgili sesli uyarıyla uyandılar. Uçuş daha sonra sola döndü ve havaalanının üzerinden ilk uçuşundan 25 dakika sonra saat 03:16 UTC’de iniş için Addis Ababa’ya doğru alçalmaya başladı.

Etiyopya Havayolları

Etiyopya Havayolları, pilotların uyuya kalıp kalmadığını doğrulamadı, ancak Cuma günü, uçağın hava trafik kontrolü ile “geçici olarak” iletişimini kaybettiğini belirten bir açıklama yaptı.

Etiyopya Havayolları, “İlgili mürettebat, daha fazla soruşturma yapılana kadar uçuştan alındı.” “Soruşturmanın sonucuna göre uygun düzeltici önlemler alınacaktır. Güvenlik her zaman birinci önceliğimiz olmuştur ve olmaya devam edecektir.” dedi.

Uçakta kaç yolcu olduğu bilinmiyor.

Etiyopya Havayolları

Pilot yorgunluğu yeni bir durum değil. Frontiers tarafından geçen yıl yürütülen bir araştırmaya göre, ticari havayolu pilotlarının %68 ila %91’i uçuş sırasında yorgunluk rapor etti.

Bu yılın başlarında, Southwest Airlines pilotlarını temsil eden birlik olan SWAPA (Southwest Airlines Pilot Derneği), havayolları yöneticilerine yazdığı açık mektupta, ekipler arasındaki yorgunluğun tehlikeli hale geldiğini söyledi.

Mektupta, “Hem akut hem de kümülatif yorgunluk, Southwest Airlines’ın bir numaralı güvenlik tehdidi haline geldi.” dendi.

Mektup ayrıca SWAPA yorgunken uçmanın sonuçlarını da şöyle anlatıyordu;

“Yorgunluğun birçok olumsuz etkisi belgelenmiştir – bozulmuş muhakeme, konsantrasyon eksikliği, uçuş sırasında dikkatin azalması ve artan duygusal aktivite, zayıf bilişsel işlemeye yol açar, bunun yanı sıra azalan tepki süresi ve daha yavaş el-göz koordinasyonu”

 

İçerik:flightradar24 ve MSN

 

Latest Posts

POPULER