Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavayolu

Avrupa Hava Sahasındaki Kriz: Ryanair’dan Acil Harekete Geçme Çağrısı

67 / 100

Avrupa Hava Sahasındaki Kriz: Ryanair’dan Acil Harekete Geçme Çağrısı

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Avrupa hava sahasında yaşanan ciddi gecikmelere dikkat çekti. Ekşi, Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Ryanair’in 60’tan fazla uçuşunu iptal etmek zorunda kaldığını ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in sorunu çözmek üzere göreve çağrıldığını belirtti.

Ryanair’in Açıklaması:

Ryanair, 27 ve 28 Haziran tarihlerinde Avrupa hava trafik kontrolü (ATC) performansındaki aksaklıklar nedeniyle 60’tan fazla uçuşunu iptal ettiğini ve yüzlerce uçuşta gecikme yaşandığını duyurdu. Ryanair’in açıklaması şu şekilde:

“Ryanair, Avrupa hava sahasında yaşanan ‘hava trafik kaosu’ nedeniyle yolcularından özür diler. Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi olarak, dün ve bugün Avrupa ATC’nin yetersiz performansı nedeniyle 60’tan fazla uçuş iptal edildi ve yüzlerce uçuşta büyük gecikmeler yaşandı. ATC, personel eksiklikleri ve Maastricht merkezinde yaşanan ekipman arızaları nedeniyle büyük aksaklıklara yol açtı.”

Ryanair’in Operasyon Direktörü Neal McMahon, Avrupa hava trafik kontrol hizmetlerinin son yıllarda rekor seviyede kötüleştiğini ifade etti:

“Avrupa ATC hizmetleri, bu yaz tarihinin en kötü seviyelerinde. Ryanair ve diğer birçok Avrupa havayolu şirketi, ATC’nin yanlış yönetimi nedeniyle sürekli olarak gecikmeler yaşıyor, uçuşlar iptal ediliyor ve yolcular mağdur oluyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’i, Avrupa’nın aksayan ATC hizmetlerini acilen reforme etmeye çağırıyoruz. Eurocontrol Genel Müdürü Raul Medina’nın Avrupa vatandaşlarına etkili ve verimli bir ATC hizmeti sunması gerekiyor. Bu sürekli ATC gecikmeleri ve iptalleri kabul edilemez. Yolcularımızdan özür dileriz.”

Öne Çıkan Sorunlar:

  • Personel Eksiklikleri: Maastricht merkezinde yaşanan personel yetersizlikleri, uçuşların düzenli olarak gecikmesine neden oluyor.
  • Ekipman Arızaları: ATC ekipmanındaki arızalar, hava trafik yönetimini olumsuz etkiliyor.
  • Artan ATC Ücretleri: Son 3 yılda Avrupa’daki ATC ücretleri rekor seviyede artarken, hizmet kalitesinde düşüş gözlemleniyor.

Bilal Ekşi’nin Çağrısı:

Bilal Ekşi, Ryanair’in bu soruna dikkat çekerek Avrupa hava trafik kontrol hizmetlerinde reform yapılması gerektiğini savundu. Avrupa hava sahasındaki gecikmelerin tüm havayollarını etkilediğini belirten Ekşi, yolcuların bu durumdan mağdur olmaması için yetkilileri göreve davet etti.

Sonuç:

Ryanair ve THY gibi büyük havayolu şirketlerinin bu çağrıları, Avrupa hava sahasındaki ATC sorunlarının acilen ele alınması gerektiğini gösteriyor. Yolcuların güvenliği ve seyahat deneyimi için gerekli adımların atılması bekleniyor.

Ryanair

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu