Hava Kargo Hakkında Herşey
HavayoluKargo

Emirates, kargo uçuşları için A350F ve B777-8F tercih edecek

67 / 100

Emirates, kargo uçuşları için yeni A350F ve 777-8F uçaklarını işletmeyi planlıyor

Emirates, kargo uçuşları için yeni A350F ve 777-8F uçaklarını işletmeyi planlıyor. Dubai merkezli havayolu, mevcut nesil 777F’ler, 777-300ER dönüşümleri ve bir sonraki nesil büyük geniş gövdeli bir uçak içeren bir kargo filosu oluşturmak için Airbus A350F ve Boeing 777-8F’yi düşünüyor.

Dubai merkezli havayolu, 110-120 ton taşıma kapasitesine sahip uzun menzilli, ağır hizmetli bir kargo uçağına olan ihtiyacı kabul ediyor.

Emirates, ana güvertede kapasiteyi genişleterek gelen geniş gövdeli yolcu uçakları için kargo konaklamasını kolaylaştırmayı hedefliyor. Kargo Facts’in Hong Kong’da düzenlenen IATA Dünya Kargo Sempozyumu’ndaki bir röportajda Nadeem Sultan, Kargo ve Kargo Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı tarafından vurgulandığı gibi.

Emirates, kargo operasyonları için üçlü bir strateji izliyor. Havayolu, 2022’de iki yeni 777F alırken bu yıl beş ek birim alması planlanıyor. Ancak, GE90 motoru teslimatlarındaki gecikmeler teslimat programında bir aksaklığa neden oldu.

Bu yeni alınan 777F’lerin, şu anda DAE Capital’den kiralanmış olan eski uçakları değiştirmesi bekleniyor. Son beş yıl içinde Emirates, iki yeni 777F eklerken kiralanmış dört 777F’i iade etti. Emirates’in filosundaki dokuz kiralık kargo uçağı, 2012 ile 2015 arasında değişen yaşlara sahiptir.

Emirates, 777-300ER’lerin dönüşümü için Etihad (EY) Mühendislik tesisi olan IAI’ye bu yıl on adet 777-300ERSF dönüşümü için bir sözleşme altında ilk 777-300ER’ını gönderecek. Tasarlanan on uçak şu anda yolcu hizmeti için kullanılmakta olup, ilk dönüşüm IAI’nin STC’sini alması üzerine serbest bırakılacak şekilde planlanmaktadır. Daha sonra, Emirates’in Kargo Facts’e yaptığı açıklamalara göre, Emirates ek 777-300ER dönüşümleriyle ilerleme yapabilir.

Öte yandan, Emirates’in komşu havayolları zaten sonraki nesil geniş gövdeli kargo uçaklarını seçmiş durumda. Etihad Airways, 2022’nin başlarında yedi adet A350F sipariş etti. Qatar Airways (QR), 777-8F için Boeing’in ilk müşterisi olarak, mevcut nesil 777F filosunu genişletirken 34 adetlik bir sipariş verdi.

Emirates, kargo uçuşları için A350F ve B777-8F tercih edecek 20 Nisan 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu