Latest Posts

Air Canada’nın başkanı ve CEO’su Michael Rousseau, Fransızca konuşamadığı için özür diledi

84 / 100

Air Canada’nın başkanı ve CEO’su Michael Rousseau, Fransızca konuşamadığı ve anlayamadığı için özür diledi

Rousseau geçen Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, “Fransızca konuşmadan Montreal’de yaşayabildiğini ve bunun Montreal şehrinin bir gerçeği olduğunu ” söylemişti.

Montreal Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmanın neredeyse tamamı İngilizceydi.

Bu durum Kanada’nın resmi diller bakanı da dahil olmak üzere pek çok kişi tarafından şiddetli eleştirilerle karşılandı.

Ginette Petitpas, Twitter’da “Air Canada, Kanadalılara önemli bir hizmet sunuyor”  “Bunu her iki resmi dilde de yapmalı – ve liderleri örnek oluşturmalı.” diye yazdı.

Rousseau, 14 yıldır Montreal’de yaşıyor, ancak Ontario’da büyümüş.

Çoğunluğu İngilizce olan 26 dakikalık konuşmasının ardından basına hitaben yaptığı konuşmada, Fransızca’ya hakimiyetinin zayıf olduğunu itiraf etmişti.

“Quebec artık benim evim ve biraz konuşma Fransızcası edindim, ancak anlasam da, akıcı bir şekilde konuşma yeteneğim sınırlı kalıyor” dedi.

Quebec Başbakanı François Legault Rousseau’nun eyalette uzun yıllar yaşamasına rağmen Fransızca dersi almadığı için özür dilemesini istedi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi (COP26) için Glasgow, İskoçya’da bulunan başbakan, CEO’nun tutumuna öfkelendiğini ve durumu düzeltmesini beklediğini söyledi.

“Bay Rousseau’nun videosunu izledim ve tavrını aşağılayıcı buldum. Quebec’e geleli 14 yıl olmasına rağmen Fransızca öğrenme gereksinimi olmadığını söylemesi beni kızdırdı ” “Bu, Air Canada’nın Fransızca konuşan çalışanlarına da saygısızlık oluyor.” dedi.

“Quebec’in Fransızca konuşulan metropolü Montreal’deki iş dünyasına resmi dilleri olan Fransızca ile hitap etmek saygılı olurdu” dedi.

Montreal Ticaret Odası başkanı Michael Leblanc, Rousseau’nun topluma Fransızca hitap etmeme kararının kendisini şaşırttığını da ekledi.

“CEO’nun Fransızca bilmenin önemini anlamasını beklerdim” “Quebec’teki büyük bir şirketin lideri olarak, herkesin önünde Fransızca öğrenmeye söz vermesini umuyorum.” demişti.

air canada

CEO Özür Diledi

Rousseau ise Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Hiçbir şekilde Quebeclilere ve frankofonlara saygısızlık göstermek istemedim. Sözlerimden rahatsız olanlardan özür dilerim” “Bugün Kanada’nın resmi dili ve Quebec’in ortak dili olan Fransızcamı geliştirmeye söz veriyorum.” dedi. 

Calin Rovinescu, yaklaşık 12 yıl boyunca ülkenin en büyük havayolu Air Canada’yı yönettikten sonra, Şubat ayında emekli olduğunda Rousseau CEO olarak atanmıştı.

air canada

İçerik: montreal.ctvnews & aircanada.mediaroom

Kanada ve resmi Diller Hakkında:

Kanada’nın iki resmî dili vardır. Bunlar İngilizce ve Fransızca dilleridir.

7 Temmuz 1969’da Kanada federal devletinin tümünde Fransızca ve İngilizce eşit kabul edildi. Bu durum Kanada’nın kendisini federal düzeyde çift dilli ve çok kültürlü bir ulus olarak tanımlamasına yol açtı.

Québec’in resmi dili Fransızca’dır. Fransızca Dili Beyannamesi, Fransızca’nın kullanımını koruyan kurallar ortaya koyar ancak bir yandan da İngilizce ve yerli dillerini konuşanlara da çeşitli haklar verir. Fransızca’nın sıklıkla konuşulduğu yerler, Quebéc, Ontario, New Brunswick ve Güney Manitoba’dır.

“Kanada Haklar ve Özgürlükler Beyannamesine göre:

  • Fransızca ve İngilizce resmi diller olarak birbirine eşittir;
  • Parlamentoda her iki resmi dilde de tartışma yapılabilir;
  • Kanunlar her iki resmi dilde de eşit otoriteyle yazılacaktır;
  • Parlamento tarafından kurulan herhangi bir mahkemede iki resmi dilde de işlem yapılabilir;
  • Herkes federal devletten iki resmi dilden istediği ile hizmet alma hakkına sahiptir;
  • Yeterli sayıya ulaşıldığı takdirde, içinde bulunulan eyalete göre azınlık resmi dili konuşanlar (Fransızca çoğunluğa sahip eyalette İngilizce konuşanlar ya da tam tersi) çocuklarının eğitimini iki resmi dilden istedikleriyle almasını sağlayabilirler.” kanadakültür.org alıntı

Latest Posts

POPULER