Latest Posts

18 yaşın altındaki yolcular için seyahat standartları güncellendi

Türk Hava Yolları, Pandemi sürecinde geliştirdiği sağlık standartları gereği; 7-12 yaş aralığındaki çocuk misafirleri yurt içi ve yurt dışı doğrudan uçuşlarda UM (refakatsiz çocuk yolcu) olarak kabul edilecektir. Ancak yurt içi ve yurt dışı tüm aktarmalı uçuşlarda 7-12 yaş aralığındaki çocuk misafirler ebeveynleri, birinci derece akrabaları ya da kanuni temsilcileri ile beraber seyahat etmeleri gerekmektedir.

18 yaşın altındaki yolcularımız için bir haberimiz var! Pandemi sürecinde, 18 yaşın altındaki yolcularımız için güncellenen seyahat standartlarımız hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsini

BEBEK VE ÇOCUK YOLCULAR

Keyifli bir seyahat için minik yolcularımızın tüm ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz. Uçuşlarımızda çocuk yolcularımıza özel kontuarlar gibi birçok ayrıcalık sunuyoruz. Çocuklarınızla birlikte keyifli bir uçuş deneyimi için ihtiyacınız olan tüm bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bebeğinizle seyahat

7 gününü doldurmuş ve 2. yaş gününü henüz kutlamamış olan bebeğinizle birlikte, bebek yolcularımız için sunduğumuz indirimli bilet avantajlarından yararlanarak seyahat edebilirsiniz. Ayrıca 2-7 günlük bebek yolcularımızı da “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığı bir doktor raporu sunmanız durumunda uçuşa kabul ediyoruz.

Economy ClassBusiness Class
Direkt seferlerAktarmalı seferlerDirekt seferlerAktarmalı seferler
İç hat seferleri34 TL39 TL44 TL49 TL
Dış hat seferleriİndirim oranı, güzergâh ve tarihe bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bebeğin seyahati

Bebek yolcularımız ancak refakatçi eşliğinde seyahat edebilir. Refakatçinin en az 18 yaşında olması gerekir ve her bir refakatçi sadece bir bebeğe refakat edebilir.

Bebek yolcularımız, refakatçisinin kucağında ve özel bebek kemeriyle yolculuk yapar. Aynı zamanda refakatçiler bebek yolcularımız için koltuk talebinde de bulunabilir. Bebek yolcularımız bu koltuğa yerleştirilecek kendilerine ait 40×40 cm boyutlarında araba tipi bir pusette yolculuk yapabilirler. Koltuk talep edilmesi durumunda bebek yolcular için indirimli çocuk bileti düzenlenir ve puset için ek ücret alınmaz. Pusetlerin refakatçi tarafından getirilmesi gereklidir.

Anne veya baba ya da 18 yaş ve üstü bir yetişkin bir uçuşta en fazla bir bebeğe refakat edebilir. Birden fazla bebek ile seyahat talep edilmesi durumunda; birinci bebek yolcu kucakta bebek bileti ile ikinci bebek yolcunun seyahati ise ayrı koltukta çocuk bileti ile ücretli olarak sağlanır. İkinci bebeğin koltukta emniyet kemeri ile bağlanabilmesi için puset/çocuk koltuğu yolcu tarafından temin edilmelidir.

Bebek arabalarını sadece uçağın kargo bölümünde taşıyabiliyoruz. Ancak bebek yolcumuz arabasıyla birlikte uçağın kapısına kadar getirilebilir, uçağa binerken bebek arabası refakatçi tarafından görevlilere verilebilir. Uçuş sona erdiğinde bebek yolcumuzun arabası görevlilerimiz tarafından uçaktan indirilip refakatçiye teslim edilir.

UYARI: Almanya varışlı tüm seferlerde (Frankfurt Havalimanı hariç) havalimanı kuralları gereğince bebek arabaları uçak kapısında yolculara teslim edilememektedir. Bebek arabalarının yolcular tarafından bagaj alım bantlarından teslim alınması gerekmektedir.

Bebek maması

Uçuşlarımızda, rezervasyon sırasında ya da uçuştan 24 saat önce talebinizi bildirerek meyveli ve sebzeli olmak üzere cam kavanozlarda sunulan iki çeşit bebek maması servisinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca kabinlerimizde, uçuş öncesinde özel yemek talebinde bulunmayan yolcularımız için sınırlı olarak ilave bebek maması bulunduruyoruz. Dilerseniz uçuş sırasında bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak kadar sıvı ya da katı bebek mamasını en fazla 100 ml’lik kaplarda yanınızda da bulundurabilirsiniz.

Bebek yolcuların bagaj hakkı

EconomyBusiness
İç hat seferleri10 kg10 kg
Dış hat seferleri10 kg + 1 katlanabilir puset10 kg + 1 katlanabilir puset
ABD seferleri23 kg + 1 katlanabilir puset23 kg + 1 katlanabilir puset

Bebek yolcuların kabin bagajı hakkı

EconomyBusiness
Tüm seferler1 adet/8 kg1 adet/8 kg

Yukarıdaki ücretler, sadece Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilen uçuşlarda ya da Türk Hava Yolları’nın en önemli taşıyıcı (MSC) olduğu codeshare (ortak) uçuşlarda geçerlidir. Yukarıdaki ücretler, sadece Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilen uçuşlarda ya da Türk Hava Yolları’nın en önemli taşıyıcı (MSC) olduğu codeshare (ortak) uçuşlarda geçerlidir. En önemli taşıyıcı, seyahatteki en önemli ve/veya en uzun uçuşu gerçekleştiren havayolu firmasına göre IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) kuralları gereğince belirlenir. Ortak uçuşlarda en önemli taşıyıcı olan havayolu firmasının bagaj kuralları geçerli olur.

Çocuğunuzla seyahat

Seyahatin başladığı tarih itibariyle, 2. yaş gününü kutlamış ancak 12. yaş gününü kutlamamış olan tüm çocuk yolcularımız annesi, babası veya 18 yaş ve üstü bir yetişkin refakatinde seyahat edebilir. Seferlerimizde indirimle seyahat eden çocuk yolcularımızın bagaj hakkı yetişkin yolcularımızla aynıdır. Dış hat seferlerimizde, uçuştan en az 24 saat önce bildirmek şartıyla çocuklarınız için özel yemek talebinde bulunabilirsiniz.

Çocuğunuzun tek başına seyahati

2. yaş gününü kutlamış ve 12. yaş gününü henüz kutlamamış olan tüm çocuk yolcularımız bir refakatçi eşliğinde seyahat edebildikleri gibi refakatçileri olmadan da seyahat edebilirler. Ancak refakatçisi olmadan seyahat eden, 2-7 yaş aralığındaki çocuk yolcularımızın kabin memurunun gözetimi altında olmaları gerekir. AnadoluJet seferlerinde, refakatsiz seyahat edecek çocuk yolcularımızı taşımak için ek hizmet bedeli tahsil edilmektedir.

Refakatçiyle seyahat

Çocuğunuzla birlikte seyahat edemeyeceğiniz ya da çocuğunuzla birlikte seyahat edebilecek birini bulamadığınız durumlarda, tüm uçuş masraflarını karşılamanız koşuluyla bir refakatçi görevlendirebiliyoruz.

Refakatçi olarak görevlendirdiğimiz kabin memuruyla istasyon görevlileri çocuğunuzun uçuşunu güvenle tamamlamasını sağlar. Görevli personelimiz çocuğunuzun seyahati boyunca ihtiyaçlarını karşılar ve çocuğunuzu varış noktasında bulunan yetişkine teslim eder.

Refakatçi talebi için uçuştan en az 48 saat önce başvuru yapmanız gerekir. Refakatçi talebi yalnızca çocuk yolcunun ebeveyni ya da ebeveyn tarafından yetki verilen bir kişi tarafından yapılabilir. Çocuk yolcuyu havalimanındaki yetkililere getiren kişi, çocuk yolcunun ebeveyni ya da kanuni temsilcisi olmalı veya noterden aldığı yetki belgesini yanında bulundurmalıdır.

Refakatçi olmadan seyahat

7. yaş gününü kutlamış ve 12. yaş gününü henüz kutlamamış çocuk yolcularımız aşağıdaki sürece uygun olarak yanlarında bir refakatçi olmadan da yolculuk yapabilir.

  1. Havalimanlarında refakatçisi olmadan seyahat eden çocuk yolculara öncelik verilir. Yine de çocuğunuzun uçuştan en az 2 saat önce havalimanında olmasını sağlayın. Ayrıca çocuk yolcularımız için İstanbul Havalimanı’nda özel bir kontuar bulunduğunu hatırlatalım.
  2. Check-in işlemleri sırasında görevli personel size gerekli belgeleri imzalatır ve süreç hakkında bilgilendirici açıklamalarda bulunur.
  3. Çocuk yolcularımız check-in ve evrak işlemlerinin ardından bir görevli eşliğinde uçağa alınır.
  4. Havalimanından ayrılmadan önce lütfen çocuğunuzun uçuşunun başladığından emin olun.
  5. Kabin memuru, varış noktasında çocuk yolcuyu uçağı karşılayan personelimize teslim eder. Bu personel gümrük ve bagaj işlemlerini tamamladıktan sonra çocuk yolcumuzu talep ettiğiniz kişiye imza karşılığında teslim eder.

Kaynak

esnek seyahat hakları

Latest Posts

POPULER