Latest Posts

133. Doğum günün kutlu olsun Charlie Usta

  • Bu sitedeki ilk yazımı, 24 Mayıs, Hava Aracı Bakım Teknisyenleri gününü kutlamak ve ilk uçağı yapan kişiler olarak bilinen Wright Kardeşler’in uçak bakım teknisyeni, 24 Mayıs 1868 doğumlu, Charles Edward Taylor’un, doğum gününü tebrik etmek amacı ile yazıyorum.

Taylor, eli ve kafası, mekanik işlere çok yatkın birisi. Wright Kardeşler’in, Ohio eyaletinin Dayton şehrindeki, bisiklet kiralama dükkanında, bisiklet tamircisi olarak işe başlamadan önce, tarım makinaları ve bisiklet yapan bir firmada çalışmış. Alet ve makina yapımında becerikli bir insan. Uçağı, havadan ağır ve motor ile hareket ettirilen hava aracı olarak tanımladığımızda, Orville ve Wilbur Wright’ın ilk uçaklarının, motorunu yapan kişi olan Taylor’un, havacılık tarihi açısından önemini daha iyi anlarız.

Picture1

Wright kardeşler, ilk motorlu uçakları Flyer’a giden yolda, yaptıkları planörlerin deneme uçuşlarında başarılı olunca, bu planörler için motor arayışına girdiler. Piyasada satın alabilecekleri motorlar, ağırlığın sorun olmadığı yerlerde kullanılan, hantal motorlardı. Uçaklarına takmaları için, hem hafif, hem de güçlü bir motor bulamadılar. Bisiklet dükkanlarında, tamirci olarak çalışan Taylor’dan, HP/kg olarak nitelendirebileceğimiz, güç/ağırlık katsayısı büyük olan bir motor yapmasını istediler. İhtiyaçları olan motor, en az 8 beygir gücünde ve en fazla 91 kilo ağırlığında olmalıydı. Almanya’da, Daimler ve Benz, motorlarında, alüminyum alaşımlı motor blokları kullanmaya başlamış olsalar da, Wright kardeşlerin, ABD’de böyle bir motoru edinebilecekleri, bir yer yoktu. Metal dökümü yapan firmalarla görüşüp, yüzde 92 Alüminyum ve yüzde 8 Bakırdan oluşan, bir blok döktürdüler.

Picture2

Charlie Taylor, sadece altı haftada, bir torna tezgahı ve bir matkap kullanarak motoru imal etti. Taylor’un, gövdesinde alüminyum alaşımı kullanarak imal ettiği motor, tüm aksamıyla beraber, sadece 81 kilo ağırlığındaydı ve 8 beygir değil, tam 12 beygir gücündeydi. Wright kardeşlerin ismini biliyor olsak da, ilk uçağın motorunu yapan Charlie Taylor ismi, belki de ilk defa, Hava Aracı Bakım Teknisyenleri Gününü kutlayan, bu yazıda karşınıza çıktı.

Yüzotuzüçüncü doğum günün kutlu olsun, Charlie Usta.

Latest Posts

POPULER