Hava Kargo Hakkında Herşey
Boeing HaberleriHavacılıkManşet

Boeing 777X Prototipi, 5 Ay Aradan Sonra Test Uçuşlarına Yeniden Başlıyor

84 / 100

Boeing 777X Prototipi, 5 Ay Aradan Sonra Test Uçuşlarına Yeniden Başlıyor

Uçak, bildirilen motor sorunlarının ardından teste gelen ikinci model.

Boeing’in merakla beklenen 777X’inin bir başka test modeli, yerde geçirilen yaklaşık altı aylık bir sürenin ardından geçen hafta uçuşa geçti. 777-9, önceki diğer üç seri gibi 2020’den beri test uçuşları gerçekleştirdi ancak bazı zorluklarla karşılaştı.

N779XX modeli, kardeş modeli N779XW’nin motor sorunlarını çözmek için verdiği iki aylık aranın ardından test uçuşlarına yeniden başlamasından yaklaşık bir ay sonra, göklere geri döndü. Boeing, uçağı iki yıl içinde taşıyıcılara teslim etmeye başlamayı umsa da, sertifikasyon sürecinde ortaya çıkan engeller teslimatları geciktirebilir.

boeing 777x

Gökyüzünde başka bir model

Aviacionline’a göre N779XX, üretilen ikinci 777X test modeli. Boeing Field olarak bilinen Seattle’daki King County Uluslararası Havalimanı’ndan (BFI) 13 Ocak Cuma günü havalandı ve sertifikasyon sürecinde N779XW’ye katıldı.

FlightAware’den alınan veriler, N779XX’in BFI’den 11:46’da ayrıldığını ve yaklaşık iki saat uçtuğunu gösterdi. Uçak, 37.000 fitlik bir seyir irtifasına ve saatte 552 mil (mph) hıza ulaştı. Bildirildiğine göre, BFI’ye dönmeden önce Washington, Moses Lake’deki Grant County Uluslararası Havaalanına (MWH) kısa bir süre yön değiştirerek iki yaklaşım gerçekleştirdi.

Twitter’daki bir haber kaynağına göre, uçuş, uzun süre uçmadıktan sonra tipik olan, uçağın uçuş kontrolleri için bir ön testti. Uçak en son 14 Ağustos 2022’de uçtu.

Dört test uçağı, ancak sadece ikisi havada

Boeing, 777X’in dört ön seri modelini geliştirdi: N779XW, N779XX, N779XY ve N779XZ. Aviacionline’a göre N779XY, Temmuz ayında yere indirilirken, N779XZ 2021’de yalnızca bir uçuş yaptı ve bir daha havalanmadı. N779XW, iki ay süreyle yerde kaldıktan sonra Aralık ayında uçuşlarına yeniden başladı.

Kalan iki test uçağının da bu yıl içinde tekrar gökyüzüne çıkacağı da söylentiler arasında. Haberi paylaşan kişiye göre N779XY’nin test uçuşlarına Nisan ayında, N779XZ’nin ise Temmuz ayında tekrar test uçuşlarına başlaması planlanıyor. Simple Flying, bu haberin teyidi için Boeing’e ulaştı.

Üreticinin, uçağın içini ve dışını test etmek için kullanılması amaçlanan beşinci bir 777X testi olduğu bildiriliyor, ancak kullanılıp kullanılmayacağına dair bir işaret yok. Haber paylaşıcısına göre, dört ana test uçağının hedefi, Federal Havacılık İdaresi (FAA) uzmanlarının uçağa binip nihai sertifikasyonu başlatmasını sağlayan Tip Muayene Yetkisine (TIA) ulaşmak.

boeing 777x

Büyütülmüş motor zorluklarla birlikte gelir

777X, dünyanın en büyük uçak motorları olan yeni GE9X motorları ile donatılmış. Sertifikasyon sürecinde, motorların ve teknolojinin doğru ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için test uçuşları gerçekleştirilmiştir. Motor sorunlarından kaynaklanan son uçuşlar, bazı havayollarını teslimatların zaman çizelgesi konusunda endişelendirdi.

Dubai merkezli Emirates, yalnızca geniş gövdeli uçaklar işlettiği için yeni uçağın onaylanmasını sabırla bekliyor. Taşıyıcı, operasyonunu ve kapasitesini korumak için daha eski, daha az verimli Airbus A380’leri elinde tutuyor. Emirates CEO’su Tim Clark, havayolunun ilk 777X’in en az 2025’e kadar ellerine ulaşmasını beklemediğini söyledi.

İçerik:simpleflying

 

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu