Latest Posts

ATIL HAVAALANLARINDAN NASIL GELİR ELDE EDİLEBİLİR?

TDT Havacılık Bakım A.Ş Grup Satış Müdürü Nuri Civinti ,Covid-19 pandemi sürecinde Türkiye’nin atıl havaalanlarını kiraya vererek sadece bir uçaktan yıllık 62 bin 568 euro döviz geliri elde edebileceği belirtti.

TDT Havacılık Bakım A.Ş Grup Satış Müdürü Nuri Civinti, atıl havalimanlarının park alanı olarak değerlendirilmesi ve söz konusu mevcut park fiyatların aşağı çekilmesi durumunda birçok ülkeden talep geleceğine işaret ederek, “Atıl durumdaki 2. Grup havalimanlarında yer kalmaz. Türkiye, boş beton üzerine park edecek bir uçaktan kazanç elde edecek” dedi.

Ekim 2020-Mart 2021 dönemi havacılık sektörünü değerlendiren TDT Havacılık Bakım A.Ş Grup Satış Müdürü Nuri Civinti, yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını sürecinde, atıl ve kullanılan havalimanlarında park alanlarından gelir elde etmeye yönelik düşüncelerini aktardı. “Pandemi sürecinde havayolu şirketleri ve uçak sahipleri birçok uçağını ‘storage’ (uçak depolama) yapması kaçınılmaz olacak” diyen Civinti, 2020 Ekim ayından itibaren global pazarda 3 binden fazla uçağın en az 1 yıl süreyle storage edilmesi konusunda planlama yapıldığını kaydetti. Civinti, bunun iyimser bir rakam ve havacılık sektörü için bir milat olacağını söyledi.

“Boş beton üzerine park edecek bir uçaktan kazanç elde edecek”

Türkiye’de 2020 DHMİ ücret tarifesine göre 1. grup havalimanları İstanbul Atatürk, Esenboğa, Antalya, Adnan Menderes, Dalaman, Milas ve Bodrum, Adana, Trabzon, Erzurum, Gaziantep, Kayseri ve Hatay Havalimanlarında uçak park ücretinin ton başına 2,20 euro olduğunu aktaran Civinti, Türkiye’de uçak park ücretlerinin yüksek olduğunu söyledi. Bursa Yenişehir, Denizli Çardak, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Isparta, Kahramanmaraş, Kapadokya, Kars, Konya, Malatya, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba, Sinop ve Van gibi 2. Grup havalimanlarında ise uçağın bir ton başına 1.10 euro olduğunu aktaran Civinti, bir adet Airbus 320 tipi uçağın ağırlığının ortalama 79 ton olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

  • 79 ton x 2.20 Euro = 173. Euro/Gün
  • 173 x 30gün= 5.213.Euro/Ay
  • 5.213.Euro x 12 ay=62.568.Euro/Yıl
  1. Park kirası: Türkiye’de 2020 DHMI tarifesine göre 2. grup havalimanları olan Bursa Yenişehir, Denizli Çardak, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Isparta, Kahramanmaraş, Kapadokya, Kars, Konya, Malatya, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba, Sinop, Van havalimanlarında uçağın bir tonu başına 1.10 Euro’dur.

Yukarıdaki aynı hesap üzerinden aynı uçak DHMI’ye yıllık 31.284.Euro ödeyecektir.

Bu ücretler havayolları ve uçak sahipleri için çok ciddi rakamlardır. Bu nedenle daha ucuz ve iklim şartları uygun olarak Ürdün, Mısır vb ülkeleri seçerler. Ancak bu dönemde hiç yer kalmadığı için Avrupa’da da tüm havalimanları neredeyse dolmuş durumdadır.

Türkiye’de durum nedir?

Biz tercih edilmiyoruz çünkü çok pahalıyız ve yerimiz yok diyoruz.

Öngörüyor olabilsek ve ‘’Ey havayolları ve uçak sahipleri, Türkiye olarak biz sizlere uzun vadeli park talepleriniz için özel bir fiyatlandırma yapıyoruz. Bizim Anadolu’muzda onlarca işlemeyen havalimanı var ve bu havalimanlarına park ederseniz Ton başına x fiyatı veriyoruz. ’’ desek  inanın boşta duran 2. Grup havalimanlarında yer kalmaz. Düşünebiliyor musunuz DHMİ’nin hiçbir gideri olmayacak, boş beton üzerine park edecek bir uçaktan kazanç elde edecek.

airport view

Latest Posts

POPULER