Latest Posts

Afrika’da 37 ülkeye uçacak

THY, 2018 yılı sonu itibariyle Gambia’nın başkenti Banjul’a ve Zambia’nın başkenti Lusaka’ya başlatacağı seferler ile Afrika’da uçacağı ülke sayısını 37’ye çıkaracak.

Bakan Turhan, THY’nin 30 Kasım’da Gambia’nın başkenti Banjul’a, 12 Aralık’ta ise Zambia’nın başkenti Lusaka’ya başlatacağı tarifeli seferler ile Afrika’da uçacağı ülke sayısını 37’ye, şehir sayısını da 55’e çıkaracağını bildirdi. Hava Ulaştırma Anlaşmaları ile ülkeler ve haklar arasında köprü kurulduğunu söyleyen Bakan Turhan, “ Afrika ülkeleri ile karşılıklı çok boyutlu ilişkilerimizi daha da geliştirmek ve güçlendirmek arzusundayız.  Başta Bakanlığımız olmak üzere, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz ve THY tarafından söz konusu uçuşların artırılması ve Afrika’daki yeni noktaların da uçuş ağımıza eklenerek, coğrafi olarak uzak ancak gönülden yakın olduğumuz Afrika kıtası ile ulaşılabilirliğimizin artması için çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor” şeklide konuştu.
Türkiye’nin şu an 170 ülke ile Hava Ulaştırma Anlaşması bulunduğunu, taşıyıcıların 122 ülkede yaklaşık 316 noktaya uçtuğunu dile getiren Turhan, THY’nin dünyada en fazla ülkeye uçan hava yolu şirketi olduğunun altını çizdi. Özellikle 29 Ekim’de açılan İstanbul Havalimanı’nın hizmet vermeye başlamasıyla yeni havaalanında ilk etapta yılda 90 milyon yolcuya hizmet verileceğini dile getirerek “6 pistin devreye girmesi sonrasında 200 milyon yolcu kapasitesine erişilerek dünyanın en büyük havalimanı ve yaşam merkezi durumuna gelecek. ” diye konuştu.
Lesotho Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Lesego Makgothi, hava ulaştırma anlaşmasının iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını dile getirerek şunları kaydetti: “ “Kendimi ikinci evimde gibi hissettim. Türkiye’ye bu ikinci resmi ziyaretim. Bu anlaşmanın imzalanıyor olması bizim için çok önemli. Anlaşma benim ülkemin gelişmesi adına da büyük önem arz ediyor. Sayın Bakan’dan ticari uçuşların yapılması talebinde bulundum fakat bu anlaşmada temel amacımız sadece ticari uçuşların değil kargo uçuşlarının da ülkem üzerinden yapılması. Anlaşmayı imzalamak için Kabinem bana yetki verdiğinde çok heyecanlandım, ülkem açısından bu anlaşma önemli. Önümüzdeki dönemde Türkiye ile yakın iş birliği içinde olmayı umuyoruz.”
Anlaşmanın imzalanmasının ardından konuk heyet ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türk Sivil Havacılık Akademisi’ni ziyaret etti.  Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette, Akademi hakkında bilgi verilerek derslikler gezildi.
Kaynak:shgm.gov.tr
thy uçak 1
Turkish Airlines Boeing 777-300ER photographed on 6 April 2015 from Wolfe Air Aviation Learjet 25B by Chad Slattery.

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.