Latest Posts

Antarktika’da Havalimanı İnşa Edilecek mi?

Avustralya’nın Antarktika’da bir havaalanı inşa etme planı, projenin ana yararlanıcıları olacak bilim adamları tarafından eleştiriliyor.

2018’de Avustralya hükümeti, Antarktika’daki Davis araştırma istasyonunun yakınında, asfalt bir pist inşa etme planlarını duyurdu. 2019’da Davis Aerodrome Projesi’nin geliştirilmesi için ek bir finansman sağlandı. Pist, Avustralya’nın Tazmanya eyaleti başkenti Hobart ile Antarktika arasında yıl boyunca hava bağlantısı sağlayacak.

Mevcut hava erişimi


Şu anda Avustralya-Antarktika bağlantısı, Hobart’tan Wilkins Aerodrome buz pistine yalnızca yazın bir bölümünde sınırlı olarak sağlanmaktadır. Yaz aylarında, yükselen sıcaklıklar buz yüzeyinin zayıflamasına neden olduğu için havalimanı 6 hafta süreyle kapanıyor. Davis araştırma istasyonunda sıcaklıklar -40 ° C’ye düştüğü için Antarktika ile kış bağlantıları da sorunlu. Avustralya, hava bağlantısını ve Antarktika’ya erişimi kolaylaştırmak için yeni havaalanı planları hazırlandı.

Yeni havaalanı


Önerilen havaalanı, Boeing 787 Dreamliner veya bir Airbus A330’un inebileceği 2.700 metrelik bir asfalt piste sahip olacak. Altyapısında bir taksi yolu, uçak apronu, pist aydınlatması ve hava trafik merkezi, kurtarma ve yangınla mücadele hizmetleri gibi hizmetleri barındıracak ilgili binaları içerecek. Ayrıca, inşaat süresince istasyondan havaalanına erişim için bir servis yolu ve işçiler için geçici bir şantiye yapımı da gerçekleşecek.

Hobart ile yeni pist arasındaki 4.838 kilometrelik mesafe yaklaşık altı saatte kat edileceği için hava bağlantısı önemli ölçüde artacak.

Bildirildiğine göre, yeni pistin büyük bir kısmı Avustralya’da prefabrike olacak ve her biri 10 ton ağırlığındaki 11.500 çimento elementi dahil olmak üzere şantiyeye gemi ile gönderilecek. 2,7 km uzunluğunda ve 40 metre genişliğindeki uçak pistini inşa etmek için toplam 115.000 ton beton Antarktika vahşi doğasına getirilecek. 10 yıllık inşaat 2,8 milyar dolara mal olacak.

Yeni havaalanı için bir başka argüman, Avustralya’nın Çin’in Antarktika’daki artan varlığına karşı koyma konusundaki stratejik endişeleri olması. Şimdiye kadar Çin, 2022’de tamamlanacak beşinci istasyon hariç dört Antarktik istasyona sahip.


Çevre bilimciler, milyarlarca dolarlık havaalanı projesi hakkındaki endişelerini dile getirerek, bunun para kaybı olacağını ve donmuş kıtada yıkıcı sonuçları olabileceğini iddia ettiler.

“Yatırım ölçeği ve çevre üzerindeki etkisi açısından Antarktika’da eşi benzeri görülmemiş bir durum. Bilim adına yapılsa da çok az bilim adamı hevesli. Bu daha çok bayrak sallamakla ilgili. Tazmanya Üniversitesi Deniz ve Antarktik Araştırmaları Enstitüsü’nden çevre bilimcisi Shaun Brooks, bir röportajında, “bu durum Avustralya’nın varlığını ve iddiamızı güçlendirmekle ilgili ”diye yazmıştı.

Brooks, kışın yalnızca 19 kişiyi ağırlayan ve 1957’den beri iyi işleyen üs için devasa bir havaalanı inşa etme fikrini eleştiriyor.

On yıldan fazla sürmesi beklenen inşaat, kirlilik, gürültü ve karbon emisyonu konusunda endişeleri artırıyor. Tüm malzemeleri nakletmek yaklaşık 100 buzkıran yolculuğu gerektirir. Dahası, Guardian’ın da belirttiği gibi, fırtına kuşları, foklar ve Adélie penguenlerinin üreme ve vahşi yaşam alanı inşaat sırasında bozulacak.

“Avustralya’nın çevre lideri olma iddiasıyla uyuşmuyor. Antarktika özeldir. Dünyanın başka her yerinde, geriye kalanlarla vahşi doğayı ölçersiniz. Antarktika’da durum hâlâ tam tersi, ”diye ekledi Brooks.

Avustralya Çevre Bakanı Sussan Ley’in basın açıklamasına göre, ” Davis havaalanı ayrıntılı bir planlama aşamasında ve halkın katılımını içeren ulusal ve uluslararası Antarktika Anlaşması süreçleri kapsamında çevresel değerlendirmeye başlanmıştır”.

Projenin, 2022’de gerçekleşmesi beklenen bütçe görüşmeleriyle onaylanması gerekecek. Onaylar verilirse, inşaat 2023’te başlayacak ve en iyi ihtimalle 2040’a kadar devam edecek.

İçerik:aerotime.aero

https://t.me/aeroportist

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.