Hava Kargo Hakkında Herşey
Güncel HaberlerHavacılık

CH-5 kodlu iHA, ihracata hazır

Çin, dünyanın en güçlü insansız hava araçlarından biri olan CH-5’ye ihracat lisansı verdi.

Beijing’de yer alan Çin Uzay ve Aerodinamik Akademisi’nin geliştirdiği Caihong (Gökkuşağı) serisinin baş tasarımcısı Shi Wen, China Daily gazetesine verdiği demeçte, “Çok sayıda yabancı ülke CH-5’i almak istediğini iletti, bu ülkelerle görüşmelerimiz sürüyor.” bilgisini verdi. Shi Wen, konuya ilişkin daha fazla ayrıntı veremeyeceğini, ancak insansız hava aracının ihracata hazır olduğunu belirtti.

Shi Wen, CH-5’in ABD’li savunma sanayisi şirketi Genel Atomics‘in “MQ-9 Reaper” silahlı insansız hava aracının yapabileceği her operasyonu gerçekleştirebileceğine dikkati çekerek, uçuş süresi ve verim açılarından CH-5’in daha üstün geleceğini söyledi.

Shi Wen’ın verdiği bilgilere göre CH-5, CH serisinin önceki modelleri CH-3 ve CH-4 ile aynı veri bağlantısı ve kontrol sistemini paylaşıyor. Önceki modellerin iki katı büyüklüğündeki CH-5, yerden 10 km yüksekliğe çıkabiliyor, havada 60 saat kalabiliyor. Kanat genişliği 21 metreyi bulan CH-5, bin kilograma kadar ağırlık taşıyabiliyor.

İlk uçuşunu geçen yıl Ağustos ayında gerçekleştiren CH-5, Çin’in harekat dayanıklılığı ve yük kapasitesi açılarından en muazzam savunma amaçlı insansız hava aracı konumunda.

Kaynak:cri

ch-5

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu