83 / 100

DSV Panalpina, “zirvelerin zirvesine” Charter ağını genişleterek hazırlanıyor

Atatürk Havalimanı’nda görülen DSV logolu uçağın hikayesi aşağıdadır.


DSV Panalpina, “yoğun sezonların zirvesine” hazırlanırken bu hafta dört kıtayı kapsayan yeni bir hava kargo charter ağı oluşturdu.

Yeni ağ, Hong Kong, Zhengzhou, İstanbul, Liege, Chicago Rockford ve São Paulo Viracopos arasında uçuşlar sunuyor.

Globetrotter olarak adlandırılan hizmet, bir yıllık sözleşme kapsamında Türkiye merkezli ACT Havayolları tarafından işletilen, özel bir burundan yüklemeli Boeing 747-400 kargo uçağı kullanılarak yürütülecek.

DSV Panalpina başkan yardımcısı ve küresel hava kargo tedarik başkanı Mads Ravn, şirketin yoğun bir yüksek sezon, süregelen kapasite kısıtlamaları ve pazardaki belirsizlik nedeniyle yeni ağı başlatmaya karar verdiğini söyledi.

DSV Panalpina‘nın daha önce Çin’den özel bir charter hizmeti verdiğini, ancak onun daha kısa vadeli olduğunu ve şirketin daha uzun süreli bir hizmet başlatmak konusunda tereddütleri olduğunu söyledi.

Ancak Ravn, şirketin Globetrotter’ı piyasaya sürme konusunu düşünmeye başlamasından bu yana pazarın “kesinlikle çıldırdığını” söyledi.

DSV mevcut kapasite daralmasının en azından gelecek yılın yazına kadar sürmesini bekliyor.

Kısa vadeli anlaşmaların yapılamaması da bu kararda rol oynadı.

dsv

Ravn, “Bizim beklentimiz, yüksek sezonun, yoğun sezonun zirvesi olacağı yönünde.” dedi.

“Çin’de devam eden kapanmalarla birlikte tüm göstergeler bu yönde, Vietnam’da da Covid vakalarının arttığını görüyorsunuz.”

“Durumun yakın zamanda nasıl çözüleceğini öngöremiyorum. Dışarıda kargo eksiğimiz yok gibi.

“Aslında büyük nakliyecilerin çoğu bize ‘bizim için ne yapabilirsiniz?’ diye soruyor ve deniz taşımacılığını hava taşımacılığına çevirmeye devam ediyorlar.

“[Havaya yönlendirilen miktar] toplam deniz taşımacılığının çok küçük bir kısmı olsa da, hava taşımacılığı kapasitesini, endüstrinin ayak uyduramayacağı bir noktaya getirmesi için yeterli.”

Ravn, ağın öncelikle müşterileri desteklemek için oluşturulduğunu da sözlerine ekledi: “Bu uçak, her şeyden önce birinci önceliği alacak olan, mevcut müşterilerimize yardımcı olmak için tasarlandı.”

“Ancak bununla birlikte, bu çok müşterili bir hizmettir, yani özel olarak bir müşteriye satılmaz. Kalan bir kapasite varsa, onu pazarlayacağız ve potansiyel olarak yeni müşteriler alabileceğimiz belirli rotalar da var.”

Ravn, şu anda pazarın öngörülemez doğasına da işaret ederek, ilk planda servisin Pudong’tan olduğunu sözlerine ekledi.

Ancak, dünyanın en yoğun üçüncü kargo merkezindeki son Covid salgını, hizmetin Zhengzhou’ya dönmesine neden oldu.

“Müşterilerimize karşı açık ve dürüst olmak ve onlara ne gördüğümüzü ve ne beklediğimizi söylemek isteriz, ancak Pudong’un yoğun sezondan hemen birkaç hafta önce kapatılacağını kim tahmin edebilirdi?

“Sürekli olaylar devam ediyor,” “New York şehrinin ilk kez sular altında kalacağını, kargo terminallerinin kapatılacağını veya Süveyş Kanalı’nı kim tahmin edebilirdi?

“Sırada ne olacak? Kim bilir, ancak Asya’da Kovid durumu pek iyi görünmüyor ve şu anda ana endişemiz bu, çünkü bu pazarın geri kalanında dalgalanma etkisi yaratacak.”

Ravn, bu operasyonun herhangi bir beklenmedik olay olması durumunda biraz esneklik sağlamak için kurulduğunu söyledi.

“Planlı bir hizmetiniz varsa, çeşitli nedenlerle başka bir havaalanına taşımanız çok zor, ancak bizimki A noktasından B noktasına bir anlaşma değil, bir blok saat anlaşması yaptık, bu yüzden biraz esnekliğimiz var.

“Örneğin bir gecede Şanghay’dan Singapur’a geçemeyiz – planlamak için birkaç hafta gerekir – ancak charterda bunu yapma imkanımız var. Bu nedenle charter ağını esnek buluyoruz.”

İçerik:www.aircargonews.net

dsv