Hava Kargo Hakkında Herşey
Havaalanı

Dubai Havalimanı 2024’te 88 Milyon Yolcu Hedefliyor

63 / 100

Dubai Havalimanı 2024’te 88 Milyon Yolcu Hedefliyor

Dubai, havalimanının bu yılın ilk yarısında 41,6 milyon yolcuyu ağırlamasıyla küresel havacılık lideri konumunu pekiştirdi.

Üst düzey bir yetkiliye göre bu rakam Dubai International’ın (DXB) 2019 yolcu trafiğini aşarak “yılın geri kalanında pandemi öncesi rakamları aşmak için güçlü bir ivme” anlamına geliyor.

Seyahat, turizm, havacılık ve konaklama sektörlerinin iyi bir büyüme hızı yakalamasıyla, Emirlik 2023 ve 2024’ün geri kalanında daha fazla istihdam yaratmaya devam edecek ve GSYH büyümesini artıracaktır.

Dünyanın en güvenli şehirlerinden birine akın eden turistler, 2023’ün ilk yarısında 8,5 milyonu aşarak 2019’un ilk yarısında salgın öncesi rakam olan 8,36 milyonu aştı.

Benzer şekilde, konaklama sektörü de bu patlamadan önemli ölçüde faydalanıyor ve otellerde doluluk seviyeleri festivaller sırasında neredeyse yüzde 100’e ulaşıyor.

Küresel araştırma şirketi BMI geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Dubai’nin birden fazla sektörün etkisiyle pandemi öncesi büyüklüğünün yüzde 98’ini geri kazandığını belirtti.

2023’ün geri kalanı için devam eden büyüme ivmesini yansıtan Dubai Havalimanları, “yılın geri kalanında olağanüstü yoğun” bir döneme hazırlanırken tüm yıl için tahminini 83,6 milyon yolcudan 85 milyon yolcuya yükseltti.

Dubai, Covid-19 salgınını büyük ölçüde atlattı ve stratejik sektörlerinin çoğu 2019 seviyelerine benzer veya daha iyi büyüme seviyeleri kaydetti.

Seyahat ve turizm sektöründeki patlama Dubai’de binlerce kişiye istihdam yarattı. Sadece 2022-23 döneminde Emirates Group işgücünü yüzde 20’nin üzerinde artırırken flydubai de büyük bir işe alım hamlesi başlattı.

Artan iş olanakları, ilk 6 ayda 50.000’in üzerinde artış gösteren Emirlik nüfusuna da yansıdı.

Dubai Havaalanları İşletme Müdürü Majed Al Joker, emirlikte artan turizm ve ticaret hareketi, ulusal taşıyıcıların genişlemesi ve havaalanından faaliyet gösterecek yeni havayollarının çekilmesiyle desteklenen Dubai Uluslararası Havaalanı’ndan geçen yolcu sayısının önümüzdeki yıl yaklaşık 88 milyon yolcuya çıkmasını bekliyor.

Dubai Havalimanları bu yılki yolcu sayısı beklentisini 83.6 milyondan 85 milyon yolcuya revize etmişti.

Yerel medyaya açıklamalarda bulunan Al Joker, Dubai Uluslararası Havalimanı’nın kapasitesinin şu anda yaklaşık 100 milyon yolcuya ulaştığını ve prosedürlerin iyileştirilmesi, teknolojinin etkinleştirilmesi, verimliliğin arttırılması, cihazların güncellenmesi ve alanların yeniden düzenlenmesi ve tasarlanması yoluyla havalimanının kapasitesini yaklaşık 120 milyon yolcuya çıkarma planı üzerinde 2016’dan bu yana çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Dubai Uluslararası Havalimanı’nın attığı adımların ve uyguladığı prosedürlerin, hareketin akıcılığını arttırmaya ve havalimanı içindeki sıkışıklığı önemli ölçüde azaltmaya katkıda bulunduğunu vurgulayan Al Joker, Dubai havalimanından giden yolcuların %96’sının prosedürleri tamamlamak için 7 dakikadan daha az süreye ihtiyaç duyduğunu, gelenlerin ise %97’sinin prosedürleri tamamlamak için 14 dakikadan daha az süre harcadığını belirtti. Yeni tesisler eklemeye gerek kalmadan kapasiteyi artırmaya yönelik bir plan dahilinde bu rakamları iyileştirmek ve geliştirmek için çalışmalar devam ediyor.

Akıllı kapıların özellikle yoğun dönemlerde sıkışıklığın azaltılmasında önemli bir rol oynadığını belirten Al Joker, kalkış yapan yolcular arasında akıllı kapıları kullananların oranında önemli bir artış olduğunu ve bu oranın toplam kalkış yapan yolcuların yaklaşık %50’sine ulaştığını, Dubai’ye gelen yolcuların ise %45’inin akıllı kapıları kullandığını, bunun da bu kapıların kontuarlar üzerindeki baskıyı azaltmada, işlemleri hızlandırmada ve sıkışıklığı azaltmada oynadığı rolün büyüklüğünü gösterdiğini söyledi.

Havaalanının, giriş ve çıkış işlemlerinin tamamlanmasında gecikmeleri önlemek için en fazla sayıda yolcu tarafından benimsenmesi amacıyla akıllı kapılardaki hizmeti geliştirmek için çalışmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Teknoloji

Al Joker, Dubai Havalimanlarının, havalimanına gelen yolcuların akışını sağlayan sistem de dahil olmak üzere bir dizi sistem aracılığıyla yolculara hizmet vermek için yapay zeka teknolojilerinden önemli ölçüde yararlandığını söyledi. Bu sistem sayesinde ortaklara, yolcuları karşılamaya hazırlanmaları için her saat başı yolcu sayısı önceden bildiriliyor. Havalimanının prosedürleri hızlandırmak için havayolları ve yer hizmetleri şirketleriyle birlikte başka sistemler üzerinde de çalıştığına dikkat çekilirken, havalimanının son dönemde yolcu sayısındaki artışı insan kaynaklarını artırmaya gerek kalmadan absorbe etmeyi başardığı vurgulanıyor.

Dubai Uluslararası Havalimanı bu yılın ilk yarısında seyahat hareketlerinde önemli bir toparlanmaya tanık oldu ve bu dönemdeki seyahat hareketleri 2019’da pandemi öncesi seviyeleri aştı. Havalimanı ilk yarıda 41,6 milyon yolcu ağırlayarak 2019’un ilk altı ayında kaydedilen yolcu sayısının %100’ünden fazlasını karşıladı.

Dubai Havalimanı 2024'te 88 Milyon Yolcu Hedefliyor 1 Aralık 2023

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu