Latest Posts

ABD’de havayolu şirketlerine destek

ABD’de havayolu şirketlerine ve küçük işletmelere yeni bir destek paketi hazırlanacağına ilişkin beklentilerle, Çarşamba günü küresel borsalarda hisse senedi endeksleri yükseldi.

İşlemlerin ilk başladığı Asya-Pasifik bölgesindeki hisse senedi borsalarında endeksler, Demokratlar ile yeni yardım paketine ilişkin görüşmeleri beklenmedik şekilde kesen ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kongre’den havayolu şirketleri ve küçük işletmelere destek içeren bir yasanın geçirilmesi çağrısı yapmasının üzerine yükseldi.

American Airlines hisseleri TSİ 18.20 itibarıyla yüzde 3.5 ve Delta’nın hisseleri yüzde 2.5 yükseldi. United Airlines yüzde 3.3’e yakın primli işlem gördü. Southwest’in kazancı yüzde 2.1’i aştı.

Hava yolu şirketlerinin hisseleri, Trump’ın Senato’nun artık Demokratların 2.2 trilyon dolarlık teşvik teklifini değerlendirmeyeceğini söylemesinin ardından Salı günü sert düşüş kaydetmişti. Söz konusu açıklamanın ardından geniş çaplı işten çıkarmaların önüne geçilebileceğine ilişkin umutlar azalmıştı.

Hava yolu şirketlerine yapılan 25 milyar dolarlık önceki federal yardım çerçevesinde sektörde işten çıkarmalar 1 Ekim’e kadar yasaklanmıştı. Hava yolu şirketlerinin yöneticileri 25 milyar dolarlık yeni bir yardımın tenkisatı durdurabileceğini ve ücretsiz izne ayrılan kabaca 50 bin işçinin geri dönebileceğini belirtiyor.

delta air lines

Latest Posts

POPULER