Hava Kargo Hakkında Herşey
Havayolu

AB’den Lufthansa ve ITA Airways Ortaklığına Onay

69 / 100

AB’den Lufthansa ve ITA Airways Ortaklığına Onay

Avrupa Komisyonu, Lufthansa Grubu’nun ITA Airways’e katılımına şartlı olarak onay verdi. Bu onay, Lufthansa’nın ITA Airways’in %41 hissesini satın almasını sağlıyor. İşlemin 2024 yılının dördüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Bu birleşme ile ITA Airways, marka ismini koruyarak Lufthansa Grubu’nun beşinci ağ havayolu olarak entegre olacak. İtalya, Lufthansa Grubu’nun beşinci “home market” olacak ve Avrupa’daki hava trafiğini güçlendirerek küresel rekabeti artıracak.

Onay Şartları ve İşlem Detayları

Lufthansa Grubu, İtalyan Ekonomi ve Maliye Bakanlığı (MEF) ve ITA Airways, Avrupa Komisyonu’nun rekabet hukuku altındaki onayını memnuniyetle karşıladı. Bu onay ile 325 milyon Euro sermaye katkısıyla ITA Airways’in %41 hissesi için yapılan anlaşma resmileşiyor. İşlemin kapanması için, Avrupa Komisyonu ile müzakere edilen çözümlerin uygulanması ve AB dışındaki diğer rekabet otoritelerinin onaylarının alınması gerekiyor. ITA Airways’in kalan hisselerinin satın alınması için Lufthansa Grubu ile MEF arasında 2025’ten itibaren kullanılabilecek opsiyonlar da kararlaştırıldı.

Lufthansa Grubu CEO’su Carsten Spohr, onay sonrası yaptığı açıklamada, “Brüksel’den gelen onay, hem ITA Airways hem de Lufthansa için harika bir haber. ITA Airways’i havayolu ailemizin yeni bir üyesi olarak karşılamayı dört gözle bekliyoruz. Bu karar, Avrupa’daki güçlü hava trafiğinin küresel rekabette kendini kanıtlayabileceğinin açık bir işaretidir,” dedi.

Hızlı Entegrasyon Planı

İşlemin tamamlanmasının ardından, ITA Airways, Lufthansa Grubu’nun çoklu merkez, çoklu havayolu ve çoklu marka sistemiyle entegre edilecek. Bu entegrasyonla, dünya çapında satışlar, Miles & More sadakat programı, uçak ve yakıt alımı gibi birçok sinerji sağlanacak. ITA Airways’in mevcut Volare sadakat programı üyeleri, birleşmenin ilk gününden itibaren Miles & More ile mil toplayıp kullanabilecekler.

Lufthansa Grubu ve ITA Airways, işlemin tamamlanmasının hemen ardından rota ağlarını kod paylaşımıyla birleştirmeyi planlıyor. Bu sayede, müşteriler için Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’ya 1.000’den fazla yeni transfer seçeneği sunulacak. Roma-Fiumicino, Lufthansa Grubu’nun en güneydeki altıncı merkezi olacak ve ITA Airways’in kalite odaklı ve İtalyan hizmet kültürü, grubun kurumsal kültürünü daha da çeşitlendirecek.

Rekabetçi Konum ve Gelecek Planları

İtalya, Lufthansa Grubu’nun beşinci “ev pazarı” olacak ve şirketin Almanya ve ABD’den sonra en büyük ikinci pazarı haline gelecek. İtalya, üçüncü büyük ekonomi ve popüler bir tatil destinasyonu olarak stratejik bir konumda bulunuyor.

Spohr, “ITA Airways’in satın alınması, Lufthansa Grubu’nun uluslararasılaşmasını güçlendiriyor. 5 yıldızlı Roma merkeziyle stratejik geleceğin güneyindeki pazarlara daha iyi bağlantılar sağlıyoruz. Bu yatırım, ITA Airways’i güçlü ve başarılı bir parçamız haline getirecek,” dedi.

ITA Airways, 2020’de kuruldu ve 15 Ekim 2021’de operasyonlarına başladı. Roma merkezli havayolu, geçen yıl yaklaşık 15 milyon yolcu taşıdı ve 23’ü uzun menzilli, 73’ü kısa menzilli olmak üzere 96 Airbus uçaktan oluşan modern bir filoya sahip.

AB'den Lufthansa ve ITA Airways Ortaklığına Onay 20 Temmuz 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu