Latest Posts

Dünyada Airbus A380 Uçuran Tek Havayolu

Dünya havayollarının filolarında 237 Airbus A380 var. En fazla yolcu taşıyabilen en büyük yolcu jetleri, 2000’li yılların sonlarından bu yana uzun mesafeli seyahatlerin temelini oluşturuyor. Ama artık değil.

Şimdi hepsi yere indirilmiş durumda, bu yıl koronavirüs krizi nedeniyle seyahat talebindeki hızlı düşüşle kullanılamaz hale geldiler.

Dünyanın A380’lerinin tamamı yere indirilmiş park edilmiştir – beşi hariç hepsi Asya’nın en büyük havayolu olan China Southern Airlines’a aittir.

Uçuş izleme sitelerine göre China Southern, düzenli olarak planlanan uçuşlarda hala A380’leri Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’ya gönderiyor. Çin, yabancıların ülkeye girmesini engellediğinden ve dünya çapında havayolu seyahati esasen durduğundan, bu A380’ler yolcu yerine kargo ile doldurulabilir. Sonuçta, yolcu jetlerini kargo uçağı olarak kullanmak, havanın kuruduğu için havayollarının bugünlerde para kazanmaya çalışmasının bir yoludur.

Bu biraz ironik bir gelişme, çünkü China Southern Havayolunun aksine dünyanın en büyük A380 filosuna sahip Emirates, mutlu bir A380 müşterisi değil ve kriz krizden önce A380 uçuşlarında kar elde etmekte zorlanıyordu. Bir havacılık analisti 2015 yılında yaptığı açıklamada , “A380’in büyük boyutu karlı bir şekilde doldurmayı zorlaştırıyor .” “A380’lerin transfer trafiği için A380’leri besleyen ölçekte bir ekonomi gerektiriyor ” dedi.

A380’den daha ekonomik ve uzun mesafeli uçaklar mevcut, kargo kompartmanları ve kapasitesi daha küçük bir B777 den daha az kargo alıyor.

Ama geniş bir yolcu kabini var – en büyüğü. Bu, ambarlara girmesi gerekmeyen ve koltuklara tutturulabilen kutuları taşırken kullanışlı olabilir, bu da genellikle maskeler ve Çin’den gönderilen diğer koruyucu ekipman içeren kutular için geçerlidir.

Fotoğraf açıklaması yok.

A380 içindeki yerleşik duşlar ve barlar gibi tüm harikaları ticari bir başarı getirmedi ve Airbus üretimini durdurma kararı verdi.

Airbus’un oradaki satış çabalarına rağmen Çin, A380 için asla büyük bir pazar değildi . China Southern tek müşteriydi ve o zaman bile sadece beş tane satın aldı.

Yine de bugün, Avrupa uçak endüstrisinin amiral gemisi ürününün hiç sıçrama yapmadığı bir ülke, hala uçtuğu tek ülkedir. Bu ünyanın büyük bir kısmını etileyen pandeminin tuhaf ve öngörülemeyen sonucudur.

china southern

Latest Posts

POPULER