ABONE OLARAK GÜNCEL KALABILIRSINIZ

Latest Posts

ANKARA DÜNYA’YA DİREKT UÇACAK

-PANDEMİNİN EKONOMİYE ETKİLERİ ANKARA’DAN YENİ DIŞ HAT UÇUŞLARLA HAFİFLEYECEK…

-ATO’NUN TALEPLERİYLE ESENBOĞA’DAN 8 YENİ DESTİNASYONA DİREKT UÇUŞLAR BAŞLIYOR.

-THY BAŞKANI AYCI: “ANADOLU DÜNYA İLE ANKARA’DAN BİRLEŞECEK”       

-ATO BAŞKANI BARAN: “SALGININ İZLERİNİ TİCARETLE SİLMEK İÇİN YURTDIŞI UÇUŞLAR ÖNEMLİ”

26 Nisan 2021- Gürsel Baran başkanlığında Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetimi’nin, pandeminin ekonomik etkilerini ticaretle hafifletmek için Esenboğa Havalimanı’ndan yurt dışına yeni direkt uçuş talebi yine karşılık buldu. Türk Hava Yolları’nın (THY) markası Anadolu Jet, 2021 yılı yaz döneminde yeni eklenen Amsterdam, Tahran, Kiev, Köln, Münih, Masel, Cenevre ve Lyon seferleriyle birlikte Ankara’dan yurtdışına 22 dış hat ve haftalık 56 frekans sefer gerçekleştirecek.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, ATO Hizmet Binası’nda ortak basın toplantısı düzenleyerek, Esenboğa’dan başlatılan yeni direkt uçuşlarla ilgili bilgi verdi. Anadolu Jet Başkanı Said Şamil Karakaş’ın da bulunduğu toplantıda konuşan Aycı, “Ülkemizin büyük vizyonu ve idealleri doğrultusunda daima daha çok ülke ve destinasyona ulaşmayı hedefleyen Milli Bayrak Taşıyıcı olarak, ATO’nun kıymetli destekleri ile başkentimizi sınırlarımızın ötesine taşıyarak, Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun önemli merkezlerine direkt seferlerle bağlamaya başlamıştık. Ankara’nın büyümesine, potansiyeline olan inancımız ve ATO ile yürüttüğümüz istişareler neticesinde 2019 yılında 18 dış hat ve haftalık 46 frekansa çıkardığımız direkt seferlerimizi bu yaz itibarı ile 22 dış hat ve haftalık 56 frekansa çıkaracağımız müjdemizi sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.

-ANADOLU DÜNYA İLE ANKARA’DAN BİRLEŞECEK-

Anadolu Jet’in Anadolu ve gurbette yaşayan vatandaşları, iş insanlarını ve turistleri, merkez olarak konumlandırdığı Ankara’dan dünya ile birleştireceğini kaydeden Aycı, “Vatandaşlarımız, iş insanları ve turistler Ankara’ya; Almanya (8 farklı şehir), Avusturya, Danimarka, İsveç, Fransa (2 farklı şehir), İngiltere, Azerbaycan, Irak, Hollanda, İran, Ukrayna, İsviçre (2 farklı şehir) ülkelerinden AnadoluJet ayrıcalıkları ile direkt ulaşabilecekler. Bu şehirler arasında 8 yeni yurtdışı noktasını (Amsterdam, Tahran, Kiev, Köln, Münih, Basel, Cenevre, Lyon) Ankara ile bu yıl ilk kez buluşturmuş olacağız” diye konuştu.

Tüm dünya havayollarının pandemi nedeniyle sefer planlamalarında kısıtlamalara gitmelerine karşın AnadoluJet ile Ankara merkezli yaz uçuşlarının 2019 yılına göre yüzde 30 oranında artırıldığını kaydeden Aycı, “2021 yılında pandemiye rağmen 2019’a göre yüzde 30 büyüyen tek istasyon Ankara oldu. Ayrıca Hub’ı Esenboğa olan AnadoluJet’in planlamaları tamamen pazar talepleri doğrultusunda düzenlenmiş olan sefer saatleri ve günleri ile bağlantı kalitesini de azami seviyeye çıkaracağız” dedi.

