Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Havacılık

BARIŞ KARTALI DEPREM BÖLGESİNDE

BARIŞ KARTALI DEPREM BÖLGESİNDE

67 / 100

BARIŞ KARTALI DEPREM BÖLGESİNDE

Depremin hemen sonrasında oluşturulan “Afet Bölgesi Hava Sahası Kontrol Planı” ile hava köprüsünü kullanan uçuşların koordinasyonu; HİK uçağı, bölge radarları ve harekât merkezleri tarafından yönetilmeye devam ediliyor. Gece-gündüz bölgede görev yapan HİK uçağımız 27 sorti yaparak, 211 saat uçuş gerçekleştirdi.

BARIŞ KARTALI DEPREM BÖLGESİNDE 20 Mart 2023

BARIŞ KARTALI NEDİR?
(HİK)
Boeing B737-700 tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı’nın (HİK)

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Boeing firması arasında B737-700 tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı’nın (HİK) tedarikine yönelik imzalanan sözleşme, 23 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

BARIŞ KARTALI DEPREM BÖLGESİNDE 20 Mart 2023

Barış Kartalı Programı çerçevesinde Türkiye, Amerikan Boeing firmasından dört adet B737 tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı ve bir adet Yer Destek Sistemi satın almaktadır. Söz konusu programda TUSAŞ ile Boeing firması arasında 28 Ocak 2004’de “Modifikasyon, Sistem Yerleşimi, Kontrol, Test ve Teslim” işlemlerini kapsayan bir alt yüklenicilik sözleşmesi imzalanmıştır.
Program çerçevesinde ilk uçağın işlemleri Boeing-Seattle tesislerinde, diğer üç uçak işlemleri ise TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirilmiştir.

 

Tadilat işlemlerinin yanı sıra, proje kapsamında değiştirilen veya ilave edilen tüm sistemlerin testleri ile uçağın periyodik, planlı ve plansız tüm bakımları Şirketimiz tarafından yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu