Latest Posts

Aktarmalı uçuş bilet fiyatları neden daha uygun?

81 / 100

Aktarmalı uçuş bilet fiyatları neden daha uygun?

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin sosyal medya platformunda yaptığı aktarmalı uçuşlarla ilgili açıklama ile konu gündeme geldi. Bu fiyat farkları neden oluşuyor?

Aktarmalı uçuş nedir?

Transit uçuş olarak da bilinen aktarmalı uçuş, varmak istediğiniz destinasyona giderken herhangi bir şehirde uçak değiştirmektir. Genellikle değiştirilen uçak sayısı bir olmasına rağmen bazen daha uygun fiyatlar nedeniyle birden fazla da olabilir. 

Uçuş süresi uzamasına rağmen bu tip biletler neden daha uygun fiyatla satılır?

Havayolları boş kalan koltuklarını pazarlamak üzere özellikle güçlü olmadığı segmentlerde uygun fiyat politikaları izleyebilir.

Ayrıca yolcuların konfor ve pratiklik açısından genellikle direkt uçuşları tercih ettiği bir gerçektir. Aktarma yapılan uçuşlarda bekleme süreleri belirleyici olurken, aynı zamanda transit geçiş yapan yolcuların da transit vize almak gibi zorunlulukları olabilir. Yolcuların aktarma yaptığı şekilde check-in bagajları da transfer edilmektedir. Bagaj transfer süreçlerinde ise operasyonel sıkıntılar yaşama ihtimali olduğundan, bagaj karışıklıkları da daha fazla yaşanmaktadır. Bulunduğunuz noktada direkt uçuş alternatifi de olmayabilir, mecburiyet sebebiyle de aktarmalı uçuş tercih etmeniz gerekebilir.

Her ne kadar transit uçuşların dezavantajları olsa da fiyat konusunda direkt uçuşlardan daha uygun olması da tercih sebebidir. Uzun transit saatleri ve aktarma sayısı arttıkça fiyat avantajları da artmaktadır.

Havayollarının rekabet için bu tip fiyat politikaları izlediği segmentlerde avantajlı şekilde seyahat edebileceğinizi hatırlayın ve bilet alırken bu opsiyonları da mutlaka değerlendirin.

uçaklar, transit, aktarmalı uçuş

Latest Posts

POPULER