Latest Posts

Avrupalı Havayolları Aynı Gecikme İçin Farklı Sebepler Açıklayabiliyor

Avrupalı Havayolları Aynı Gecikme İçin Yolcularına Farklı Farklı Sebepler Açıklayabiliyor

Yeni yayınlanan bir raporda, Avrupalı Havayolları’nın yolcularına yaşanan bir gecikmede, gerçek sebebi bildirmeleri gerekmediğini, çoğu kez aynı uçuşta tazminat ödemelerine bağlı olarak farklı mazeretler gösterdiklerini ortaya koydu.

Bu bulgular, Lüksemburg merkezli denetçilerin , 10 AB ülkesindeki 11 havayolunu araştırması ve binlerce insanı kapsayan anketleriyle,  Avrupa Denetçiler Mahkemesi’nde ortaya çıkarıldı.

Mahkeme, 8 Kasım Çarşamba günü Brüksel’de gazetecilere verdiği demeçte, “[havayolu şirketleri], farklı insanlara [aynı uçuşta] farklı nedenler bildirebilirler.” diye açıklama yaptı.

Havayolu taşıyıcıları genellikle, bir gecikmenin kendi kontrolleri altında olmayan koşullardan kaynaklandığını şikâyet eden insanlara söylemeyi tercih ederler. Fakat bu açıklamaya mantıklı bir şekilde meydan okunduğunda, ödeme yapma olasılıkları daha yüksektir.

Bu arada, AB’deki azami tazminat 600 € ‘dur. 2004’ten bu yana değişmeyen bir miktar. Enflasyona göre ayarlama yapılarak en az 750 € olacağı söyleniyor.

Karşılaştırılma yapıldığında , Amerika Birleşik Devletleri’nde gecikmeler için 1,100 € ‘nun üzerinde teklif veriyor. Yeni Zelanda da, bir biletin maliyetinin 10 katına kadar ödeme yapılıyor. Kanada’da, engelli bir bireye yardım etmek üzere seyahat eden bir kişi, AB’den farklı olarak, bilet satın alması gerekmemekte.

Şu anda uçuşun üç saatten fazla gecikmesi durumunda, Avrupa’daki insanlar  tazminat hakkına sahip. Avrupa Komisyonu bunu beş saate uzatmak istiyor.

Komisyon, 2013 yılında yolcu haklarına ilişkin kuralları revize etmeyi önerdi, ancak İngiltere ve İspanya arasındaki Cebelitarık konusundaki ihtilaf nedeniyle, reformlar sıkıştı.

Bir AB yetkilisi EUobserver’a verdiği demeçte, “Bunun Brexit ile çözülmesini bekliyoruz.”dedi.

Avrupa’daki çoğu insan da haklarını bilmiyor ve olumlu bir yanıt alamayacaklarına inandıkları için tazminat talep etmekten çekiniyor.

Taşıyıcıların eline geçen bu gücün karşısına ise “hak talep ajansları” çıktı , bu Avrupa’da yeni bir yan iş kolunun kurulmasına sebep oldu.

Denetçiler, – Hak talep iddia kuruluşlarının ortaya çıkmasının “sistemin çok karmaşık olduğu gerçeğinin bir göstergesi olduğunu ve insanların haklarını temsil etmede yardıma ihtiyaçları olduğunu” söyledi.

İncelenen on AB ülkesinden en fazla şikayet İspanya’da;  sadece 2017 yılında 16.700 şikayet , ardından 7.000’in üzerinde şikayet ile Polonya ve 6.000’in üzerinde şikayet ile Fransa izledi.

İspanya’daki yüksek sayıda şikayet, kısmen, çok sayıda charter uçuşu gerçekleşmesine bağlı.

Şeffaflık eksikliği

Gecikmeli bir uçuştan en çok şikayet eden kişilerin tazminat alma olasılıkları daha yüksektir.

Ancak, bir yolcuya tazminat verildiğinde, taşıyıcı başkasına bilgi vermek zorunda değildir.

Mahkeme, “Bir taşıyıcıyı ulusal bir yaptırım organına şikayet ettiğinizde şikayetinize bir cevap alacaksınız, ancak bu yanıt kamuya açıklanmamalı” diye belirtiyor.

Mahkeme, Avrupa komisyonunda, uçuşun tazminat gerektiren nedenlerle ertelenmesi durumunda, isteyen ya da  istemeyen , tüm yolculara ödeme yapılmasının otomatikleştirilmesi için taşıyıcılara yeni bir kural koyma talimatı verdi.

Mahkeme, “48 saatten uzun süren seyahat kesintilerinden sonra, taşıyıcıların gecikme nedenlerini beyan edeceğini ve kamuoyununa duyuracağını” öne sürüyoruz.” dedi.

Mahkeme, komisyonun tavsiyelerinin bunu desteklediğini söyledi.

Yorum yapması istenen komisyon üyeleri, mahkemenin raporu hakkında genel bir yorum yaptı, ancak otomatik bir tazminat ödeme planı oluşturma önerisine hemen cevap veremedi.

Kâğıt üzerinde, AB’nin yolcu hakları sadece hava yolculuğunda söz konusu değil, aynı zamanda tren, otobüs ve vapurlarda da korunması gereken hak kuralları var.

Ancak, şeffaflık eksikliği, kuralların zayıf bir şekilde uygulanmasına sebep oluyor ve  AB düzenlemelerindeki belirsiz dil büyük sorun yaratıyor.

Mahkeme Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Hollanda, Polonya ve İspanya’yı  inceledi. Ayrıca seyahat kaosunda, insanların takip etmesi için on ipucu yayınladı.

İçerik:euobserver.com

uçak içi yolcu

Latest Posts

POPULER