Latest Posts

40.000 fitte korkutan olay

82 / 100

40.000 fitte korkutan olay

Önceden Kaydedilmiş Anons Yanlışlıkla Aer Lingus Yolcularına Suya İnişe Hazırlanmalarını Söyledi


Aer Lingus 343 sefer sayılı uçaktaki yolcular, yanlışlıkla yapılan anonsla uçağın denize ineceğini duyduklarında şoka oldular.

Cumartesi sabahı Zürih’ten Dublin‘e giden Aer Lingus 343 sefer sayılı uçaktaki yolcular, suya acil inişe (ditching) hazırlanmalarını söyleyen bir anonsun ardından korkuya kapıldı. Neyse ki, kabin ekibi hatayı çabucak düzelterek yolculara denize inmeyeceklerini bildirdi.

korkutan olay

40.000 fitte korkutan olay


The Irish Times’a konuşan Fearghal O’Lideacha, “çok korkutucu” deneyimi anlattı ve önceden kaydedilmiş mesajın “bayanlar ve baylar, bu acil bir durum. Lütfen suya acil iniş için hazırlanın.” dediği anda O’Lideacha, yakınlarda çocuklarla oturan bir kadınla göz teması kurduğunu, yüzündeki sıkıntıyı görebildiğini, duyuruya çok az tepki geldiğini söyledi. Ancak, hiçbir uçuş görevlisinin yolculara ne yapmaları gerektiğini söylemek için koşuşturmamasını iyi bir işaret olarak gördüğünü söyledi.

Sonunda, endişeli bir yolcu, uçuş görevlilerine yaklaştı o da yolculara acil bir durum olmadığına dair garanti verdi. Uçak, başka bir olay olmadan Dublin Havalimanı’na zamanında indi.

Uçak Dublin’e vardığında, O’Lideacha bir kabin görevlisiyle yaptığı ayaküstü kısa görüşmede, kabin görevlisinin de anonsu duyduğunda dehşete kapıldığını söylediğini söyledi.

korkutan olay

Havayolundan bir sözcü yaptığı açıklamada, önceden kaydedilmiş bir anonsun yanlışlıkla kısaca oynatıldığını belirterek olayı doğruladı.

“Yolculara hemen arkasından hata konusunda bilgi veren bir anons daha yapıldı. Uçuşun hiçbir noktasında uçağın veya uçaktakilerin güvenliğiyle ilgili herhangi bir risk yoktu.”


Suya Acil İniş (Ditching) durumunda ne olacak?


O’Lideacha havacılık terminolojisini anlamıştı, bir hata olduğu da çabucak anlaşılmış olsa da, bazı yolcular “ditching” ‘in ne anlama geldiğinden emin değillerdi.

Ditching, uçağın sert bir zemine inişin aksine bir su kütlesine yumuşakça indiği kontrollü bir suya iniştir. Pilotların inebilecekleri uygun bir yer bulamadıkları acil durumlarda suya iniş yapması olarak da tarif edilebilir.

En bilinen örneği, bir kaz sürüsünün Airbus A320 Uçağının motorlarını bloke etmesinin ardından, 2009 yılında Hudson Nehri’ne inen US Airways 1549’dur. Mürettebatın hızlı müdahalesi sayesinde can kaybının olmadığı olay “Hudson Mucizesi” olarak biliniyor ve sinema filmi de yapıldı.

korkutan olay

Geniş bir su kütlesine inme olasılığı korkutucu olsa da, havayolu ekipleri, yolcuların güvenliğini sağlamak için katı prosedürler uygulanarak böyle bir olay için eğitilmiştir. Bazı Airbus uçak tiplerinde, süreci kolaylaştırmak için bir “ditching düğmesi” bile bulunur ve bu da kokpit ekibine ek süre sağlar.

Yolcular için endişelendirici bir durum olmasına rağmen, ticari uçakların şimdiye kadar kaydettiği sadece bir kaç suya iniş yapılmıştır, nadir yaşanan bir olaydır.

Benzer bir hata yapılan bir uçuşta bulundunuz mu? Yorumlarda bize bildirin.

İçerik:simpleflying

Latest Posts

POPULER