Latest Posts

Emirates, Airbus A380 Filosunun% 40’ını Kalıcı Olarak Hizmetten Çıkarıyor

Emirates’in, Airbus A380 superjumbo filosunun yüzde 40’ını kalıcı olarak hizmet dışı bırakma planlarını hazırladığı söyleniyor. A380 superjumbo’nun dünyanın en büyük operatörü olan Dubai merkezli havayolu, hükümet tarafından COVID-19 pandemisine yanıt olarak seyahat kısıtlamaları nedeniyle 115 adet güçlü çift katlı dört motorlu uçak filosunu 25 Mart’ta yere indirmişti.

dji 0089retouch

Toplam 46 Airbus A380 kalıcı olarak emekliye ayrılacağı ve bir daha asla yolcuları uçuramayacağı iddia edildi.

Emirates kriz öncesinde de A380 uçakları ile ilgili planlar yapıyor ve Airbus ile uzun süren görüşmeler yapmıştı.

Emirates Başkanı Sir Tim Clark Körfez gazetesi The National ile yaptığı röportajda , havayolunun Coronavirus krizinden çıkarken yüzde 20-30 oranında küçüleceğini belirtti.

EK

Emirlik başkanı ve genel müdürü Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum geçtiğimiz hafta COVID-19 salgınının önümüzdeki yıl için havayolu şirketinin finansal performansı üzerinde “büyük bir etki yaratacağı” konusunda uyarıda bulunarak “agresif maliyet yönetimi önlemleri alacağını, ve işimizi korumak için gerekli diğer adımlar atacaklarını ” belirtti.

Şeyh Maktoum, “Seyahat talebinin normale dönmesi için en az 18 ay geçmesini bekliyoruz” dedi.

emirates

Havacılık uzmanları Emirates’in pilot ve kabin ekibi iş gücünün yaklaşık yüzde 30 oranında azaltmak planlar hazırladığını iddia ediyor. Emirates şimdiye kadar BAE’nin diğer havayolu şirketi Etihad Airways ve bölgesel rakip Qatar Airways’in aksine hiçbir fazlalık planı bildirmedi.

Önerilen planlara göre etilenecek kabin ekipleri için aşağıdaki kriterler uygulanacak :

  • 60 yaş üstü kabin ekibinin herhangi bir üyesi
  • Aktif disiplin sorunu olan herkes
  • Yüksek hastalık seviyeleri
  • Kötü performans kayıtları

Kabin mürettebatı ve pilotlar maliyetleri azaltma çabalarının bir parçası olarak kesintili maaş alıyorlar. Bu politika duruma göre uzatılabilecek.

Yüzde 100 devlete ait bir işletme olan Emirates, hükümetin Mart ayı sonundaki hava yolu şirketine olan bağlılığını teyit eden Dubai Veliaht Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum’dan destek aldı. Şeyh Hamdan, Dubai’nin gerçekte ne kadar yedek nakit olduğuna dair şüpheler olmasına rağmen, hükümetin havayolu şirketini ayakta tutmak için ek likidite enjekte edeceğini söyledi.

Son günlerde yetkililer, ilk olarak Reuters tarafından bildirilen iddiaların, milyarlarca dolarlık kurtarma için Abu Dabi ile görüştüğü iddialarını reddetmek zorunda kaldı. Abu Dabi, 2009 mali krizinden sonra Dubai’yi desteklemek için 10 milyar dolarlık bir krediyi daha önce onaylamıştı.

Emirates, 21 Mayıs’ta düzenli olarak planlanan yolcu seferlerine dokuz seferle devam edecek. Temmuz ayı ortasına kadar 150 şehre yeniden hizmet sunmayı planladı. Tüm uçuşlar Boeing 777 uçaklakları ile gerçekleştiriliyor.

Sir Tim, Emirates filosunun geleceğinin Airbus A350 ve Boeing 787 Dreamliner uçağı olduğunu söyledi.

Kaynak https://www.paddleyourownkanoo.com/2020/05/17/exclusive-emirates-to-permanently-decommission-40-of-airbus-a380-fleet-axe-nearly-a-third-of-cabin-crew-and-pilots/

Latest Posts

POPULER