Avrupa Birliği (AB) gümrüklerinde çoğunlukla 22 Euro olarak uygulanan “De Minimis”, yani KDV muafiyet limiti 1 Temmuz 2021 itibariyle kaldırılacaktır. Bu durum, AB ile ticaret yapan tüm AB ülkeleri dışında kalan göndericileri etkileyecek olan 2 önemli değişikliği yürürlüğe koyacaktır.

1. 22 Euro’ya kadar değere sahip ürünler için uygulanmayan ithalat KDV’si, 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle uygulanacaktır. Böylelikle, istisnasız her gönderi için ithalat KDV’si oluşacaktır.

2. Daha önce 22 Euro’ya kadar içerik değerine sahip gönderilerde uygulanan kolaylaştırılmış toplu ithalat beyanı imkanı ortadan kalkacaktır. Yeni uygulamada her bir gönderi tekil olarak ithalat gümrük beyanına tabi olacaktır.

AB Gümrükleri bu değişikliklerle birlikte IOSS (Import One Stop Shop) uygulamasını da devreye alacaktır. IOSS temelde, göndericinin tercihen AB Gümrüklerine kaydolmasını ve kolaylaştırılmış gümrük süreçlerinden faydalanılmasını mümkün kılmaktadır. Bu uygulamayla birlikte gönderici, gümrükte oluşacak olan ithalat KDV’sini alışveriş esnasında alıcıdan tahsil edecek ve daha sonra ilgili kuruma ödeyecektir. Bu uygulama, şahıslara yapılan online satış işlemlerinde (B2C) 150 Euro’ya kadar olan ürün bedelleri için hayata geçirilecektir.

  Bu değişikliklerle beraber gümrük süreçlerindeki gecikme ve ceza riskinden kaçınmak ancak doğru bilginin hızlı transferi ile mümkün olabilecektir. Bu nedenle göndericilerin:       Konşimento ve fatura üzerinde ürünlerin detaylı içerik bilgisi, Gerçek değer bilgisi, Alıcıya ait detaylı bilgiler       gibi tüm gerekli veri unsurlarını en doğru şekilde ve DHL gönderi hazırlama araçları/entegrasyon üzerinden iletmeleri son derece önemlidir.       * Bazı AB üye devletlerinde (örneğin BG), De Minimis değeri (22 € yerine) 10 € olarak uygulanmaktadır. Bazı ülkeler ise (örn. PL, FR, SE) bu muafiyetin belirli (posta) siparişlerde veya tamamen kullanımının kısıtlanmasına karar vermişlerdi.  

IOSS (Import One Stop Shop) Uygulaması       AB Gümrükleri bu değişikliklerle birlikte IOSS (Import One Stop Shop) uygulamasını da devreye alacaktır. IOSS temelde, göndericinin tercihen AB Gümrüklerine kaydolmasını ve kolaylaştırılmış gümrük süreçlerinden faydalanılmasını mümkün kılmaktadır. Bu uygulamayla birlikte gönderici, gümrükte oluşacak olan ithalat KDV’sini alışveriş esnasında alıcıdan tahsil edecek ve daha sonra ilgili kuruma ödeyecektir. Bu uygulama, şahıslara yapılan online satış işlemlerinde (B2C) 150 Euro’ya kadar olan ürün bedelleri için hayata geçirilecektir.            

IOSS ve AB Gümrük Mevzuatı’ndaki değişiklikler ile ilgili daha fazla bilgi için, aşağıdaki bağlantılarda yer alan bilgilendirici doküman ve video ile güncel bilgiler için hazırlanan web sitesini  inceleyebilir ve DHL Express satış temsilciniz ile iletişime geçebilirsiniz.       AB VAT (De Minimus) Kaldırılması Hakkında sunum dosyası   AB Gümrük değişiklikleri güncel bilgiler için web sitesi (Sadece İngilizce)

Onur Külçebaş
Commercial Directorate
E-Commerce Project Manager & GOGREEN Product Manager