Hava Kargo Hakkında Herşey
AraştırmaHavacılıkHavayoluManşetTHY Haberleri

Dünyanın En Fazla İşgücüne Sahip Havayolları Hangileri?

88 / 100

Dünyanın En Fazla İşgücüne Sahip Havayolları Hangileri?

Bu 10 havayolu toplamda dünya çapında 700.000’den fazla çalışan istihdam etmektedir.

Havayolları, özellikle bayrak taşıyıcıları, dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarını oluşturmaktadır. 2022’de 12 havayolu (veya ana şirketi) satış, kâr, varlık ve piyasa değerine göre sıralanarak Forbes Global 2000 listesine girdi. Bu ölçütlerde bu kadar yüksek rakamlara ulaşılmasının arkasındaki itici güç hiç şüphesiz büyük iş gücüdür. İşte dünyanın en büyük işgücüne sahip ilk 10 havayolu:

10. Türk Hava Yolları

Merkez: İstanbul, Türkiye

Çalışan sayısı: 37.670

Gelir: 10,9 milyar dolar

Kâr: 920,1 milyon dolar

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları , 120’den fazla ülkedeki uçuş ağı ile uluslararası ve yurtiçi yolcu hava taşımacılığı hizmetlerinin yanı sıra hava kargo taşımacılığı hizmetleri de vermektedir. Bu listede 2022’de pozitif kâr eden sayılı havayolları arasında yer alıyor. Türk Hava Yolları, 2022’de düşse de 2021’de Forbes’in Dünyanın En İyi Çalışanları listesinde de yer almıştı.

dünyanın

9. Air France-KLM

Merkez: Paris, Fransa

Çalışan sayısı: 42.000

Gelir: 16,9 milyar dolar

Kâr: -3,9 milyar dolar

Grup, Fransız bayraklı hava yolu şirketi Air France ve Hollanda bayraklı hava yolu şirketi KLM’nin ana şirketidir. Grup, yolcu ve kargo taşımacılığının yanı sıra, havacılık bakım ve ikram ve charter hizmetleri gibi hava taşımacılığı ile ilgili diğer faaliyetlerde bulunmaktadır. 2022’de Forbes’in Dünyanın En İyi Kadın Dostu Şirketleri (228. Sırada) ve Dünyanın En İyi İşverenleri (263. Sırada) listelerinde de yer aldı.

dünyanın

8. All Nippon Airlines (ANA)

Merkez: Tokyo, Japonya

Çalışan sayısı: 46.580

Gelir: 8,5 milyar dolar

Kâr: -1,8 milyar dolar

ANA’nın geniş iş gücünde, hava taşımacılığı, havayolu ile ilgili hizmetler, seyahat hizmetleri, ticaret ve perakende birimleri bulunmakta. ANA ayrıca birkaç bölgesel havayolu işletmektedir ve bir Japon düşük bütçe havayolu şirketi olan Peach’in en büyük hissedarıdır. ANA Holdings Inc., havacılık faaliyetlerinin yanı sıra kağıt, kağıt hamuru ve gıda ürünleri ithalat ve satışı, yarı iletkenler ve elektronik bileşenlerin ithalat ve ihracatını yapmakta, reklam ajansı hizmetleri vermekte ve bir online alışveriş sitesi işletmektedir.

dünyanın

7. Southwest Airlines

Merkez: Dallas, Texas, Amerika Birleşik Devletleri

Çalışan sayısı: 55.000

Gelir: 15,8 milyar dolar

Kâr: 978 milyon dolar

Bu listede yer alan ve 2022’de kâr eden bir diğer havayolu olan Southwest Airlines, evcil hayvan taşımacılığı ve refakatsiz çocuk programı gibi yan hizmet teklifleriyle tanınıyor. Havayolu ayrıca diğer Forbes listelerinde de üst sıralarda yer aldı: Gaziler için En İyi İşveren sıralamasında 12 de yer alan şirket , Dünyanın En İyi Kadın Dostu Şirketleri listesinde  63. sırada.

dünyanın

6. International Airlines Group

Merkez: Londra, Birleşik Krallık

Çalışan sayısı: 56.658

Gelir: 9,9 milyar dolar

Kâr: -3,5 milyar dolar

International Airlines’ı duymamış olabilirsiniz çünkü bu kendi başına bir havayolu değil, birkaç havayolunun ana grubu: üç bayrak taşıyıcı (Birleşik Krallık’tan British Airways, İspanya’dan Iberia ve İrlanda’dan Aer Lingus) ve bir düşük maliyetli havayolu, Vueling (filo büyüklüğü ve varış noktası sayısı açısından İspanya’nın en büyük havayolu şirketi). Grup, British Airways ve Iberia arasındaki bir birleşme anlaşmasının ardından 2011 yılında kuruldu.
Eğlenceli gerçek: 2015 yılında International Airlines Group tarafından satın alınmadan önce İrlandalı ultra düşük maliyetli havayolu Ryanair, Aer Lingus hisselerinin %29’undan fazlasına ve İrlanda devleti %25’inden fazlasına sahipti.

dünyanın

dünyanın

5. China Eastern Airlines

Merkez: Şanghay, Çin

Çalışan sayısı: 80.321

Gelir: 10,4 milyar dolar

Kâr: -1,9 milyar dolar

China Eastern, yalnızca yerel ve uluslararası bir havayolu şirketi olarak hizmet vermekle kalmaz, aynı zamanda yolcu, kargo, bagaj ve posta için bölgesel tarifeli ve tarifesiz hava taşımacılığı da yürütür. Ek olarak havayolu, genel havacılık ve uçak bakımı ile ilgilenmektedir. Taşınan yolcu açısından, Çin’deki en büyük ikinci havayolu şirketidir ve dünya çapında yaklaşık 250 varış noktasına uçan 600’den fazla uçaktan oluşan bir filo işletmektedir.

 

4. Delta Air Lines

Merkez: Atlanta, Georgia, Amerika Birleşik Devletleri

Çalışan sayısı: 81.000

Gelir: 35,1 milyar dolar

Kâr: 516 milyon dolar

Delta Air Lines iki segmentte faaliyet gösteriyor: yaygın olarak bilinen hava taşımacılığı ve daha az bilinen bir iş kolu olan jet yakıtı ve jet dışı yakıt ürünleri rafinerisi. Southwest Airlines gibi Delta da 2022’de Gaziler için En İyi İşveren (#25) ve Dünyanın Kadın Dostu En İyi Şirketleri (#39) listelerinde üst sıralarda yer aldı.

dünyanın

3. United Airlines

Merkez: Chicago, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri

Çalışan sayısı: 84.100

Gelir: 29 milyar dolar

Kâr: -2 milyar dolar

Bu listedeki diğer havayolları gibi- Southwest Airlines, Delta Air Lines ve American Airlines – United Airlines da taşınan yolcu sayısı açısından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi havayollarından biri olmuştur. Ayrıca filo büyüklüğü ve ağındaki rota sayısı bakımından üçüncü en büyük havayolu şirketidir. Havayolu hizmetinin yanı sıra, grubun seyahat, tatil ve yemek hizmetleri sunan birkaç yan kuruluşu da bulunmaktadır.

dünyanın

2. China Southern Airlines

Merkez: Guangzhou, Çin

çalışan sayısı: 100.431

Gelir: 15,8 milyar dolar

Kâr: -1,9 milyar dolar

6 rakamlı bir iş gücüne sahip olan China Southern Airlines, Çin’in en büyük havayolu şirketidir. Aynı zamanda filo büyüklüğü, taşınan yolcu ve gelir bakımından Asya’nın en büyük havayolu şirketidir. 2021’de havayolu, Dünyanın En İyi İşverenleri listesinde yer aldı ancak 2022’de düştü.

Eğlenceli gerçek: China Southern Airlines, American Airlines ile 2019’da başlatılan bir sık uçan yolcu programı ortaklığına sahip. AAdvantage bonus sadakat puanları belirli China Southern Airlines uçuşlarında kazanılabiliyor.

dünyanın

1. American Airlines

Merkez: Fort Worth, Texas, Amerika Birleşik Devletleri

Çalışan sayısı: 123.400

Gelir: 34,8 milyar dolar

Kâr: -2,4 milyar dolar

American Airlines’ın işgücü açısından, 23.000 kadar çalışan farkıyla, dünyanın en kalabalık ülkesindeki en büyük havayolu şirketini geçmesi şaşırtıcı gelebilir! Fakat yalnızca en fazla işgücüne sahip havayolu değil, aynı zamanda filo büyüklüğü, taşınan yolcu ve gelir bakımından da dünyanın en büyük havayolu şirketidir. American Airlines, Gaziler için En İyi İşverenler listesinde 117. ve Dünyanın En İyi İşverenleri listelerinde sırasıyla 115. sırada yer aldı.

dünyanın

Global 2000 listesindeki diğer havayolları, Hainan Airlines (36.971 çalışan), Singapore Airlines (25.547 çalışan) ve Korean Air’dir (17.992 çalışan). Havayolu sektörü toparlanma yolunda devam ederken, 2023’te daha iyi performans göstereceği tahmin ediliyor – bu nedenle zaten patlayan bu rakamlarda bir artış görmeyi umut edebiliriz.

Kaynak:Forbes

İçerik:simpleflying

 

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu