Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Havacılık

Air Astana 2021’de Yolcu Sayısını %79 Artırdı

79 / 100

Air Astana 2021’de Yolcu Sayısını %79 Artırdı

Air Astana Grubu 2021’de 2020’ye göre %79 artışla 6.617 milyon yolcu taşıdı. Air Astana, %59 artışla 3.555 milyon, düşük maliyetli havayolu FlyArystan ise %109 artışla 3.062 milyon yolcu taşıdı. Air Astana Grubu, tarifeli uçuşlarda 12.072 ton, charter uçuşlarda ise 6.700 ton kargo taşıyarak 2020 rakamlarının sırasıyla %30 ve %45 üzerinde kargo taşımış oldu.

Sonuçlar hakkında yorum yapan Başkan & CEO Peter Foster, “Bu rakamlar, Covid19’dan etkilenen 2020 yılından güçlü bir toparlanmayı temsil etmektedir. Toplam 6,6 milyondan fazla yolcu, havayolu tarihinde kaydedilen en yüksek rakamdır. Bu başarı ultra-rekabetçi maliyet yapısıyla, ağırlıklı olarak Kazakistan içindeki rotalarda düşük ücretlerle servis veren ve yalnızca ikinci yılında Air Astana kadar çok yolcu taşıyan FlyArystan’ın güçlü performansından kaynaklandı. Böylece FlyArystan, Kazakistan vatandaşları için ülke genelinde hava yoluyla hareketliliği artırma konusundaki temel misyonunu yerine getirme yolunda ilerliyor” dedi.

Air Astana

Air Astana, 2021’de Batum (Gürcistan), Podgorica (Karadağ), Kolombo (Sri Lanka) ve Phuket’e (Tayland) tarifeli uçuşların yanı sıra Male (Maldivler), Londra, Delhi, Tiflis (Gürcistan) ve Duşanbe (Tacikistan) seferlerine devam etti. FlyArystan, aynı yıl Kazakistan’ın üç farklı şehrinden Kutaisi’ye (Gürcistan) seferlere başladı ve buna ek olarak 10 yeni iç hat seferi başlattı.

Air Astana, 2021 yılında filosuna üç Airbus A321LR ve bir Airbus A320 uçağı ekledi.

Air Astana ayrıca IOSA’nın sekizinci güvenlik denetimini başarıyla tamamladı ve Nur-Sultan’daki teknik üssünde ilk kez bir Airbus A321 uçağının C Bakımını (C-Check) gerçekleştirdi.

air astana

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu