Latest Posts

Air Slovenia Kurulacak mı?

Kargo operatörü Solinair, hem hükümet hem de sektör paydaşlarının katıldığı bir toplantıda Slovenya’da yeni bir ulusal taşıyıcı oluşturulması önerisini açıkladı. Kargo havayolunun CEO’su Janez Jelenc, “Sierra5” portalına göre Solinair’in ülkenin Air Slovenia adı altında yeni ulusal taşıyıcısını kurmayı ciddi bir şekilde düşündüğünü söyledi. Jelenc’e göre, şimdi daha büyük taşıyıcılar pazarlardan çekilirken ve koronavirüs pandemisinin bir sonucu olarak operasyonlarını daraltırken yeni bir havayolu kurmak için doğru zaman.

Jelenc, “Bir havayolu kurmanın ne kadara mal olacağı üzerine bir çalışma yaptık ve beş milyon avroya yakın olacağını tahmin ediyoruz” dedi. Mitsubishi CRJ900, Dash 8 Q400 ve ATR72 turboprop gibi uçakların Slovenya pazarı için ideal olacağını da sözlerine ekledi.

Solinair, Sloven hükümeti ile yeni bir ulusal taşıyıcının potansiyel olarak oluşturulması konusunda zaten görüştü ve devletten bir tür finansal yardım bekliyor, bu da yeni bir havayolunu finanse edip etmemesi veya yabancı havayollarına uçmaya teşvik etmek için sübvansiyon sağlaması konusunda hala kararsız.

Jelenc, Solinair’in Lufthansa Grubu ile Lufthansa’nın Frankfurt ve Münih’ten uçuşlar, İsviçre’nin Zürih’ten ve Brüksel Havayolları’nın Belçika başkentinden yaptığı hizmet de dahil olmak üzere Ljubljana’ya giden rotalarını devralması için bir anlaşma yapacağını belirtti. Buna ek olarak Air Slovenia, Ljubljana’yı Amsterdam, Üsküp, Tiran ve Priştine ile bağlayacak.

Tartışmaya katılan Ljubljana Havalimanı, hükümete yeni bir bayrak taşıyıcısına yatırım yapmak yerine havayollarına sübvansiyon sağlama desteğini bir kez daha dile getirdi. Geçen Kasım ayında, Slovenya’nın devlete ait Banka Varlıkları Yönetim Şirketi (BAMC) ülkenin potansiyel yeni ulusal havayolu şirketi için bir iş planı hazırladı. Teklif kapsamında, taşıyıcının beş CRJ uçağı filosu işleteceği ve yaklaşık 200 çalışanı olacağı bildirildi. Varlık Yönetim Şirketi’nin hesaplamalarına dayanarak, havayolu şirketinin ilk faaliyet yılında yirmi milyon avro zarar kaydettiği tahmin ediliyor.

Slovenya Ekonomi Bakanı Zdravko Počivalšek geçen ay yaptığı açıklamada, “Hava bağlantısını geliştirerek Slovenya’yı dünyaya daha iyi bağlayacak bir çözüm bulacağımız konusunda iyimserim ve bunun bir parçası olarak, Havayolları teşvik etmek için yeterli ve AB uyumlu bir çözüm bulacağımıza inanıyorum. Ljubljana’yı Brüksel, Frankfurt ve Zürih gibi iş açısından bizim için önemli olan yerlere en iyi şekilde bağlayacak bir çözüm seçeceğiz ”dedi.

Solinair, 1991 yılında Portorož merkezli bir uçuş eğitim organizasyonu ve hava taksi operatörü olarak kuruldu. Zamanla L-410 Turbolet uçağı satın aldı ve kargo hizmetleri sunmak için DHL ile ortaklık kurdu. O zamandan beri Ljubljana’ya taşındı. Şu anda iki Airbus A300-600 kargo uçağı filosu işletiyor. 2008 yılında Türk kargo operatörü MNG Havayolları tarafından satın alındı. Solinair ayrıca bakım hizmetleri, bakım eğitimi ve uçuş planlaması da sağlar.

adria iflas

Latest Posts

POPULER