ABONE OLARAK GÜNCEL KALABILIRSINIZ

Latest Posts

Air Astana, 2020 yılı zararından sonra toparlanma sürecine girdi

Air Astana, 2020’de 94 milyon dolarlık bir zarar bildirdikten sonra, 2021’in Ocak ve Şubat aylarında toplam mali performansının 2017’den bu yana en yüksek seviyesinde olduğunu belirtti. Koronavirüs salgını nedeniyle tamamen veya kısmen kapanmaların sonucu olarak 2020 yılında %47 kapasite ve %55 gelirdeki azalma nedeniyle, havayolu tarihinde ikinci kez zarar açıklamıştı. Taşınan yolcu sayısı ise %28 düşüşle 3.7 Milyon olmuştu.

Sonuçlar hakkında yorum yapan Başkan & CEO Peter Foster, “Pandeminin uluslararası seyahatler üzerindeki yıkıcı etkisine rağmen, havayolumuz kendini hızlıca toparladı. Yurt içi hava trafiği Mayıs ayından itibaren güçlü bir şekilde toparlandı ve low-cost havayolumuz FlyArystan %110 yolcu artışı kaydetti. Boeing 767 uçağımızın kargo uçağına dönüştürülmesiyle kargoda iyi bir yıl geçirdi. Bunun yanında kısmen yenilenen uluslararası yeni rotalarla, yılın son haftalarında artan doluluk oranları ve buna bağlı olarak gelirlerde artış kaydedilmesiyle şirket iyi bir yıl geçirdi. Bu olumlu gidişatın 2021’de de devam ettiğini görüyoruz, dolayısıyla bu yıl için de olumlu bir tablo öngörüyoruz.”

Air Astana geçtiğimiz aylarda yeniden başlattığı Moskova, Dubai, Taşkent, Frankfurt, Seul, Bişkek, Kiev, İstanbul, Antalya ve Şarm el-Şeyh uçularının yanı sıra Male (Maldivler), Mattala (Sri Lanka) ve Hurghada (Mısır) destinasyonlarına da uçuşlar başlattı. Havayolu, Boeing757 ve Embraer190 uçak filolarını 2020’de emekliye ayırdı ve şu anda önemli uluslararası rotalarında yalnızca Airbus 321LR (Uzun Menzilli) ve yeni model Boeing 767’leri kullanıyor. Peter Foster’a göre “Uluslararası uçuşlardaki uçak tipinde yaptığımız değişiklikleri sayesinde hizmet kalitemiz yükseliyor ve bu sayede uluslararası pazarların tekrar iyileşmeye başlayacağına inanıyoruz.”

INTERNATIONAL RELEASE

Almaty, 1 March 2021

Air Astana sees recovery after loss-making 2020

Air Astana is estimating financial performance for the combined months of January and February 2021 at its highest level since 2017, after reporting a loss of $94m in 2020. The 2020 figure, the airline’s second-ever annual loss, was the result of total or partial shutdowns caused by the coronavirus pandemic, which resulted in capacity and revenue falls of 47% and 55% respectively. Total passengers carried fell by 28% to 3.7m.

Commenting on the results, President & CEO Peter Foster stated,” whilst the devastating effect of the pandemic on international travel needs no elaboration, the airline is resilient. Domestic air travel recovered strongly from May, and our low cost carrier FlyArystan recorded 110% passenger growth. Cargo had a good year, helped by the conversion of a Boeing 767 into an all-freight configuration, and the partially-restored international network, together with new leisure routes, recorded improved yields and load factors in the final weeks of the year. We are seeing these trends continue into 2021, hence the improved outlook for this year.”

In recent months Air Astana has restored some flights to Moscow, Dubai, Tashkent, Frankfurt, Seoul, Bishkek, Kiev, Istanbul, Antalya, and Sharm El Sheikh, in addition to starting flights to The Maldives, Mattala (Sri Lanka) and Hurghada (Egypt). The airline retired its fleets of Boeing 757 and Embraer 190 aircraft in 2020, and now operates exclusively Airbus 321 Long Range and late-model Boeing 767s on its major international routes. The effect, states Foster, is a “significant product upgrade across the network, delivering a high level of service delivery improvement, which we believe will pay off as markets slowly recover.”     

Air Astana 2
Air Astana, 2020 yılı zararından sonra toparlanma sürecine girdi 2

Latest Posts

POPULER