Latest Posts

Auf Wiedersehen MD-11: Lufthansa Cargo, son tri-jet’ini emekliye ayırdı

84 / 100

Auf Wiedersehen MD-11: Lufthansa Cargo, son tri-jet’ini emekliye ayırdı

Lufthansa Cargo, sahip olduğu MD-11 kargo uçağının sonuncusunu da emekliye ayırdı.

Son MD-11, kayıtlı D-ALCC, Kahire, Tel Aviv, Chicago ve New York’a yaptığı son uçuşlarda özel bir veda kostümü giyiyordu. Uçak, gövdesinde “Elveda” ve “Teşekkürler MD-11” mesajlarını taşıdı.

lufthansa md11 farewell

23 yıllık operasyonun ardından Lufthansa Cargo, MD-11 kargo uçaklarını Boeing 777F ile değiştiriyor

D-ALFJ tescilli kullanılmış bir uçak olan en son 777F’si de boya işi tamamlanamadan Lufthansa Cargo‘nun hizmetine girdi.

Bu, Lufthansa Cargo’nun kendi filosunda 11 uçak olduğu anlamına geliyor. Alman havayolu şirketi ayrıca AeroLogic ortak girişimi tarafından işletilen dört 777F’nin kapasitesini de pazarlıyor.

Lufthansa Cargo CEO’su Dorothea von Boxberg yaptığı açıklamada, “Artık müşterilerimize toplam on beş adet, yüksek verimli, geniş gövdeli kargo uçağı kapasitesi sunabildiğimiz için çok memnunuz.” dedi.

D-ALCC bir sonraki durağı neresi?

Lufthansa Cargo, D-ALCC’den payına düşeni aldı. Uçağı 23 yıl önce teslim almıştı. ch-aviation.com verilerine göre Temmuz 2021 itibariyle 17.865 uçuş gerçekleştirmiştir. Bu da havada 95.517 uçuş saatine veya neredeyse 11 yıla tekabül etmektedir. Uçağın şu anki değeri 5,25 milyon dolar olarak listeleniyor.

Uçak Lufthansa Kargo filosundan emekli olurken, 23 yaşındaki jet için henüz yolun sonu gelmedi. Artık Western Global Airlines filosuna katılıyor.

Western Global Airlines kimdir?

Western Global Airlines, Fort Myers, Florida’da faaliyet gösteren ABD merkezli bir kargo havayolu şirketidir. MD-11F’nin kalan üç operatöründen biridir. Diğer ikisi kargo devleri UPS ve FedEx. MD-11F’nin yanı sıra Western Global Airlines, Boeing 747-400F’yi de işletmektedir.

Havayolu 2016 yılında, tarihteki en büyük aslan kurtarma operasyonunu gerçekleştirdi. Western Global, aslanları Peru ve Kolombiya sirklerinden Güney Afrika’daki bir sığınağa uçurdu. Ardından, 2017’de taşıyıcı, Anneler Günü için ABD’ye diğerlerinden daha fazla çiçek uçurdu. Kargo havayolu, 6.9 milyon kilogram (7.606 ton) ağırlığında yaklaşık 100 milyon taze çiçek taşıdı.

İçerik:aerotime.aero ve simpleflying.com

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.