Latest Posts

Cathay PacIfIc, Şubat Ayında 2019 YolcU SAYISININ Sadece %1,1’ini Taşıdı

82 / 100

Cathay Pacific, Şubat Ayında 2019 Yolcu Sayısının Sadece %1,1’ini Taşıdı


Hong Kong’un sıfır-COVID politikasıyla, geçen ay sadece 30.000’den biraz fazla yolcu taşıyan bayrak taşıyıcı için işler korkunç görünmeye devam ediyor.

Avrupa ve ABD’nin çoğu, olağan işlerine dönmeye ve COVID-19 ile yaşamayı öğrenmeye yönelik bir tutum geliştirmeye başlamış olsa da, Asya’nın çoğu hala yüksek teyakkuzda. En önemlisi, anakara Çin ve Hong Kong, sıfır COVID politikası izliyor ve bu da son derece katı seyahat ve karantina gereksinimlerinin yanı sıra tam kapanmalarla sonuçlanıyor.

Ocak ayına göre daha fazla yolcu


Strateji, bayrak taşıyıcı Cathay Pacific de dahil olmak üzere Hong Kong’un havayolları için acı verici kapasite kesintileri getirdi. Dünyadaki havayollarının çoğu pandemi öncesi seviyelere geri dönmeye devam ederken, Cathay’ın geçen ayki rakamları tamamen farklı bir hikaye anlatıyor. Şubat 2022’de havayolu sadece 31.253 yolcu taşıdı.

Cathay Pacific
Cathay PacIfIc, Şubat Ayında 2019 YolcU SAYISININ Sadece %1,1'ini Taşıdı 4

Bu, 2019’un aynı ayına kıyasla %98,9’luk bir düşüş. Hafif olumlu bir kayda göre, bu rakam, %47,9’luk bir artışla Cathay’in 2021 yılının Şubat ayında taşıdığından hala daha fazla. Müşteri ve Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ronald Lam, havayolunun mümkün olduğunca çevik kalmaya çalıştığını, kapasiteyi son dakika taleplerine göre dağıttığını ve yük faktörlerinin yaklaşık %48’e ulaştığını söyledi.

Cathay Pacific’in çalışma ortamı çok zorlu olmaya devam ediyor. (…) Çin Anakarasından uzun mesafeli destinasyonlara devam eden trafiğin üzerine Hong Kong’dan Çin Anakarasına Çin Yeni Yılı trafiği eklendi. Ayrıca, özellikle Çin Anakarası ve Hong Kong’dan gelen öğrenci trafiği olmak üzere, Avustralya uçuşları için bir miktar talep gördük. Sonuç olarak, Şubat ayında Ocak ayına göre daha fazla yolcu taşıdık.

Cathay Pacific
Cathay PacIfIc, Şubat Ayında 2019 YolcU SAYISININ Sadece %1,1'ini Taşıdı 5

Karantina kuralları nedeniyle kargo reddi


Yolcu sayıları tahmin edilemez kaldığından, kargo genellikle pandemi sırasında havayolları için ek bir gelir kaynağı olmuştu. Cathay bir istisna değildi. Bununla birlikte, bu yılın Şubat ayında havayolu toplam 65.126 ton kargo ile, 2021’in aynı ayına göre %20,9 ve 2019’un aynı dönemine göre %50,4 daha az kargo taşıdı.

Kargo operasyonlarındaki düşüşün nedeni hem azalan talepten hem de Hong Kong‘da hükümetin havayolu mürettebatı için uyguladığı çok katı karantina düzenlemelerinden kaynaklanıyor. Simple Flying, daha önce, eve dönen Cathay kargo pilotlarının, yetkililerin nerede olduklarını takip edebilmeleri için üç gün boyunca elektronik bilezik takmaları gerektiğini bildirmişti.

Martın iyi olması için umut yok


Ne yazık ki, Cathay Mart ayı yolcu rakamlarını sunduğunda işlerin farklı olacağına inanmak için hiçbir neden yok. Bay Lam’ın belirttiği gibi,

”Başlangıçta yolcu trafiğinin çoğunluğunun Çin Anakarası rotalarımızdan gelmeye devam etmesini bekliyorduk. Ancak, Çin Anakarası makamları tarafından pandemi kontrol önlemlerinin bir parçası olarak daha katı kapasite kısıtlamaları getirildi. Bunlar, Hong Kong’daki mevcut kısıtlamalarla birlikte, Mart ayında da yolcu seyahat talebinde önemli bir toparlanma işareti göremediğimiz anlamına geliyor.”

Pandemi ve anakaradan gelen önemli etkinin bir sonucu olarak Hong Kong’daki dönüşüm hızlı ve sarsıcı oldu. Binlerce restoran kapandı, okullar test yerleri olmak için erken kapandı ve sergi merkezleri karantina tesislerine dönüştü. Expatlar şehri terk ediyor ve Cathay geri dönerse, trafik sayıları ve rotaları pandemi öncesi zamanlardan çok farklı olabilir.

İçerik:simpleflying

Cathay Pacific
Cathay PacIfIc, Şubat Ayında 2019 YolcU SAYISININ Sadece %1,1'ini Taşıdı 6

Latest Posts

POPULER