Zonguldak Havaalanı için flaş gelişme

0
92

Zonguldak Havaalanı yurt içi seferlere başlamasıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Zonguldak Kömürspor Başkanı Süleyman Caner, aynı zamanda Futbol Federasyonu Denetleme Kurulu Başkanı olan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ile görüşerek, iç hat seferlerinin başlamasını talep etti.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, “Talebi gönder, çalışma başlatalım. Nerede ihtiyaç varsa oradan başlayalım. Anadolu Jet ile başlayalım uçmaya” diyerek Özel Kalem Müdürüne de talimat verdi.
Zonguldak Kömürspor Başkanı Süleyman Caner de Zonguldak Platformu Sözcüsü Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav’dan daha önce hazırlanan raporlar doğrultusunda talep yazısını göndermesini istemesi üzerine yazı gönderildi.
Özel Kalem Müdürü Kemal Öztürk‘e gönderilen talep yazısı incelemeye alındı.
Önümüzde ki hafta da randevu alınıp görüşüleceğini belirten Zonguldak Kömürspor Başkanı Süleyman Caner, “Bu dönemde başladı, başladı. Sonrasında başlamasının da bir anlamı kalmaz. Havaalanımızın yurt içi seferlere başlaması takımımız için ve Zonguldak için çok önemli” dedi.

———

Talep yazısı şöyle:

Sayın; M. İlker Aycı

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı

Konu: İstanbul – Zonguldak – Trabzon seferlerinin Türk Hava Yolları aracılığıyla aktarmalı olarak başlatılması talebi.

Bizler Zonguldak ili Sivil Toplum Kuruluşları olarak hiçbir şekilde olumlu sonuç alamadığımız ve bölgemizdeki bir ulaşım kolaylığından yararlanamadığımızı arz etmek istiyoruz.

Zonguldak ilimizde bulunan havalimanı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi sorumluluğunda iken; 31.01.2002 tarihinde yeterli yolcu kapasitesi olmadığı gerekçesi ile kapatılmıştır. 30.10.2006 tarihinde aynı kurum tarafından kiralama usulü ile il Valiliğimizin de içinde bulunduğu “Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi Ve Ticaret A.Ş.” ne 25 yıllık sürede işletmek üzere ihale edilmiştir. Havalimanı ile ilgili birçok eksik ve aksaklıklar işletmeci şirket ve bölgemizdeki kurum/ kuruluşların katkılarıyla giderilmiş, 22.08.2007 tarihinden itibaren yurtiçi ve yurtdışı uçak seferlerine açılmıştır.

Hizmete açıldığı tarihten 2014 yılı sonuna kadar özellikle Almanya’nın Dusseldorf- Dortmunt ve Essen bölgesinde yaşayan (Zonguldak – Bartın – Karabük) gurbetçilerimiz direkt başlatılan uçak seferleriyle büyük bir rahatlığa kavuşmuş, sürekli dua etmekteler. Bugüne kadar yurtdışından toplam 133.917 yolcu sayısına ulaşılmıştır.

Bununla birlikte Dusseldorfi havaalanına uzak mesafede yaşayan Batı Karadeniz (Zonguldak, Bartın, Karabük) bölgesini temsil eden Avrupa Zonguldaklılar Derneği, İstanbul-Zonguldak arasında uçuşların başlaması için 100 bin imza toplayıp Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a Bakanken vermiştir. Bu da sistemli bir planlamayla sadece İstanbul-Zonguldak arasında bile seferlerin ilgi göreceğini göstermektedir.

Ne yazık ki Almanya’dan bir Alman Şirketi (Germania) sefer yaptığı halde Türk Şirketleri ilgi göstermemiştir. Ayrıca iç hat seferleri ile ilgili olarak 2014 yılı yerel seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanımıza seferlerin başlatılması konusu arz edilmiş, meydan konuşmasında Sivil Toplum Kuruluşları desteklesin derhal başlatalım mesajı verilmiştir.

Bununla birlikte Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım da 26 Nisan 2016 tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanıyken Zonguldak’a geldiğinde bilgileri kendisine aktarıp talebimizi dile getirdiğimizde Havaalanımızın yurtiçi seferlere açılacağı sözünü vermişti.

Sayın Yönetim Kurulu Başkanım; Bizler Batı Karadeniz Bölgesinin merkezinde yer alan Zonguldak Havalimanına Türk Havayolları tarafından bölgemizde yaşayan Doğu Karadeniz kökenli hemşerilerimizin iyi günde, kötü günde bölgelerine gidebilmelerini kolaylaştırmak, insanlarımızı yakınlaştırmak ve kavuşturmak için İstanbul – Zonguldak – Trabzon seferlerinin aktarmalı olarak THY aracılığıyla başlatılmasını istiyoruz.  Akabinde de özellikle yazın İstanbul-Zonguldak-Antalya seferlerinin gerçekleştirilmesini istiyoruz.

