Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavayoluManşet

Air Astana, 2022’yi gelmiş geçmiş en iyi yıl ilan etti

82 / 100

Air Astana, 2022’yi gelmiş geçmiş en iyi yıl ilan etti

 

Kazakistan’ın Air Astana grup şirketleri 2022 yılı için toplam 78,4 milyon Amerikan doları vergi sonrası kar açıkladı. Toplam 1.03 milyar Amerikan doları gelir elde ederken taşıdığı toplam yolcu sayısı da  7,35 milyon oldu. Bir önceki yıla göre, vergi sonrası karı %115, gelirleri %36 ve yolcu sayısı da %11 artış gösterdi. Böylece bu üç göstergede havayolunun tarihindeki en yüksek rakamları gerçekleştirmiş oldu.

Sonuçlar hakkında yorum yapan Başkan ve CEO Peter Foster, “Ocak ayında Kazakistan’da yaşanan siyasi huzursuzluklara ve Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi gibi olumsuzluklara rağmen grup beklentilerin üzerinde bir başarı gerçekleştirdi. Rusya uçuşlarının sonlandırılması ile oluşan gelir kaybı, eldeki kapasitenin Avrupa, Asya, Hindistan ve Kafkasya gibi bölgelere kaydırılması ile telafi edildi.   Grubun 4 yaşındaki düşük maliyetli taşıyıcısı FlyArystan’ın performansını değerlendiren Foster, “FlyArystan, uçuşlarına başladığı yıl olan 2019’dan bu yana %366 büyüdü. Harika bir geleceği var çünkü bu bölge muhtemelen bugün dünyanın en hızlı büyüyen düşük maliyetli havayolu yolcu pazarına sahip”.

İleriye dönük olarak Foster, 2023 yılında da yolcu sayısındaki artışının devam etmesinin beklenmesine rağmen, “havaalanı ve hizmet sağlayıcıların kaynak sorunları ve tedarik zinciri sınırlamaları, genel enflasyonist baskı ve PW100 motorlarıyla ilgili teknik güvenilirlik sorunları şeklinde karşıdan esen rüzgarların devam ettiğine” dikkat çekti.

 

 

air astana, yirminci yıl
Air Astana, 2022’yi gelmiş geçmiş en iyi yıl ilan etti

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu