Hava Kargo Hakkında Herşey
Airbus HaberleriHavayoluManşetMısır Kargo

Egyptair Airbus A321neo’nun İlk Afrikalı Operatörü Oldu

84 / 100

Egyptair Airbus A321neo’nun İlk Afrikalı Operatörü Oldu

Teslim uçuşu %34 oranında sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile gerçekleştirildi.

EgyptAir, uçak kiralama şirketi Aercap tarafından teslim edilen ilk Airbus A321neo’yu filosuna kattı. MS3211 olarak icra edilen uçuş, 27 Şubat günü saat 12:05’te Hamburg Finkenwerder Havalimanı’ndan (XFW) kalktı ve saat 17:09’da Mısır’daki yeni evi Kahire Uluslararası Havalimanı’na (CAI) indi. Bu, siparişte yedi uçağı bulunan Mısır havayolu için bu türün ilk teslimatı.

egypt air

Bu teslimat, Egyptair’i 16 business class ve 166 ekonomi sınıfı koltuk düzeniyle Afrika’daki ilk uçak tipi operatörü yapıyor. Havayolu, yeni uçağını Afrika, Avrupa ve Orta Doğu’daki rotalarda kullanmayı hedefliyor.

%34 SAF ile uçtu

Almanya’dan Mısır’a uçuş, havacılıkta dekarbonizasyonu teşvik etmek için %34 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kombinasyonu ile gerçekleştirildi. Bu, havayolunun ilk SAF uçuşu değildi ,geçen yıl MS800’ün Paris Charles de Gaulle’den (CDG) Sharm el Shiekh’e (SSH) yaptığı uçuş SAF kullanılarak gerçekleşen ilk Egyptair uçuşu olmuştu.

Airbus uçakları şu anda %50’ye kadar SAF, kullanılmış yağ, sıvı yağ ve gres gibi hammaddelerin bir kombinasyonu ile çalışabiliyor. Uçak yakıtı içerisindeki alışılagelmiş fosil yakıtlara kıyasla, CO2 emisyonları muadillerine göre %80 daha az. Havayolu üreticisi Airbus, test koşullarında %100 SAF uçuşları gerçekleştirdi. Ancak, on yıla kadar %100 SAF kullanan ana hat operatörlerine sahip olmayı hedefliyor.

egypt air

İçerik:Simpleflying

 

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu