Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkManşetYan Haber

Bir Pilotun İşinin Bilmediğiniz Yönleri

85 / 100

Bir Pilotun İşinin Bilmediğiniz Yönleri

Pilotlar birçok şapka takarlar. İşte daha az bilinen birkaç pilot görevi.

Pilotlar birçok şapka takarlar. Bazıları aşikar: Bir uçağı bir havaalanından diğerine ulaştırmak için itme kollarını ve uçuş kontrollerini düzenliyoruz. Ancak, bir pilotun pek bilmediğiniz bazı işleri ve rolleri nelerdir?

İşte bilmediğiniz üç pilot ‘şapkası’.

pilot

Sistem Takibi

Modern yolcu uçağı gerçekten bir mühendislik ve tasarım harikasıdır. Pilotlar inanılmaz derecede karmaşık ekipmanı kullanıyor. Modern gelişmelerle, yerleşik sistemlerin çoğunun normalde pilotun fazla müdahalesi olmadan çalışacağı anlamına geliyor. Örneğin, bazı uçaklarda, buzlanma koşulları algılandığında otomatik olarak devreye giren ve pilotun sistemi bağımsız olarak devreye sokmasını gerektirmeyen buz önleme ekipmanı bulunur.
Ancak en harika tasarlanmış sistemlerin bile bir takip(gözlem) ihtiyacı vardır. Ve uçakların pek çok sistemi vardır: hidrolik, yakıt, elektrik, buz önleme, çevresel kontrol, uçuş kontrolleri ve basınçlandırma bunlardan birkaçıdır.

Pilotların uçağı nasıl tamir edeceklerini bilmeleri gerekmez. Yine de, çeşitli uçak sistemlerinin çalışmasının iyi anlaşılması ve gerekirse izleme ve müdahale etme yeteneği, bir pilotun en önemli ve genellikle bilinmeyen rolüdür. İyi bir pilot sürekli olarak uçağını izler.

pilot

Meteorolog

Havacılık üzerinde hava koşullarından daha büyük etkiye sahip çok az dış faktör vardır. Pilotların meteoroloji konusunda ileri düzeyde eğitim almaları gerekmese de, çoğu pilotun hava durumu hakkında ortalamanın üzerinde bir anlayışa ve hayranlığa sahip olduğunu görüyorum. Uçaklar üç boyutlu uzayda hareket ederken, yüksek veya düşük atmosfer basıncının etkilerinin, gök gürültülü fırtınaların gelişiminin veya rüzgarın etkilerinin kesinlikle farkındayız.

Her uçuştan önce kapsamlı bir hava durumu brifingi gereklidir ve pilotlar, ülke genelinde seyrederken hava durumu eğilimlerini sürekli olarak izlerler. Hava durumu aynı zamanda bir havaalanına aletli yaklaşmanın uygun olup olmadığını veya uçuş planına alternatif bir havaalanının dahil edilmesinin gerekip gerekmediğini de belirler.

pilot

İletişimci

Pilot adayları veya uçmayı büyüleyici bulan insanlarla konuşurken hiç biri, bir pilotun iyi bir iletişimci olmasının öneminden bahsetmez. Bunu bir pilotun en önemli ve bilinmeyen rollerinden biri olarak görüyorum.

Pilotlar görevleri gereği iletişim içindedirler. Kapı görevlileri, ramp ve yer personeli, kabinin diğer üyeleri ve uçuş görevlileri, diğer ekip üyeleri ve yolcular ile koordinasyon kurarlar.

Yukarıda belirtilen iletişim unsurları önemli olmakla birlikte, bir pilot için hava trafik kontrolörü ile olan iletişiminden daha kritik bir iletişim yoktur. İzin tesliminden (dijital izin olmadığında uçuş planı iznimizi aldığımız kişi), kapıdan geri itme veya kapıya giriş için ramp kontrolüne, taksi için yer kontrolüne, kalkış ve iniş için kule kontrolüne, yaklaşma veya ayrılma kontrolüne, merkezi kontrole kadar seyir sırasında, bir pilotun hava trafik kontrolü ile iletişimi temiz ve açık ancak kısa olmalıdır.

Hataya çok az yer olan telsiz iletişiminde, hava trafik kontrolü ile net ve düzgün bir şekilde iletişim kuramayan bir pilota çok az sabır gösterilir.

Zanaatını profesyonelce yapan bir pilot, havacıdır. Havacı olmanın bir parçası da sistemlerinizi bilmek ve izlemek, hava durumunu uygun şekilde yorumlamak ve yönlendirmek, açık ve net bir iletişim kurmaktır.

İçerik:simpleflying

 

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu