Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavayolu

Dünyanın en yüksek gelir elde eden 10 havayolu

76 / 100

Yıllık gelire göre dünyanın en büyük 10 havayolu şirketi

COVID-19 pandemisi sonrasında ticari havacılık endüstrisi nispeten sağlıklı bir duruma geri döndü ve dünyanın en büyük on havayolu şirketi 2023 yılında yıllık gelirlerini 10 milyar doların üzerinde açıkladı.

Fitch Ratings’in 2024 için küresel havayolu sektörüne ilişkin görünümü nötr, kredi derecelendirme ajansının havayolu seyahati talebinin “destekleyici olmaya devam etmesini” beklediğini belirtirken, küresel trafik pandemi öncesi seviyelere geri dönse de, trafik seviyelerinin 2020’den önce belirlenen herhangi bir tarihsel trend çizgisinin altında kalacağını da vurguluyor.

Gerçekten de, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 2024 yılı için küresel havayolu endüstrisi için 25.7 milyar dolar net kar tahmin ediyor ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) da 2024’ün ilk çeyreğinde küresel hava trafiğinin pandemi öncesi seviyelerin üzerine çıkacağını öngörüyor.

İşte yıllık gelire göre sıralanan dünyanın en büyük on havayolu şirketi:

2024 yılına ait havacılık gelirleri açıklandı ve sektörün en büyük oyuncuları belirlendi. İşte 2024 yılında en yüksek gelir elde eden 10 havayolu şirketi:

  1. Delta Air Lines, 54.67 milyar dolarlık geliriyle listede başı çekiyor ve pazarın sağlam konumunu sergiliyor.
  2. American Airlines, 52.79 milyar dolarlık geliriyle yakından takip ediyor ve dünyanın en büyük taşıyıcılarından biri olarak güçlü varlığını gösteriyor.
  3. United Airlines, 48.82 milyar dolarlık geliriyle üçüncü sırayı alarak, toparlanan endüstri manzarasındaki rekabetçi durumunu vurguluyor.
  4. Lufthansa, 35.8 milyar dolarlık geliriyle sağlam bir konumunu koruyor ve Avrupa havacılık pazarındaki kalıcılığını vurguluyor.
  5. Emirates, 32.62 milyar dolarlık geliriyle lider bir rol oynuyor ve Orta Doğu’nun önde gelen oyuncularından biri olarak önemini vurguluyor.
  6. Air France-KLM, 32.52 milyar dolarlık geliriyle yakından takip ediyor ve küresel havacılık sektörünün gelişen dinamiklerine karşı direncini gösteriyor.
  7. IAG International Airlines Group, 31.94 milyar dolarlık geliriyle, çeşitli havayolu şirketlerinden oluşan portföyüyle önemli bir oyuncu olduğunu teyit ediyor.
  8. Southwest Airlines, 26.09 milyar dolarlık geliriyle istikrarlı bir konumda kalıyor ve ABD havacılık pazarının rekabetçi ortamında devamlılığını sergiliyor.
  9. Türk Hava Yolları, 19.68 milyar dolarlık geliriyle pozisyonunu güçlendiriyor ve Doğu ile Batı’yı birleştiren önemli bir oyuncu olarak etkisini artırıyor. Geçen sene THY 9. sırada idi.
  10. China Southern Airlines, 12.92 milyar dolarlık geliriyle listenin sonunu oluşturuyor ve hızla genişleyen Çin havacılık pazarında önemli bir rol oynuyor.

Dünyanın en yüksek gelir elde eden 10 havayolu 20 Nisan 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu