Latest Posts

Efsane Uçak An-225 Mriya’nın Son Uçuşları

90 / 100

Efsane Uçak An-225 Mriya’nın Son Uçuşları

Dünyanın en büyük uçağı saldırıya uğramadan önce en son 5 Şubat’ta havadaydı.

Dünyanın tek Antonov An-225 Mriya‘sı geçen hafta Rusya’nın saldırılarının ardından imha edildi. Uçağın durumunun daha da belirginleşmesiyle birlikte, dünyanın en büyük uçağının son uçuşlarına bir göz atalım dedik.

Antonov an 225 mriya

Son olaylar


Uçağın, 24 Şubat’ta Kiev Oblastı’ndaki Hostomel’e düzenlenen bir hava saldırısının ardından ağır bir şekilde vurulduğu bildirildi. Antonov pilotu Dmytro Antonov, uçağın hala sağlam olduğunu iddia etti, ancak Ukrayna’nın resmi Twitter hesabından 27 Şubat’ta, uçağın işgalciler tarafından tahrip edildiği bildirildi. Olayın boyutu Antonov tarafından doğrulanmadı, ancak onarılamaz şekilde hasar gördüğünü gösteren bir video ortaya çıktı.

2018’de An-225’e bir yıl boyunca büyük güncellemeler yapıldı, elektriksel modifikasyonların yanı sıra elektrik kontrol sistemleri de güncellendi. Mriya, pandeminin zorluklarını üstlenmek için zamanında hazırdı ve Nisan 2020’den bu yana Çin ile Avrupa arasında kritik tedarik işleri gerçekleştirdi.

mriya

Son üç uçuş


Uydular tarafından desteklenen küresel uçuş izleme verileri sağlayan Spire Aviation, An-225’in son uçuşlarını şöyle izledi. Mriya 2 Şubat’ta UR-82060 uçuş numarasıyla Çin’in Tianjin Binhai Uluslararası Havalimanı’ndan kalkarak Rusya üzerinden geçip Kırgızistan’daki Manas Uluslararası Havalimanı’na indi.

an 225 2feb

Uçak 4 Şubat’a kadar orada kalmadı, tekrar batıya gitti. KKD(Kişisel Koruyucu Donanım) taşıyan ADB3120, kalkışını Manas International’dan 19:51 KGT ‘de gerçekleştirdi. 8 saat 34 dakikalık yolculuk süresi ve 2.559 NM (4.740 km) mesafenin ardından aynı gün 23:26 CET’de Danimarka Billund Havalimanı’na indi.

an 225 04Feb

UR-82060 daha sonra 5 Şubat’ta saat 14:25 CET’de Billund’dan ayrıldı. Cumartesi, 17:30 EET’de Ukrayna’nın Hostomel Havalimanı’na indi. ADB320F uçuşu 2 saat 5 dakika sürdü ve 814 NM (1.507 km) mesafe kat etti. Bu uçuş, efsanenin Hostemel’ de yerde uğradığı Rus hava saldırısına kadar, göklerdeki son uçuşu oldu.

an 225 05Feb

Kalan mirası


En ağır ve uzun operasyonel uçaktı. Ukrayna Sovyetler Birliği’nin bir parçasıyken Antonov Seri Üretim Tesisi tarafından üretildi ve ilk kez 21 Aralık 1988’de uçtu. Rekorlar kırdı ve sadece bir adet üretildi. Ancak Antonov, ikinci bir uçağında devam eden üretimini pandemi sürecinde askıya almıştı. Bu yeni versiyon uzun vadede bu türün kurtarıcısı olabilir.

Mriya Ukraynaca rüya anlamına geliyor, uçak Sovyet uzay programına yardım etmek ve Buran uzay mekiğini fırlatma kompleksine taşımak için tasarlanmıştı. 1994’te depoya gönderildi, ancak 2001’de restore edildi, aynı yıl 11 Eylül’de dört ana muharebe tankını taşıyarak rekor kırdı. Bu, 253.82 tonluk bir rekor yük oldu.

An-225 Mriya’nın kritik tedarik görevleri olan son hizmetleri, uçağın yıllar boyunca verdiği hizmetin simgesi gibi oldu. Çığır açan çalışmalarıyla devrim niteliğinde bir güç olmuştur ve sektörde bir simge olarak hatırlanacaktır.

An-225 Mriya ve son uçuşları hakkında ne düşünüyorsunuz? Uçağın yıllar içindeki genel geçmişi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum bölümünde bu ikonik uçak ile ilgili ne düşündüğünüzü bizimle paylaşın.

İçerik:simpleflying

Latest Posts

POPULER