Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavayolu ŞirketleriManşetTHYTurizm

Dünya Sivil Havacılığı ve Türkiye’nin konumu

Dubai Havalimanı 1 numara olmasına rağmen İstanbul en hızlı büyüyen şehir

2015/2016 sezonu başlarken Dubai dünyanın 1 numaralı koltuk müsaitliği sunan havalimanı olarak görünüyor ancak İstanbul ise 138 bin ilave koltukla Dubai’nin 87 bin ilave koltuğunun ötesine geçiyor.

Ayrıca Sabiha Gökçen %25 lik kapasite artışıyla en büyük yükselişi gösteren havalimanı oldu. Grafikten anlayacağınız gibi koltuk sayısı artan 10 havalimanından 7 tanesi Asya marketinde yer alıyor. İlk 10 da yer alıp  4. ve 7. olan sırada olan Los Angeles ve İstanbul Asya bölgesinin dışındaki havalimaları.

İlk beşte yer alan havayolları Dubai’li Emirates , İstanbul’lu Türk Hava Yolları ve Doha’lı Katar havayolları.

Atlanta Havalimanı Dünyanın en büyük 20 havalimanı ile kıyaslandığında mevcut kapasitesine rağmen en az büyümeyi gerçekleştiren havalimanlarından biri.

Orlanda Havalimanı Los Angeles ve Atlanta ile karşılaştırıldığında Kuzey Amerika’da en hızlı büyüyen merkez. Sabiha Gökçen ise Avrupanın en hızlı büyüyeni. Ayrıca Sabiha Gökçen’e 10 milyon üzeri yolcu kapasiteli  havalimanları kategorisinde European ANNIE Ödülü verildi.

w15 airport market

w15 airline market

Çin Havacılık Sektörü yine birinci

Ülke bazında sivil havacılık marketi incelendiğindeyse Çin hızlı büyümesi açık bir şekilde görülüyor. Kış 14/15 sezonunda haftalık koltuk kapasitesine göre 900 binden fazla koltuk artışı bu büyümeyi net bir şekilde okumamıza yardımcı oluyor.

Genele bakacak olursak ilk 20 ülkenin 10 tanesi çift haneli büyüme kaydetmiş.

Hindistan (11%), Türkiye (16%), İspanya (11%), UAE (13%), Vietnam (23%), Meksika (11%), Katar (19%), Güney Afrika Cum. (11%), Myanmar (58%) ve Danimarka(13%)

w15 country market

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu