82 / 100

Çin Kargo Uçuşları İptal Mi?

Çin’in Şanghay Kentinde Kapanmaya Gidiliyor.

Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana geçen 2 yıllık süre içerisinde, Çin’deki en büyük kapanmalardan biri, dün itibariyle Şanghay’daki 9 günlük dönüşümlü uygulamayla başladı.

Şanghay’ı ikiye bölen Huangpu nehrinin iki yakası sırayla; Pudong 28 Mart – 1 Nisan arası, Puxi ise 1 Nisan – 5 Nisan arası olmak üzere kapalı olacaktır.

uçak, çin kargo

Bu durumun konteyner sirkülasyonuna olası olumsuz etkisinden dolayı, varış ve son teslimat tarihlerinde muhtemel gecikmelerin göz önünde bulundurulması gerekecektir.

Çin Kargo Uçuşları Ne Durumda?

Havayolları, kapanmanın ardından Şanghay Pudong’dan (PVG) kargo uçuşlarını iptal ediyor ve alternatif havalimanlarına yönlendirilen yüklerin networke bağlanması hava kargo ücretlerinin artırması muhtemel görünüyor.

Dün Cargolux, PVG uçuşlarını en az 2 Nisan’a kadar askıya alacağını duyurdu ve Crane Worldwide Logistics’e göre, diğer havayollarıda gelişmeleri izliyor ve muhtemelen “önceden haber vermeksizin son dakikada programlarını ayarlayacaklar”.

21 Mart’tan bu yana PVG’ye uluslararası yolcu uçuşlarının azalmasına ek olarak, acil kapanmanın neden olduğu insan gücü eksikliği nedeniyle PVG’den/PVG’ye birçok Çin kargo uçağının iptal edilmesi bekleniyor . Bu, PVG’ye ve PVG’den daha ciddi kapasite sıkıntısına neden olacaktır.

Hava kargo acenteleri de çok sınırlı personele sahip, bu da gümrük işlemlerini, kargoların terminallere ve havayollarına teslimatını etkileyecek.

ithalat, çin kargo
Kargo ücretleri

Gerçekten de, bugün Çinli havayollarının Los Angeles, Chicago ve Amsterdam’a gidiş-dönüş bir dizi başka iptal olduğunu, Qatar Airways 31 Mart’tan 5 Nisan’a kadar PVG uçuşlarını, Türk Hava Yolları da Cumartesiye kadar iptal etti, Singapur Havayolları ise 31 Mart’tan 5 Nisan’a kadar PVG uçuşlarını iptal etti. Cumartesi gününe kadar uçuşların çoğunu da iptal etti.

Pudong’da bazı kargo hareketlerine izin verilirken, personel eksikliğinin olumsuz etkisi var. Görevdeki sınırlı personel nedeniyle, gümrük işlemleri dün son derece yavaştı.

Bazı şirketler personel ve kamyonlar için izin başvurusunda bulunmaya çalıştı, ancak izin yalnızca lojistik parkın içinde hareket etmelerine izin veriyor. Gümrükten çıktıktan sonra dahi lojistik parkından çıkıp kargoyu terminallere gönderemiyorlar. Bu nedenle bazı depolar, Pudong karantinasının sona ereceği 1 Nisan’a kadar operasyonlarını askıya almaya karar verdi.

Deniz taşımacılığında olduğu gibi, hava kargonun PVG’den başka zorluklarla da karşılaşması bekleniyor.

Kargoyu diğer havalimanlarına yönlendirmek genellikle daha pahalıdır ve gecikmelere sebep olacaktır.

TAC Endeksinden elde edilen verilere göre, Çin hava kargo fiyatları Mart başında üç ayın en düşük seviyesindeydi ve geçen hafta yatay bir seyir izledi. Endeks, Çin-ABD hava kargo fiyatları haftalık %0,2 artışla kg başına 8,54 $ oldu, ancak 7 Mart’taki 6,97 $’a kıyasla %22 artış göstermiş oluyor. Çin-Avrupa hava kargo fiyatları bu hafta %1.5 düşüşle 7.27$ seviyesine indi, ancak üç hafta önceki fiyatı 6$’dı.

Hava kargo fiyatlarının iki dinamiği var. Yakıt fiyatları çok artıyor ve bu da kargo fiyatlarını yukarı çekiyor.

Lojistik firmaları 2015’ten sonra yeniden ek yakıt ücretlerini kabul etmeye zorlanıyorlar.

havayolu, çin kargo