Hava Kargo Hakkında Herşey
Güncel Haberler

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal 20 Ekim Mesajı

hava trafik kontrolörDHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, 20 Ekim Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı…

‘ÜLKEMİZDEKİ GÜVENLİ UÇUŞUN EN BÜYÜK TEMİNATI, HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİMİZDİR.’

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal, ‘Ülkemizdeki güvenli uçuşun en önemli teminatı, görevlerini büyük bir beceri ve dikkatle yerine getiren hava trafik kontrolörlerimizdir.’ Dedi.

20 Ekim Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayan Genel Müdür Orhan Birdal, Dünya genelinde ve ülkemizde hava trafiğindeki yoğun artışın, ‘etkin ve güvenli hava trafiği akışını’ sektörün birinci önceliği haline getirdiğini belirtti.

Bu bilinçle son on yılda hava trafik kontrolörü sayısını iki misline çıkardıklarını ifade eden Birdal, ”Şu anda 112 Asistan, 102 Kursiyer olmak üzere toplam 1083 Hava trafik kontrolörü ile hizmet veriyoruz. 2002 yılında bu sayının 451 olduğu düşünüldüğünde iki katından fazla personel artışı sağladığımız ortaya çıkıyor.’ Şeklinde konuştu.

Çağdaş Havalimanı işletmeciliğinde olduğu gibi hava trafik yönetiminde de dünya standartlarını yakalayan Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin,  sektördeki büyük dönüşümün öncülüğünü yapan kuruluşlar arasında yer aldığını kaydeden Genel Müdür Birdal, mesajında şu görüşlere yer verdi:

 

“DHMİ’yi, başarıdan başarıya taşıyarak bir dünya markası haline getiren en büyük etken, kurumumuzun ‘entelektüel sermayesi’ ve çok iyi yetişmiş ‘insan kaynakları ordusu’ dur. Elbette başarı ekip işidir, elde ettiğimiz parlak sonuçlarda aralarında hava trafik kontrolörlerimizin de bulunduğu mesai arkadaşlarımızın emeği, alın teri, en belirleyici unsurdur.

 

HAVA TRAFİK SİSTEMLERİNDE 2023 VİZYONU…

 

Hava trafik yönetim sistemlerini teknolojik alt yapı bakımından sürekli olarak geliştirmek, artan yolcu yoğunluğuna paralel olarak hava trafik kapasitesini sürekli artırmak, ileri trafik akış yönetimi sistemlerinin geliştirilmesi için sürdürülen çalışmalara hız vermek, daha öncelikli hedeflerimiz arasında yer alacaktır.

 

Hava Trafik Kontrolörleri için otomatik karar destek araçlarına daha çok yatırım yapılmasını önemsiyoruz.  Optimum iniş-kalkış ve yer hareketlerini düzenleyen ileri sistemlere şu anda verdiğimiz önemi, kurumsal politika haline getirme çabasındayız.Haberleşme, seyrüsefer ve izleme alanında yeni teknolojilerin kullanılması, hava trafik yönetiminin gelişiminde önemli rol oynayacaktır.

 

HAVA TRAFİKÇİ EĞİTİMİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ…

 

Türk Hava Trafik Kontrolörleri; eğitim, bilgi, beceri olarak Dünya ve Avrupa’daki meslektaşlarıyla yarışacak seviyedeler. Hatta inisiyatif kullanma, görev bilinci ve iş ahlakı bakımından onlardan daha iyiler.

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi olarak, hava trafik kontrolörlerimizin seçimi ve eğitiminde çok titiz davranıyoruz.  Dört yıllık üniversite mezunları arasından KPSS VE KPDS kriterlerini karşılayan adayları sıkı bir sınav ve eğitime tabi tutuyoruz. EUROCONTROL tarafından hazırlanan seçme programı sonucunda belirlenen adaylar,  temel hava trafik kursuna alınıyor.

 

Esenboğa simülatör merkezinde 12 ile 15 aylık kurs süresince yoğun teorik ve laboratuvar eğitimi gören adaylardan başarılı olanlar lisans sınavına tabi tutuluyor.  Sınavda başarılı olanlar 6 ay ile 12 aylık bir süreçte sıkı bir hizmet içi eğitimi görüyor.  Bu süreci tamamlayanlar, çalışacakları ünite için derece sınavına hak kazanıyor.

 

Eğitimi, işe alım esnasında başlayıp biten bir süreç olarak görmüyoruz. Personelimizin mesleki ve kişisel gelişimi için ‘sürekli eğitim, sürekli gelişme, sürekli yenilenme’ programları yürütüyoruz. Şu ana kadar kontrolörlerimize, hizmet içi eğitimler ve seminerler yanında, Lüksemburg Eğitim Enstitüsünde kurs imkânı sağladık.  Bunun yanı sıra personelimizin, EUROCONTROL Paris deney merkezinde gerçek zamanlı simülasyon çalışmalarına katılımı sağlandı. Önümüzdeki dönemde de, Türk hava sahasının tamamı için serbest rota ve sektörizasyon çalışmaları için gerçek zamanlı simülasyon katılımları artarak devam edecek.

 

HAVA TRAFİKÇİLERİMİZLE ÖVÜNÜYORUZ…

 

Dünyada en saygın meslekler arasında yer alan hava trafik kontrolörlüğünü, ülkemizde de daha itibarlı hale getirmek için son yıllarda yoğun çabalar gösterdik ve başarılı sonuçlar aldık. Sosyal ve ekonomik haklarında çok ciddi iyileşmeler sağladık.

 

24 saat trafiğe açık havalimanlarında; hava trafik hizmetini bayram, deprem, afet, kar kış demeden yılın 365 günü 24 saat kesintisiz olarak devam ettiren hava trafik kontrolörlerimizle ve onların başarılarında büyük katkısı olan bütün insan kaynaklarımızla gurur duyduğumuzu bu özel gün dolayısıyla bir kere daha belirtmek istiyorum. Bu duygularla, kurumumuzda ve sektörde görev yapan Trafik Kontrolörlerinin bu mutlu gününü kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu