Hava Kargo Hakkında Herşey
Firma HaberleriHava Kargo

Etiyopya Havayolları beş yeni Boeing 777-8 kargo uçağı için anlaşma imzaladı

90 / 100

Etiyopya Havayolları beş yeni Boeing 777-8 kargo uçağı için anlaşma imzaladı

Afrika’nın en büyük havacılık grubu olan Etiyopya Havayolları, kargo operasyonlarını genişletmek için en yeni kargo uçağı olan 777-8’lerinden beş adet sipariş etmek için Boeing ile bir ön anlaşma imzaladı.

Chicago merkezli uçak üreticisinin 4 Mart’ta yaptığı açıklamada , 777X’in kargo uçağı versiyonu sipariş anlaşmasının, Addis Ababa merkezli Etiyopya Havayolları’nın, artan küresel kargo talebini karşılamak ve uzun vadeli sürdürülebilir büyüme için taşıyıcıya konumlandırma sağlayacağı söylendi.

Etiyopya Havayolları grubu CEO’su Tewolde Gebremariam, “Kargo ve lojistik işimizi, tüm kıtalardaki büyük küresel multimodal lojistik sağlayıcılarından biri olmak için genişletmeyi planlıyoruz” dedi.

Bu amaçla, 21. yüzyılın son teknoloji, yakıt tasarruflu ve çevre dostu uçaklarıyla özel kargo filomuzu artırıyoruz.

“Yeni 777-8 kargo uçakları, bu uzun büyüme yolculuğunda etkili olacak.”

etiyopya

31 Ocak’ta Beyaz Saray’da düzenlenen törenle Qatar Airways’in 50 adet yeni hava kargo uçağı sipariş vermesinin ardından Etiyopya Havayolları, Boeing’in 777X kargo uçağı için taahhüt açıklayan ikinci taşıyıcı oldu. Doha merkezli havayolu mevcut liste fiyatları 20 milyar doları aşan 34 yeni 777X kargo uçağı için kesin, 16 adet de opsiyonlu sipariş için anlaşma yaptı.

Boeing’in ilk 777-8 kargo uçağını, Avrupa’daki rakibi Airbus tarafından planlanan A350 kargo uçağından iki yıl sonra, 2027’de piyasaya sürmesi bekleniyor, iki havacılık devi yeni nesil kargo jeti pazarında hakimiyet için rekabette.

etiyopya

Hava taşımacılığı talebi, Covid-19 salgını sırasında e-ticaret satışlarındaki artış ve deniz taşımacılığındaki aksamalarla, patlama yaşıyor.

Aynı zamanda Airbus A350 operatörü olan Etiyopya Hava Yolları’nın taahhüdü, Boeing için büyük bir kazanç. Anlaşma, Mart 2019’da Etiyopya Havayolları ET 302 737 Max dar gövde uçağının kazasının ardından, taşıyıcıdan gelen ilk anlaşma.

Etiyopya Havayolları’nın hava kargo hizmetleri, hem yolcu uçağı gövde taşıma kapasitesi hem de kargo uçuşlarıyla, 120’den fazla uluslararası varış noktasını kapsamakta.

Boeing Ticari Satış ve Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Ihssane Mounir, “Etiyopya Havayolları, Boeing kargo filosunu büyüterek, kıtayı küresel ticaretin akışına bağlayarak, onlarca yıldır Afrika’nın kargo pazarının ön saflarında yer alıyor” dedi.

etiyopya

“Yeni 777-8 kargo uçağını satın alma niyeti, en son uçağımızın değerini daha da iyi vurguluyor. Etiyopya’nın küresel kargo taşıyıcılığında önemli bir oyuncu olarak kalmasını sağlayarak, gelecek için daha fazla kapasite, esneklik ve verimlilik sağlıyor.”

Etiyopya Havayolları şu anda dokuz adet 777 kargo uçağı işletiyor ve Afrika’yı Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Amerika’daki 40’tan fazla kargo merkeziyle birleştiriyor. Taşıyıcının filosunda ayrıca üç adet 737-800 Boeing dönüştürülmüş kargo uçağı ve 737’ler, 767’ler, 787’ler ve 777’ler dahil olmak üzere 80’den fazla Boeing jetinden oluşan birleşik bir ticari filosu bulunmaktadır.

İçerik:thenationalnews.com

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu