Latest Posts

14 Yıldır Havalimanında Yaşayan Adam

81 / 100

14 Yıldır Havalimanında Yaşayan Adam

Tom Hanks, 2004 yapımı The Terminal filminde sinemaseverlere bir insanın havaalanında yaşamaktan kurtulma mücadelesini anlatmıştı. Ancak gerçek hayatta bir adam, havaalanında yaşamanın, ailesiyle birlikte evde yaşamaktan çok daha kolay olduğuna karar verdi.

60’lı yaşlarında olan Wei Jianguo, içki ve sigara içme alışkanlıklarını sürdürmesini istemeyen ailesiyle arasının açılmasının ardından 14 yıldan fazla bir süredir Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı’nda yaşıyor.

Yargılanmadan içki ve sigara içmek için bir yer arayan Jianguo, Pekin havaalanına evim diyor. Hatta eşyaları, yemeği ve uyku tulumu ile derme çatma bir ev oluşturmuş.

China Daily’ye konuşan Jianguo, “Eve geri dönemem çünkü orada özgürlüğüm yok” dedi.

“Ailem onlarla kalmak istiyorsam sigarayı ve içkiyi bırakmam gerektiğini söyledi. Bunu yapamazsam, onlara aylık 1.000 yuan (yaklaşık 150 $) olan tüm devlet ödeneğimi vermem gerekiyor. Ama o zaman sigaramı ve içkimi nasıl alacağım? “

China Daily’ye göre, Jianguo iş aramaktan vazgeçti ve havaalanında sağlanan olanakları kullanarak geçinmenin yolunu buldu. Günlük rutini kahvaltı, öğle yemeği ve alkollü içecekler için alışverişi içeriyor.

China Daily’ye “Buradan [havaalanından] daha sıcak bir yer yok” dedi. “İstediğim zaman eve dönebilirim ama içmeme izin verilmeyecek.”

Havaalanı yetkililerinin polisle temasa geçtiği ve Jianguo’dan birkaç kez havaalanını terk etmesini istediği bildirildi. En son olay, Jianguo’nun terminalde erişte yediğini gösteren viral bir videonun ardından 2021 Noelinden hemen önce gerçekleşmiş.

havalimanında yasayan adam

Polis, Jianguo’ya evine, ailesinin yanına kadar eşlik etti (yaklaşık 12 mil uzakta). Birkaç gün içinde Jianguo, havaalanının tanıdık ortamına geri döndü.

“Kovuluyorum, saklanıyorum ve sonra eskisi gibi geri dönüyorum. En azından havaalanında özgürlüğüm var” diyor.

China Daily’ye göre, Jianguo, Pekin havaalanına evim diyen tek sakin değil.

2018 yılında, üç terminalinde toplam altı kadar kişinin yaşadığı bildiriliyor.

Jianguo’nun hikayesi şu anda internette trend olmasına rağmen, en ünlü havalimanı sakini o değil.

Bu onur, 1988’den sağlığının bozulduğu 2006’ya kadar, Paris Charles de Gaulle’nin Birinci Terminalinde yaşayan Mehran Karimi Nasseri adlı İranlı bir adama ait.

Aslında, Terminal filmi de Nasseri’nin hikayesine dayanıyordu.

havalimanında yasayan adam

İçerik:popcrush.com

Latest Posts

POPULER