Geçmiş yıllarda 70 kişilik BORAJET firmasına ait uçaklarla İstanbul-Trabzon seferleri başlatıldı. Toplam 231 seferle 9.100 yolcu taşında ancak kış dönemi olması ve jet tipi olmamasından dolayı ve kısa süreli sürdürülmesinden planlanan seferlere göre doluluk oranı ortalama % 40 olmuştur. Bizler Batı Karadeniz Bölgesi insanı olarak Hava Ulaşım kolaylığına kavuşmak istiyoruz. Neden Milli Hava yolumuz THY ülkemizin her bölgesini uçuyor, Zonguldak için bir planlama yapmıyor? Almanya’dan bir Alman şirket 2009 yılından beri güvenli, kesintisiz uçuyor.Eğer Havalimanı bahaneyse neden yabancı Hava yolu uçuyor da Milli Hava yolumuz uçmuyor? Bildiğimiz kadarıyla Zonguldak Havalimanında her türlü uçak hizmetleri kesintisiz ve düzenli yapılmaktadır.

Sayın Yönetim Kurulu Başkanım; Biz sivil toplum kuruluşları olarak artık ulaşım kolaylığına kavuşmak istiyoruz. Ülkemizde son yıllarda Hava Yolu taşımacılığı çağ atladı. Bizde yararlanmak istiyoruz. Zati aliniz bu konuda Batı Karadeniz bölgesini de inşallah mutlu sona kavuşturacaktır. Biz ve temsil ettiğimiz insanlar hep duacı olacağız. İlgi bekliyoruz, ihmal edilmek istemiyoruz, iyi günde kötü günde dost ve akrabalarımızla buluşmak istiyoruz.

Zonguldak Havalimanına iniş kalkış için THY filosunda uygun uçakların olduğu malumlarınızdır. Alman şirketin uçtuğu uçak tipleri THY bünyesinde de mevcuttur. Hatta İstanbul-Trabzon arası her gün uçan 5 uçağın marka model ve yolcu kapasitesi Almanya’dan şehrimize inen uçakla aynıdır.

Ayrıca; TÜİK verilerine göre Zonguldak’ta 25.003 Trabzonlu, 6.929 Giresunlu, 4.156 Ordulu, 2.943 Rizeli, 2.325 Artvinli, 2.206 Gümüşhaneli yaşamaktadır. Bu veriler ise kimliğinde memleketinin ismi olan vatandaşlarımız olup bu rakamlara Zonguldak’ta doğanlar ve nüfusunu Zonguldak’a aldıranlar dahil edilmemiştir. Bu nedenle rakamlar bunların çok daha üstündedir.

Bunun yanı sıra Zonguldak Havaalanı bulunduğu yer itibariyle Bartın ve Karabük’e de hitap etmekte olup, Bartın’a Havalimanı mesafe olarak Zonguldak’tan da yakındır. Yine TÜİK’in nüfusa kayıtlı verilerine göre Bartın’da 1.123 Trabzonlu yaşamakta olup Trabzon’un çevre illerinden de Bartın’da çok sayıda vatandaşımız yaşamaktadır. Zira Karabük’te yaşayan Trabzon başta olmak üzere Doğu Karadenizli vatandaşlarımız da bulunmaktadır. TÜİK verilerine göre Karabük’te 3 bin 141 Trabzonlu, 806 Artvinli, 803 Giresunlu ve 566 Rizeli yaşadığı belirtilirken nüfusunu Karabük’e aldıranlarla birlikte rakam 10 binleri bulmaktadır.

Bununla birlikte Uçak seferlerimizden İstanbul güzergâhını da kullanacak çok sayıda insanımız bulunmaktadır. Yine TÜİK verilerine göre; 122 bin 592 Zonguldaklı, 98 Bin 56 Bartınlı, 95 Bin 441 Karabüklü İstanbul’da yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın çoğu da İstanbul’un Avrupa yakasında yaşamaktadır.

Bölgemizdeki Zonguldak, Bartın ve Karabük illerindeki Üniversitelerdeki öğrencilerimizin büyük bir bölümü Doğu Karadeniz kökenli olduğu gibi Doğu Karadeniz bölgesindeki Üniversitelerde okuyan da binlerce gencimiz mevcuttur.

Ayrıca bölgemizdeki Karabükspor, Zonguldakspor ve Bartınspor gibi takımlarımızın maçlarında da gerek bu takımların gerekse maç oynamaya gelecek takımların sporcuları ve taraftarlarının da Zonguldak Havaalanını kullanmasıyla hiç yolcu sıkıntısı çekilmeyeceği muhakkaktır.

Bütün bunların ötesinde Filyos Vadisi Projesi başta olmak üzere Batı Karadeniz bölgemizdeki illerimize daha çok yatırımcı çekilebilmesi, turizm başta olmak üzere birçok sektörün gelişebilmesi için de Zonguldak Havaalanının yurt içi seferlerine açılması büyük önem arz etmektedir. Zonguldak’ta yetişen ürünlerin yurt içi ve yurt dışına sevki konusunda da havaalanımızın yurt içi seferlere açılması büyük önem arz etmektedir.

Bu doğrultuda gerçekleşebilecek bir iç hat seferleriyle hem devletimiz hem milletimiz kazançlı çıkacaktır. Saygılar sunuyoruz.

https://www.imzagazetesi.com/h_7673/zonguldak-havaalani-icin-flas-gelisme/