         -İKİ GÜN YOLDA GEÇİYORDU-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, göreve başladıklarından bu yana üzerinde ısrarla çalıştıkları konuların başında Ankara’dan yurt dışına direkt uçuşların geldiğini hatırlatarak, “Ankara ile ilgili hangi konuyu ele alıp çalışmaya başlasak konu gelip hep yurtdışına direkt uçuşlara dayanıyor” dedi. Baran, aktarmalı uçuşlar nedeniyle Başkent’ten yolculuk yapmak isteyenlerin bir gün gidiş, bir gün geliş olmak üzere iki gününün yolda geçtiğini anlattı. 2017 yılında Ankara’dan 10 dış hat uçuşun haftalık 28 frekansla gerçekleştirildiğini kaydeden Baran, ATO olarak gerçekleştirdikleri ısrarlı çalışmalar sonucunda pandemi öncesinde, 2019 yılı yaz döneminde Berlin, Frankfurt, Viyana, Paris, Londra, Roma, Tiflis ve Bakü’ye uçuş başlatılarak 18 dış hat ve 46 frekans uçuşa yükseldiğini bildirdi.

-“SALGININ İZLERİNİ ÜRETEREK SİLEBİLİRİZ”-

Ankara’nın trilyonlarca dolar milli hasılaya sahip 34 ülkeye yarım günlük uçuşlarla ulaşılabilecek bir mesafede bulunduğunu ifade eden Baran, pandemi sürecinde yurtdışına direkt ulaşımın önemini kaybetmediğine dikkat çekti. Baran, “Pandemi sürecinde tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntılar ülkeleri alternatif pazarlar aramaya yönlendirdi. Dünyanın değişen ticari dengelerinde, ülkemiz ve Başkentimiz alternatif tedarik merkezi olarak dikkat çekiyor. Dış ticaret hacmi 20 milyar dolara yaklaşan Ankara, iller arasında ithalatta ikinci, ihracatta beşinci sırada yer alıyor. Pandemi devam ediyor ancak hayat da devam ediyor. Bekleyerek bir yere varamayacağımız ortada. Salgının ekonomiye etkilerini ancak çalışarak, üreterek silebiliriz. Bu nedenle, yeni direkt hatlar konusunda taleplerimizi içeren bir dosyayı THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanımıza sunduk.” dedi.

Hızlı trenin merkezi olan Ankara’nın karayollarının da kesişme noktasında bulunduğunu kaydeden Baran, “Ankara’nın Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı olması açısından direkt uçuşlar büyük önem taşıyor” dedi.

-TÜRKİ CUMHURİYETLERİNE DİREKT UÇUŞ TALEBİ-

Ankara’nın ihracatını, müteahhitlik hizmet gelirlerini artırmak ve sağlık ve kongre turizminde gelişmesini sağlamak için direkt uçuşların önemli olduğunu bildiren Baran, Azerbaycan’ın ardından Kazakistan’da Almatı’ya, Türkmenistan’da Aşkabat’a, Kırgızistan’da Bişkek’e, Özbekistan’da Taşkent’e ve bazı Ortadoğu ülkelerine direkt uçuş konulmasını istedi. Baran, “Küresel bağlarımızı genişleterek ekonomimizi büyütmek durumundayız” diye konuştu. Baran, Türk Hava Yolları’nın güçlü markası AnadoluJet’in Ankara merkezli faaliyet göstermesinin önemine de dikkat çekerek “AnadoluJet’in pazar talebine, yani milletimizin seyahat alışkanlıklarına göre hareket edebilmesi, diğer ulaşım araçlarıyla uyumlu olmasına dolayısıyla diğer şehir ve ülkelerle bağlantı kalitesinin yükselmesine neden olacaktır. Ayrıca rekabetçi fiyatları nedeniyle de tercih edilecektir. Başkent’ten yurtdışına direkt uçuş sayımızın artmasının ticaretimize, turizmimize özetle tüm ekonomimize en iyi şekilde yansıyacağına inanıyoruz” dedi.

-BARAN’IN TÜRKİ CUMHURİYETLERE UÇUŞ TALEBİNE OLUMLU YAKLAŞIM-

Baran’ın Türki Cumhuriyetlere direkt uçuş talebi üzerine de Aycı, şunları söyledi:

“Başkentimizin iş ve ticaret potansiyeli, turizm potansiyeli ve ihracatı hızlı gelişimini sürdürüyor. Milli Bayrak Taşıyıcı olarak bizler de kendimizi bu potansiyeli açığa çıkaracak ve Ankara’yı dünyaya daha güçlü bağlayacak adımları atmakla mükellef sayıyoruz. Uzun vadede ATO’nun taleplerine binaen ilgili ülkelerden gerekli uçuş izinlerinin alınması ile başkentimizi Türki Cumhuriyetlerin başkentlerinden Balkanlara, Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya kadar birçok noktayı planlanacak yeni hatlarla bağlamayı hedeflediğimizi belirtmek isterim”

Thy A350 3
ANKARA DÜNYA’YA DİREKT UÇACAK 2

Latest Posts

POPULER